Ceny tuczników: dalsze spadki cen świń
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników: dalsze spadki cen świń

03.08.2023autor: Jan Bromberek

Tuczników cały czas nie ma zbyt wiele na rynku, a ceny spadają. Trudno to wytłumaczyć, ale tak jest. Teraz dodatkowo u naszych zachodnich sąsiadów po ponad miesiącu zdecydowano się obniżyć oficjalną cenę trzody chlewnej.  

Z artykułu dowiesz się

  • jakie są ceny tuczników?
  • jaki jest trend na rynku?
  • jakie ceny tuczników na giełdzie VEZG?

Niestety obniżki cen tuczników

Ostatnie tygodnie na krajowym rynku świń przebiegały pod znakiem obniżek cen skupu. Pośrednicy i ubojnie opuścili ceny o ok. 1 zł/kg wagi poubojowej i nawet o ok. 60-70 gr/kg żywca. Te korekty były uzasadniane z jednej strony faktem, że na zachodzie mniej więcej o tyle tuczniki były tańsze od naszych.

Ponadto mówiło się o tym, że największy odbiorca żywca czyli firma Animex będąca właścicielem ubojni w Kutnie korygowała cenniki w oparciu o większe ilości żywca pochodzące z ich tuczów kontraktowych. Teraz gdy ta górka zaczęła się wyczerpywać i pojawiła się nadzieja na ustabilizowanie stawek nadeszły informacje zza Odry o obniżce cen na VEZG o 10 eurocentów/kg wagi poubojowej co może oznaczać kolejne spadki cen żywca u nas o ok. 20-30 gr/kg.

Na ten moment ci skupujący, którzy w poprzednich dniach zdusili ceny żywca do poziomu ok. 8 zł/kg i ok. 10 zł/kg wagi poubojowej nie wprowadzili obniżek. Ci zaś, którzy płacili więcej teraz zastanawiają się o ile skorygować ceny. Na razie na rynku płaci się od min. 8 zł/kg żywca do lokalnie nawet 9 zł. Te ostatnie stawki dotyczą mniejszych zakładów ubojowych i przetwórczych oraz stałych dostawców żywca. Najczęściej jednak stawki za żywiec oscylują wokół 8,2 do 8,4 zł/kg żywca i ok. 10,4 zł/kg wagi poubojowej .

Mniejszy eksport

Sytuacja na rynku jak widać jest dość trudna. Analitycy mówią  o tym, że głównymi przyczynami spadków jest mniejsze zainteresowanie europejskim mięsem ze strony chińskich importerów. Ci zwiększają co prawda wolumen zakupów, jednak chętniej wybierają tańszy towar zza Oceanu.

Stąd na naszym rynku zapewne pojawiło się więcej niesprzedanego towaru do Chin. Widać to doskonale w reklamach telewizyjnych. Sieci handlowe od jakiegoś czasu kuszą klientów promocjami na mięso i przetwory.

Ile płacą polskie zakłady? 


jbr
Fot. Envato Elements

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

18 wyznaczonych lekarzy weterynarii z dnia na dzień bez pracy. Afera w Sieradzu

  Spór wokół nieprzedłużenia umów wyznaczenia dla 18 lekarzy weterynarii w jednym z zakładów mięsnych w województwie łódzkim. Zdaniem związków zawodowych wymiana 75% całego zespołu jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywności.  

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Kiedy tucz świń jeszcze się opłaca? Wyliczenia eksperta

Czy wiesz, ile kosztuje cię wyprodukowanie jednego tucznika i czy osiągnięcie jak najwyższego przyrostu się opłaca? Jak długo powinien trwać tucz? Zobacz, jak wylicza to ekspert!

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny tuczników w dół. Ile płacą zakłady w tym tygodniu?

Po dwóch tygodniach obniżek cen wieprzowiny obecnie widać pewne uspokojenie na rynku. W tym tygodniu skupujący w zdecydowanej większości utrzymali stawki na niezmienionym poziomie.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)