Z artykułu dowiesz się
- jakie są ceny tuczników?
- jaki jest trend na rynku?
- jakie ceny tuczników na giełdzie VEZG?
Z artykułu dowiesz się
Ostatnie tygodnie na krajowym rynku świń przebiegały pod znakiem obniżek cen skupu. Pośrednicy i ubojnie opuścili ceny o ok. 1 zł/kg wagi poubojowej i nawet o ok. 60-70 gr/kg żywca. Te korekty były uzasadniane z jednej strony faktem, że na zachodzie mniej więcej o tyle tuczniki były tańsze od naszych.
Ponadto mówiło się o tym, że największy odbiorca żywca czyli firma Animex będąca właścicielem ubojni w Kutnie korygowała cenniki w oparciu o większe ilości żywca pochodzące z ich tuczów kontraktowych. Teraz gdy ta górka zaczęła się wyczerpywać i pojawiła się nadzieja na ustabilizowanie stawek nadeszły informacje zza Odry o obniżce cen na VEZG o 10 eurocentów/kg wagi poubojowej co może oznaczać kolejne spadki cen żywca u nas o ok. 20-30 gr/kg.
Na ten moment ci skupujący, którzy w poprzednich dniach zdusili ceny żywca do poziomu ok. 8 zł/kg i ok. 10 zł/kg wagi poubojowej nie wprowadzili obniżek. Ci zaś, którzy płacili więcej teraz zastanawiają się o ile skorygować ceny. Na razie na rynku płaci się od min. 8 zł/kg żywca do lokalnie nawet 9 zł. Te ostatnie stawki dotyczą mniejszych zakładów ubojowych i przetwórczych oraz stałych dostawców żywca. Najczęściej jednak stawki za żywiec oscylują wokół 8,2 do 8,4 zł/kg żywca i ok. 10,4 zł/kg wagi poubojowej .
Sytuacja na rynku jak widać jest dość trudna. Analitycy mówią o tym, że głównymi przyczynami spadków jest mniejsze zainteresowanie europejskim mięsem ze strony chińskich importerów. Ci zwiększają co prawda wolumen zakupów, jednak chętniej wybierają tańszy towar zza Oceanu.
Stąd na naszym rynku zapewne pojawiło się więcej niesprzedanego towaru do Chin. Widać to doskonale w reklamach telewizyjnych. Sieci handlowe od jakiegoś czasu kuszą klientów promocjami na mięso i przetwory.
Jan Bromberek
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>
Najważniejsze tematy