Brak podwyżki to obniżka cen tuczników?
Jak to w naszym kraju bywa, brak podwyżki cen za tuczniki u naszych zachodnich sąsiadów, dla polskiego rolnika oznacza spadek cen. I tak faktycznie stało się w ostatnich dniach. Na niemieckiej giełdzie VEZG ceny są niezmienne od prawie dwóch tygodni (2,5 euro/kg w kl. E), stąd na naszym rodzimym rynku zagościły spadki. Na razie nie są to duże korekty, jednak obecnie o stawkach powyżej 12 zł/kg w klasie E nie ma co marzyć.
Wczorajsza sesja dużej niemieckiej🇩🇪 giełdy nie przyniosła zmiany rekomendowanej stawki skupu tuczników. Oznacza to, że przez kolejny tydzień obowiązywać będzie cena ustalona pod koniec czerwca – 2,50EUR/kg.
— PolPig (@PolPigPL) July 13, 2023
➡️https://t.co/qyLDoC6crq pic.twitter.com/UpDF5vVox2
W przypadku rozliczeń za wagę żywą spadki notujemy w przypadku maksymalnych stawek – tak jak do niedawna za tzw. dostawy całosamochodowe można było wynegocjować 9,6-9,7 zł/kg netto, tak teraz maks. to 9,5 zł/kg. Stawki te nadal są wysokie i w relacji do kosztów ostatnio ponoszonych nadal są opłacalne, jednak dla rolników zawsze niepokojąca jest zmiana trendu na spadkowy. Oby nie był długotrwały proces, a jedynie jednorazowa korekta.
Powód – mniejszy eksport
Zdaniem specjalistów głównym powodem spadków cen u nas, a w Europie ich stagnacji są gorsze wyniki eksportowe wieprzowiny na rynki trzecie. Chodzi oczywiście o wysyłki z takich krajów jak Hiszpania, czy np. Dania. Na rynkach eksportowych unijna wieprzowina czuje konkurencję dostaw z USA. W efekcie więcej np. Hiszpańskiego mięsa zostaje na rynku unijnym czyli także w Polsce. A że w naszym kraju wieprzowina jest obecnie jedną z najdroższych w Europie, to każde niesprzedane poza Wspólnotę partie towaru najprawdopodobniej trafiają do sieci handlowych zlokalizowanych w naszym kraju. Dlatego też nie ma presji na podwyżki cen surowca podczas poszukiwania dostaw tuczników, gdyż na rynku pojawia się nieco więcej towaru. Nie są to obecnie znaczące ilości towaru, jednak i tak już wystarczają by nieco zburzyć dobre nastroje krajowych hodowców.
Ile płacą zakłady za świnie?
W bieżącym tygodniu ubojnie płacą średnio za tuczniki od 8,9 do 9,9 zł/kg w wadze żywej i od 11 do 11,9 zł/kg w wbc w klasie E.
Zobacz, ile płacą poszczególne zakłady poniżej, klikając w tabelę.
jbr
Fot. archiwum TAP