Ceny świń: Tuczniki tanieją bez przyczyny! Ile płacą skupy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny świń: Tuczniki tanieją bez przyczyny! Ile płacą skupy?

20.07.2023autor: Jan Bromberek

Ceny tuczników lecą w dół po okresie wzrostów i stabilizacji, mimo, że towaru ostatnimi czasy brakowało. Spadły stawki zarówno w wadze żywej, jak i poubojowej, nawet o kilkadziesiąt groszy na kg! Ile płacą za świnie w polskich ubojniach?

Z artykułu dowiesz się

  • Jaka jest sytuacja na rynku świń?
  • Stawki tuczników na niemieckiej giełdzie VEZG
  • Nadwyżka towaru na rynku świń
  • Ile płacą za tuczniki polskie ubojnie?

Tuczniki tanieją, dlaczego?

Rynek tuczników nie daje o sobie zapomnieć. Po okresie wzrostów cen i krótkotrwałej stabilizacji, stawki za wieprzowinę w skupie spadły. I to w zasadzie bez wyraźnej przyczyny. Ceny tuczników u naszych zachodnich sąsiadów nie spadały, licytacje na niemieckich giełdach cały czas pokazywały niedobór tuczników, jedynie osiągane stawki wskazywały, że zbliża się szczyt cenowy.

No i stało się. W połowie lipca, mimo utrzymania stawek za tuczniki na VEZG, nasi skupujący zaczęli obniżać ceny – i to dość mocno. W sumie cena poubojowa za tucznika spadła z ponad 12 zł/kg w klasie E do 11,2–11,4 zł/kg, a ceny żywca z 9,2–9,3 zł do 8,7–8,8 zł/kg netto. Jak widać, mamy spadki, a ich przyczyny są wcale nieoczywiste. Jak przyznają specjaliści, jedyną dającą się logicznie wytłumaczyć przyczyną tych korekt była chęć zrównania poziomów cen u nas i w Niemczech. Za Odrą bowiem od kilku tygodni tuczniki były wyceniane o ok. 1 zł/kg wagi poubojowej mniej niż u nas.

r e k l a m a

Nadwyżka towaru na rynku świń

Teraz już nie ma tego kłopotu. Szukając głębiej powodów korekt cen, skupujący wskazują na inny aspekt. Chodzi bowiem o to, że w ostatnim czasie skup tuczników mocno ograniczyła firma Animex. Okazuje się, że nie chodziło o ograniczanie produkcji, a jedynie o mniejsze zapotrzebowanie na towar z zewnątrz. Firma ta bowiem bazuje na tucznikach z własnych ferm kontraktowych. W ostatnim czasie zatem podmiot ten miał więcej towaru z własnej produkcji. Jest więc nadzieja, że nadwyżka ta niebawem się wyczerpie i presja na obniżki cen będzie mniejsza.

Po drugie, na rynku europejskim pojawiło się nieco więcej towaru, z uwagi na większą konkurencję dostawców amerykańskich do odbiorców chińskich. Jak to zwykle bywa, towar niesprzedany na rynku eksportowym docelowo trafia do Polski. Było to widać po billboardach reklamowych sieci handlowych. W ich ofercie ostatnio było sporo promocji na mięso. A wiadomo, że sieci handlowe takie promocje robią, gdy do kraju trafi tani towar, najczęściej z Hiszpanii, czy Danii. Jednak notowania na małej giełdzie ISW z końca lipca wskazują, że raczej górka na rynku się wyczerpuje, bo w Niemczech odbiorcy znowu szukają towaru, a ceny z trendu bocznego wracają do wzrostowego. 

Ile płacą za świnie polskie ubojnie?

Ceny tuczników sprawdzicie w naszej sondzie rynkowej!

ceny swin notowania tuczniki stawki za swinie

jbr
fot. Kurek

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

ZM Skiba: Tuczników dziś brakuje, ale kupujemy tylko polskie [WYWIAD]

Rozdrobniona produkcja, blokada eksportu, wahania cen, spadająca liczba producentów żywca i ubojów, a to wszystko w cieniu afrykańskiego pomoru świń. O rynek i kondycję polskich zakładów mięsnych pytamy Andrzeja Skibę.

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Kiedy tucz świń jeszcze się opłaca? Wyliczenia eksperta

Czy wiesz, ile kosztuje cię wyprodukowanie jednego tucznika i czy osiągnięcie jak najwyższego przyrostu się opłaca? Jak długo powinien trwać tucz? Zobacz, jak wylicza to ekspert!

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny tuczników w dół. Ile płacą zakłady w tym tygodniu?

Po dwóch tygodniach obniżek cen wieprzowiny obecnie widać pewne uspokojenie na rynku. W tym tygodniu skupujący w zdecydowanej większości utrzymali stawki na niezmienionym poziomie.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)