Setki tysięcy ton rzepaku z Ukrainy trafia do Unii Europejskiej!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Setki tysięcy ton rzepaku z Ukrainy trafia do Unii Europejskiej!

22.08.2019autor: dr Juliusz Urban

Na Ukrainie plony rzepaku były niższe, ale dzięki większemu areałowi rzepaku zebrano w tym roku więcej. Unia Europejska pokrywa niedobory surowca rzepakiem z Ukrainy.

Według Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy tegoroczne plony rzepaku na Ukrainie wynoszą średnio 2,57 tony/ha, czyli o 5,5% mniej niż przed rokiem

Jednocześnie całkowite zbiory rzepaku przewyższają zeszłoroczny poziom. Zebrano 3,16 mln ton, wobec 2,75 mln ton zebranych do końca lipca w roku ubiegłym. Statystycy szacują, że w 2018 r.  rentowność produkcji rzepaku na Ukrainie spadła do 31,1% w porównaniu z 43,6% w roku 2017.

r e k l a m a
Tymczasem Unia Europejska zwiększyła w lipcu import ukraińskiego rzepaku. Unijny import rzepaku z Ukrainy w pierwszym miesiącu sezonu 2019/2020 wyniósł 487,2 tys. ton, co jest rekordowym wynikiem.

Pozyskując 93% całego sprzedawanego za granicę rzepaku z Ukrainy UE pozostaje głównym importerem. Tegoroczny wolumen zakupów w porównaniu do ubiegłego roku wzrósł o 70,2% ze względu na spadek zbioru rzepaku w Europie.

Największe wzrosty importu rzepaku w stosunku do roku ubiegłego zanotowały Belgia (+ 167%), Francja (+ 282%) i Polska (+ 23%). Spadek dostaw rzepaku z Ukrainy nastąpił w Niemczech (-19%).

 W Polsce kolejne ODR-y podają szacunki plonów rzepaku w województwach. W warmińsko-mazurskim ten rok był korzystniejszy od ubiegłego i plony wyniosły 3,09 t/ha w stosunku do 2,5 t/ha w 2018 r. Dobrymi zborami może pochwalić się także woj. pomorskie. Średni plon wyniósł 3,06 t/ha. Znacznie słabiej było na Wielkopolsce, plony wyniosły 2,51 t/ha. Najsłabiej na razie jest na Opolszczyźnie, średni plon wyniósł zaledwie 2,39 t/ha w stosunku do 3 t/ha w zeszłym roku.

Aktualne ceny rzepaku zobaczysz tutaj

Juliusz Urban     Fot. Konieczka 

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek rzepaku

Ceny rzepaku wciąż rosną, ale coraz trudniej o możliwość szybkiej sprzedaży

Podczas, gdy giełdowe ceny rzepaku rosną i przekraczają kolejne bariery, to rywalizujący ze sobą o surowiec przetwórcy mają problemy z powierzchnią magazynową na kurczące się w gospodarstwach zapasy czarnego złota.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Rolnicy potrzebują stabilizacji dochodów. XXVI Kongres Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu

„Lepiej mieć stały dochód niż posiadać piękną duszę.” (Oskar Wilde) Znani ekonomiści z całego kraju i zagranicy pokazują w swych referatach, jakie wyzwania czekają rolnictwo dla dalszego rozwoju agrobiznesu i obszarów wiejskich.

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Zabraknie soi na żywność?

Kolejne źródła podają dane o prognozowanym spadku zapasów soi na świecie. Redukcje zbiorów następują po rekordowym sezonie, ale zapasy światowe kurczą się w zastraszającym tempie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)