Rynek oleistych i białkowych: W 2020 r. produkcja rzepaku w UE też będzie niska
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek oleistych i białkowych: W 2020 r. produkcja rzepaku w UE też będzie niska

07.11.2019autor: dr Juliusz Urban

Według prognoz Strategie Grains, zbiory rzepaku w Unii Europejskiej w sezonie 2020/21 wyniosą 19 milionów ton i będzie to 12% więcej niż w obecnym roku, ale znacznie poniżej średniej z ostatnich 5 lat. W Polsce rzepaku na zbiory 2020 r. zasiano 2% mniej niż w roku poprzednim.

Powodem jest deficyt opadów i utrzymujący się niski poziom wilgotności gleby w sierpniu i wrześniu, co znacznie skomplikowało możliwości zasiewów oraz początkowy rozwój rzepaku w północnej Francji, Niemczech, Rumunii, Bułgarii, w Hiszpanii i na Węgrzech.

Analitycy SG oczekują, że UE będzie zmuszona, w związku z oczekiwanym wzrostem popytu na olej rzepakowy do produkcji biodiesla, importować duże ilości nasion rzepaku drugi rok z rzędu. Z powodu niesprzyjających warunków pogodowych zbiory rzepaku w sezonie 2019/20 spadły do ​​minimalnej wartości z ostatnich 13 lat - 16,9 mln ton. Komisja Europejska tegoroczne zbiory szacuje na jeszcze niższym poziomie 16,8 mln ton, co tegoroczne  potrzeby importowe ustawia na 6 mln ton.

Dalsze opóźnienia zbiorów canoli w Kanadzie wpływają na wzrosty cen rzepaku na Matifie. Pogoda sprawia, że dotychczas, w prowincji Alberta canolę zebrano tylko 70% areału uprawy.  

Natomiast na  Ukrainie obszar obsiany rzepakiem na zbiory 2020 r. przekroczył 1,08 mln ha i jest to o 6% więcej niż w obecnym sezonie.

Według Startegie Grains w Europie o 16% więcej niż w tym roku, zasiano rzepaku w Niemczech (0,86 mln ha) i 9% we Francji (1,14 mln ha). W Polsce mamy do czynienia z kolejnymi redukcjami zasiewów do poziomu 840 tys. ha (dwa procent mniej niż roku bieżącym). 

Pod wpływem tych informacji ceny rzepaku wracają do poziomów z przed korekt technicznych, które miały miejsce w ostatniej dekadzie października, spowodowanych zamykaniem notowań listopadowych. Ten tydzień przyniósł 5 euro wzrostu cen rzepaku na Matifie. Na wczorajszym zamknięciu cena kontraktów lutowych wynosiła 388,50 euro/t, dziś rzepak w dalszym ciągu delikatnie drożeje.

Ceny rzepaku w krajowych punktach skupu wzrosły nieznacznie 1550-1620 zł/t.
 Ci handlowcy, którzy trzymają rękę na pulsie podnieśli ceny o 10 zł/t. Większy wzrost hamuje wciąż mocna złotówka i brak większego popytu na bieżące dostawy ze strony przetwórców, którzy są zaskoczeni mniejszym niż zwykle w tym okresie zapotrzebowaniem rynku spożywczego na olej rzepakowy. Czy dzieje się to pod wpływem większej podaży oleju słonecznikowego, którego więcej już na półkach, czy mniejszego spożycia pod wpływem ograniczenia handlu w niedzielę? – nikt nie jest mi w stanie odpowiedzieć.

Aktualne ceny rzepaku w zakłady tłuszczowych:

  • ZT Kruszwica dostawy do Brzegu na styczeń –1650 zł/t 
                              do Kruszwicy na luty 2020 r. – 1655 zł/t               
  • ADM Szamotuły dostawy grudzień               – 1650 zł/t 
                                 Czernin styczeń                – 1640 zł/t
  • Komagra Tychy na bieżąco                         – 1600 zł/t
  • Glencore Bodaczów na grudzień                  – 1641 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                         – 1600 zł/t 
Ceny rzepaku na punktach skupu znajdziesz tutaj

r e k l a m a
Soja

Według najnowszego raportu USDA od początku września tego roku, Chiny importują 6,19 mln. ton amerykańskiej soi, to jest prawie 6,5 razy więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wzrost eksportu soi z USA do Chin został ułatwiony poprzez wprowadzenie przez rząd ChRL bezcłowego kontyngentu na przywóz około 3 milionów ton amerykańskiej soi, podczas gdy przywóz pozostałej ilości nadal podlega opodatkowaniu według stawki 30%. Wpływ ma także ograniczenie importu z Brazylii ze względu na zmniejszenie zapasów soi z ubiegłorocznych żniw w tym kraju (sprzedano już 93%). Eksperci szacują, że od listopada do stycznia tego roku Chiny muszą importować około 5-6 milionów ton soi miesięcznie. Dlatego oczekują, że rząd Chin może przeznaczyć dodatkowe kwoty bezcłowe na import kolejnych 10 milionów ton amerykańskiej soi. 

Ceny skupu soi w Polsce są niezmienne, wciąż płaci się 1250-1380 zł/t zależnie od lokalizacji i parametrów

Ceny innych białkowych 
są w dalszym ciągu stabilne:

  • Groch żółty kupuje się po 820-850 zł/t
  • Łubin słodki 900-960 zł/t
  • Bobik po 920 zł/t.
Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban  


autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Szklany sufit w rzepaku

Rzepak na Matifie w bieżącym tygodniu juz prawie witał się z gąską i dwukrotnie niemal zaliczał poziom 400 euro/tonę. Jednak  wciąż do przekroczenia tej niewidzialnej zapory brakuje dosłownie niecałego euro, potem już powinno pójść gładko.

czytaj więcej
Ceny strączkowych

Rynek białkowych: Brazylia światowym numerem jeden w uprawie soi

W sezonie 2019/20 Brazylia zaatakuje rekord uprawy soi i osiągnie najwyższy poziom produkcji, wyprzedzając Stany Zjednoczone.

czytaj więcej
Ceny strączkowych

Rynek białkowych: Coraz więcej soi zbierane jest w Europie

W Europie zbiory soi przekraczają już 2,9 mln ton. W tej puli największy 40% udział mają Włochy, 15% stanowi soja zbierana w Rumunii, ale w tym roku Rumunię zaczynają doganiać Francuzi (14%).

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)