Zabraknie soi na żywność?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zabraknie soi na żywność?

30.08.2019autor: dr Juliusz Urban

Kolejne źródła podają dane o prognozowanym spadku zapasów soi na świecie. Redukcje zbiorów następują po rekordowym sezonie, ale zapasy światowe kurczą się w zastraszającym tempie.

Po dość rygorystycznym, ogłoszonym przez USDA cięciu planowanych zbiorów soi o 21,1 mln ton w stosunku do sezonu 2018/19, tym razem kolejne redukcje przedstawia w swym raporcie rynkowym Międzynarodowa Rada Zbożowa. IGC przewiduje, że po rekordowym sezonie 2018/19, kiedy to zebrano 363,1 mln ton soi, kolejny rok nie będzie tak korzystny.  Na bieżący sezon planuje się zbiory światowe na poziomie jedynie 343,7 mln ton. W porównaniu do założeń przedstawianych przez radę w poprzednim miesiącu, zbiory soi mają być mniejsze o 4 mln ton.

Ten wynik powoduje, że rok do roku zbiory będą o niemal 20 mln ton niższe, a jest to ilość podobna do całkowitego zużycia światowego soi bezpośrednio na cele spożywcze. O 14 mln spadną po tym sezonie zapasy końcowe (do 40,7 mln ton). Co prawda nie ma jeszcze powodów do paniki na rynkach, ale będzie to najniższy poziom od 3 lat. Największą redukcję zbiorów planuje się w USA, gdzie zmiany in minus sięgają aż do poziomu 23% (projektowany zbiór 100 mln ton). Ilości te tylko w jednej czwartej pokryją wzrosty prognoz zbiorów w Brazylii, gdzie szacuje się 121 mln ton plonów rocznych. Brazylia, w takim układzie po raz pierwszy od lat wyprzedziłaby Stany Zjednoczone w roli największego producenta soi i ugruntowałaby pozycję zdecydowanego lidera eksportu na światowych rynkach soi. Ten kraj planuje wyeksportować ponad 70 mln ton w bieżącym sezonie. Najwięcej soi zużywają Chiny, których roczne zapotrzebowanie przewyższa 100 mln ton, z czego 85% idzie w tym kraju do przerobu na olej i śrutę.

Soja jest towarem stabilizującym rynek roślin oleistych ze względu na jej zdecydowaną przewagę w ilościach zbieranych na świecie, w stosunku do pozostałych wykorzystywanych do produkcji oleju. Tym razem spadki prognoz zbiorów soi idą w parze z obniżkami szacunków zbiorów rzepaku i canoli. W tym sezonie zbiory osiągną 68,4 mln ton (wg IGC) i mają być niższe o prawie 4 mln ton w stosunku do ubiegłorocznych. Spadki plonów są głównie udziałem krajów UE, w których szacowany zbiór 16,8 mln ton będzie o 3 mln ton niższy niż w roku ubiegłym.

Niższe o 1,5 mln ton są także przewidywania zbiorów canoli w Kanadzie. Pół miliona ton tj. 21% więcej niż przed rokiem zbierze Ukraina (3,2 mln ton), jednak światowe zapasy rzepaku podobnie jak soi będą się kurczyć.
Stąd ceny rzepaku na giełdach i krajowym rynku wzrastają.
Więcej o aktualnych cenach rzepaku przeczytasz tutaj

Juliusz Urban

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek rzepaku

Rynek oleistych i białkowych: W 2020 r. produkcja rzepaku w UE też będzie niska

Według prognoz Strategie Grains, zbiory rzepaku w Unii Europejskiej w sezonie 2020/21 wyniosą 19 milionów ton i będzie to 12% więcej niż w obecnym roku, ale znacznie poniżej średniej z ostatnich 5 lat. W Polsce rzepaku na zbiory 2020 r. zasiano 2% mniej niż w roku poprzednim.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Spadają światowe zapasy kukurydzy i soi

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) w swoim najnowszym raporcie przewiduje spadek światowych zapasów zbóż. Zapasy końcowe kukurydzy spadają do najniższego poziomu od sześciu sezonów. Obniżki światowych zapasów  soi sięgają prawie jednej trzeciej w stosunku do roku ubiegłego. W kraju nowe dane o zbiorach podaje GUS.

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Ceny rzepaku wciąż rosną, ale coraz trudniej o możliwość szybkiej sprzedaży

Podczas, gdy giełdowe ceny rzepaku rosną i przekraczają kolejne bariery, to rywalizujący ze sobą o surowiec przetwórcy mają problemy z powierzchnią magazynową na kurczące się w gospodarstwach zapasy czarnego złota.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)