Ceny świń: tuczniki nieco w dół
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny świń: tuczniki nieco w dół

13.07.2023autor: Jan Bromberek

  Na rynku wieprzowiny z perspektywy popytu i podaży niewiele się zmienia - zapotrzebowanie zakładów ubojowych i masarni jest spore a świń na rynku cały czas jest niewiele. Niestety dla rolników ceny skupu zamiast choć symbolicznie wzrosnąć, w ostatnich dniach trochę spadły.

Brak podwyżki to obniżka cen tuczników?

Jak to w naszym kraju bywa, brak podwyżki cen za tuczniki u naszych zachodnich sąsiadów, dla polskiego rolnika oznacza spadek cen.  I tak faktycznie stało się w ostatnich dniach. Na niemieckiej giełdzie VEZG ceny są niezmienne od prawie dwóch tygodni (2,5 euro/kg w kl. E), stąd na naszym rodzimym rynku zagościły spadki. Na razie nie są to duże korekty, jednak obecnie o stawkach powyżej 12 zł/kg w klasie E nie ma co marzyć.

 W przypadku rozliczeń za wagę żywą spadki notujemy w przypadku maksymalnych stawek – tak jak do niedawna za tzw. dostawy całosamochodowe można było wynegocjować 9,6-9,7 zł/kg netto, tak teraz maks. to 9,5 zł/kg. Stawki te nadal są wysokie i w relacji do kosztów ostatnio ponoszonych nadal są opłacalne, jednak dla rolników zawsze niepokojąca jest zmiana trendu na spadkowy.  Oby nie był długotrwały proces, a jedynie jednorazowa korekta.

Powód – mniejszy eksport

Zdaniem specjalistów  głównym powodem spadków cen u nas, a w Europie ich stagnacji są gorsze wyniki eksportowe wieprzowiny na rynki trzecie. Chodzi oczywiście o wysyłki z takich krajów jak Hiszpania, czy np. Dania. Na rynkach eksportowych unijna wieprzowina czuje konkurencję dostaw z USA. W efekcie więcej np. Hiszpańskiego mięsa zostaje na rynku unijnym czyli także w Polsce. A że w naszym kraju wieprzowina jest obecnie jedną z najdroższych w Europie, to każde niesprzedane poza Wspólnotę partie towaru najprawdopodobniej trafiają do sieci handlowych zlokalizowanych w naszym kraju. Dlatego też nie ma presji na podwyżki cen surowca podczas poszukiwania dostaw tuczników, gdyż na rynku pojawia się nieco więcej towaru. Nie są to obecnie znaczące ilości towaru, jednak i tak już wystarczają by nieco zburzyć dobre nastroje krajowych hodowców.

Ile płacą zakłady za świnie? 

W bieżącym tygodniu ubojnie płacą średnio za tuczniki od 8,9 do 9,9 zł/kg w wadze żywej i od 11 do 11,9 zł/kg w wbc w klasie E. 

Zobacz, ile płacą poszczególne zakłady poniżej, klikając w tabelę.  

Sprawdzaj aktualne ceny świń w naszych notowaniach na topagrar.pl 

jbr
Fot. archiwum TAP

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Żywienie świń

Niski FCR: od czego zależy współczynnik wykorzystania paszy u świń?

Czy jest możliwe żywienie świń odporne na wahania kosztów surowców paszowych? Odpowiedzią na to pytanie może być praca nad niskim FCR, czyli współczynnikiem wykorzystania paszy. O żywieniu świń mówi na naszym Forum: Świnie dr Tomasz Schwarz.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Ognisko ASF w miejscowości Cichostów Kolonia

Niestety powiat parczewski nadal zmaga się z afrykańskim pomorem świń. Tym razem wirusa stwierdzono w bardzo małym stadzie. 

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny tuczników bez większych zmian, ale surowca brakuje

  Ostatnie dni na rynku trzody chlewnej przebiegają pod znakiem stabilizacji cen za tuczniki. Cały czas brakuje surowca, jednak zakłady przetwórcze i ubojnie nie są skłonne więcej płacić za żywiec.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)