Rolnicy wzywani na policję i do Sądu za niezgłoszenie upadków zwierząt. W jakiej sytuacji?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy wzywani na policję i do Sądu za niezgłoszenie upadków zwierząt. W jakiej sytuacji?

05.10.2023autor: wk

  Rolnicy są niesłusznie karani za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia padnięcia zwierzęcia alarmuje Dolnośląska Izba Rolnicza, która apeluje do Inspekcji Weterynaryjnej o taką zmianę przepisów, aby hodowcy nie byli nękani przez policję i sądy.

Dolnośląska Izba Rolnicza zwróciła się z prośbą do Zdzisława Króla, Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii we Wrocławiu o rozpatrzenie zmian w zasadach zgłoszenia padnięć bydła w gospodarstwach rolnych.

- Dotychczas hodowcy zgłaszali ten fakt telefonicznie do Powiatowego Lekarza Weterynarii nie otrzymując żadnego potwierdzenia. Na terenie województwa dolnośląskiego pojawiają się sytuacje, w których rolnicy wzywani są na policję, a następnie do Sądu, gdyż Inspektorat Weterynarii zgłosił wykroczenie polegające na niezgłoszeniu upadku w gospodarstwie twierdząc, że hodowca nie dopełnił obowiązku zgłoszenia – napisał Ryszard Borys, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, który podkreślił, że nie ma formalnego druku, na którym hodowca może składać te informacje, a tym samym nie ma żadnych dowodów na to, że zgłoszenia takiego dokonał.  

Jak rozwiązać problem zgłoszeń?

Dlatego Izba Rolnicza we Wrocławiu zaproponowała, aby opracować druk lub podać adres e-mail, na który będzie możliwość złożenia takiego wniosku za potwierdzeniem odbioru zgłoszenia. Może to się odbywać również podobnie jak dotychczas - drogą telefoniczną, jednak zgłaszający powinien otrzymywać potwierdzenie w formie pisemnej, aby nie dochodziło więcej do wspomnianych powyżej sytuacji. Jednocześnie Dolnośląska Izba Rolnicza zawnioskowała, aby Inspekcja Weterynaryjna w przypadku niedopełnienia obowiązku zgłoszenia przez rolnika podjęła najpierw próbę zwrócenia na to uwagi poprzez kampanię informacyjną, a w indywidualnych przypadkach przez wezwanie do złożenia wyjaśnień lub uzupełnienia braków.

r e k l a m a

Wzór dostępny w Internecie

Ale Inspekcja Weterynaryjna twierdzi, że problem jest już rozwiązany. W odpowiedzi Wojewódzki Lekarz Weterynarii we Wrocławiu przypomniał, że zgodnie z obowiązującymi przepisami posiadacz zwierząt gospodarskich natychmiast informuje powiatowego lekarza weterynarii o każdym przypadku padnięcia bydła, owiec lub kóz. W celu ujednolicenia zasad postępowania w takich przypadkach, a jednocześnie uniknięcia stosowania, opisanych w piśmie DIR, sankcji wobec hodowców zwierząt, został ustalony jednolity wzór formularza ,,Zgłoszenie padnięcia bydła, owiec, kóz", który jest dostępny na stronach internetowych powiatowych inspektoratów weterynarii województwa dolnośląskiego oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii we Wrocławiu.

Jak zgłosić padnięcie?

W celu dokonania zgłoszenia posiadacz zwierzęcia wypełnia formularz i odsyła go na adres poczty elektronicznej lub tradycyjnej właściwego powiatowego inspektoratu weterynarii. Dowód nadania przesyłki (elektronicznej lub tradycyjnej) jest wystarczającą formą potwierdzenia dokonania zgłoszenia.

Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii we Wrocławiu podkreśla, że istnieje również możliwość zgłoszenia drogą telefoniczną, jednak wówczas niezbędne jest podanie wszystkich danych zawartych w formularzu zgłoszeniowym. W celu ewentualnego uzyskania potwierdzenia zgłoszenia dokonanego drogą telefoniczną, posiadacz zwierzęcia powinien wystąpić o to podczas przekazywania zgłoszenia pracownikowi powiatowego inspektoratu weterynarii.

wk

Fot. archiwum TAP

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Rejestr wypasu - nie zapomnij złożyć załączników do wniosku o płatności bezpośrednie i ekoschematy!

Jeżeli złożyłeś wniosek o płatności bezpośrednie i chcesz skorzystać z Dobrostanu zwierząt oraz praktyki uwzględniającej korzystanie przez zwierzęta z pastwiska, musisz złożyć stosowny rejestr! Do kiedy czas?

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny skupu tuczników: świń nadal brakuje, czy spadną stawki?

Z takim paradoksem nie raz już mieliśmy do czynienia. Skupujący z jednej stronu poszukują żywca a z drugiej obniżają ceny skupu. Czy tak będzie i tym razem?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny skupu bydła: wyższa podaż krów, niższa byków. Jak stawki?

Stawki za bydło w skupach lokalnie skaczą. Zakłady narzekają na nadpodaż krów słabej jakości i niższą podaż byków. Rolnicy czekają na wyższe ceny. Sprawdź, ile w tym tygodniu ubojnie płacą za bydło!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)