Ceny skupu tuczników: świń nadal brakuje, czy spadną stawki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny skupu tuczników: świń nadal brakuje, czy spadną stawki?

05.10.2023autor: Jan Bromberek

Z takim paradoksem nie raz już mieliśmy do czynienia. Skupujący z jednej stronu poszukują żywca a z drugiej obniżają ceny skupu. Czy tak będzie i tym razem?

Z artykułu dowiesz się

  • ile zakłady płacą za tuczniki pod koniec września?
  • jakie będą ceny świń?
  • jakie są prognozy na rynku świń?

VEZG znowu w dół

Dwa tygodnie względnego spokoju na niemieckiej giełdzie VEZG w naszym kraju spowodowały że ceny tuczników poszły nieco w górę. Ostatnia obniżka o 5 eurocentów/kg wagi poubojowej nie wywołał z reguły spadków cen u krajowych skupujących. Czy i tak będzie teraz? Wczoraj bowiem na niemieckiej giełdzie VEZG obniżono oficjalną stawkę za tuczniki do 2,2 euro/kg w klasie E. Ta stawka w przeliczeniu na złotówki daje 10,19 zł/kg w klasie E czyli o ok. 17 gr mniej niż to było w zeszłym tygodniu gdy na VEZG utrzymano cene 2,25 euro/kg. Trudno obecnie wyrokować, czy nasi skupujący też obniża ceny. Wprawdzie towaru na rynku brakuje gdyż ubojnie i pośrednicy cały czas usilnie poszukują surowca, choć oficjalnie nikt nie przyznaje że tuczników brakuje. Co więcej u nas nawet po podwyżkach stawki niewiele przewyższają wspomnianą stawkę 10,19 zł/kg w klasie E – przeważnie jest to 10,20 do 10,40 zł/kg wagi poubojowej i 7,5 do 8 zł/kg żywca.

Skąd te spadki cen tuczników?

Trudno wytłumaczyć dlaczego na niemieckiej giełdzie, która od zawsze była wyznacznikiem cen dla naszego rynku znowu obniżono stawkę. Przecież produkcja nie wzrosła z tygodnia na tydzień. Zdaniem analityków jest to pokłosie faktu iż na europejskim rynku „ląduje” ostatnio sporo elementów wieprzowych pochodzących z Hiszpanii. Tamtejsi sprzedawcy niektóre elementy mogą sprzedawać w Europie tanio, gdyż różnice w cenie pokrywa im intratny eksport do Chin. Z drugiej strony mówi się o tym, że spadki na VEZG to próba dostosowania cen żywca do niższych kosztów produkcji – chodzi głównie o tańsze zboża. Jest to dość przewrotne działanie. Jeszcze niedawno gdy koszty produkcji były bardzo wysokie także za sprawą bardzo drogich zbóż rynek nie chciał zrekompensować tego rolnikom w postaci wyższych stawek za żywiec. 

Sprawdź ceny skupu tuczników tutaj!

ceny swin skup tucznikow tabela cenowa

jbr
fot. Envato Elements

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek świń

Ceny tuczników – zbijanie stawek na siłę

Niestety na rynku wieprzowiny nie dzieje się dobrze. W ostatnim czasie stawki w skupach za tuczniki mocno spadły. Światełko w tunelu daje ostatnie notowanie na dużej giełdzie VEZG.

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny tuczników – ostre cięcia stawek. Rynek wstrzymuje oddech przed kolejną giełdą

Ceny na giełdzie VEZG spadły, co pociągnęło za sobą spore obniżki w polskich skupach. Jeszcze nie wiadomo, czy obniżka na niemieckiej giełdzie była wystarczająca. Co się dzieje na rynku i ile płacą ubojnie?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Rolnicy wzywani na policję i do Sądu za niezgłoszenie upadków zwierząt. W jakiej sytuacji?

  Rolnicy są niesłusznie karani za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia padnięcia zwierzęcia alarmuje Dolnośląska Izba Rolnicza, która apeluje do Inspekcji Weterynaryjnej o taką zmianę przepisów, aby hodowcy nie byli nękani przez policję i sądy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)