Ceny rzepaku wciąż rosną – import z Ukrainy idzie pełną parą!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny rzepaku wciąż rosną – import z Ukrainy idzie pełną parą!

26.09.2019autor: dr Juliusz Urban

Wzrosty cen rzepaku odczuwalne są na rynku krajowym, jednak trudno jest sprzedać rzepak na bieżąco. Ten, kto chce dobrze sprzedać swój rzepak musi się uzbroić w cierpliwość.

Do Europy szerokim strumieniem napływa rzepak z Ukrainy. Przywieziono już prawie 2 mln ton. Jest to jednak wciąż za mało, gdy potrzeby importowe Unii Europejskiej przekraczają w tym roku 5 mln ton. Drugi co do wielkości dostawca rzepaku do Europy planuje większe zbiory i rosnące zapasy. Kanadyjski Departament Rolnictwa zwiększył prognozę zbiorów canoli do 19,36 mln ton, a zapasów końcowych w sezonie 2019/20 o 0,7 mln do poziomu 4,5 mln ton. Kanadyjski eksport canoli na osiągnąć w tym sezonie 9,2 mln ton.

Na giełdach
 rzepak zachowuje się stabilnie w stosunku do poprzedniego tygodnia. Po nieznacznych kilkudniowych regularnych spadkach dziś odbudowuje poziom 387 euro za tonę na notowaniu listopadowym Spodziewane są dalsze wzrosty cen giełdowych. Ceny w kraju rosną, gdyż wspierane są one słabnącą złotówką. Dziś za jedno euro trzeba zapłacić 4,38 zł.  Największe zakłady tłuszczowe kupują rzepak z dostawami aż na grudzień, w cenach 1650-1685 zł/t – zależnie od lokalizacji fabryki. Najtaniej jest na wschodzie kraju. Ciekawą jest propozycja ZT Kruszwicy z dostawami na luty osiągająca cenę 1700 zł/t. Firmy przetwórstwa rzepaku, które jeszcze mają miejsce w swych elewatorach płacą prawie o 100 zł taniej i korzystają z faktu, iż inni nie mogą zaproponować bieżącego odbioru i szybkiej płatności. 

r e k l a m a
Aktualne ceny rzepaku w zakłady tłuszczowych:
  • ZT Kruszwica dostawy do Brzegu na listopad –1685 zł/t 
                               do Kruszwicy na luty 2020 r. – 1700 zł/t               
  • ADM Szamotuły dostawy grudzień              – 1685 zł/t 
                                 Czernin grudzień            – 1665 zł/t
  • Komagra Tychy na październik                     – 1580 zł/t
  • Glencore Bodaczów na grudzień                  – 1647 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                         – 1580 zł/t      
Ceny rzepaku we wszystkich punktach skupu

Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Ceny skupu zbóż – rynek może niebawem się ożywić

Drożejąca na giełdach pszenica  ma szansę na dalsze wzrosty cenowe. W kraju ceny zapewne także zaczną iść do góry, ale będzie się to odbywało znacznie wolniej.

czytaj więcej
Kukurydza

Ruszył zbiór kukurydzy wczesnych odmian. Zobacz wilgotność i ceny!

Ruszyły żniwa kukurydzy wczesnych odmian. W czasie tegorocznej wegetacji w wielu rejonach deszcz padał punktowo, dlatego pomiędzy różnymi odmianami nawet na tym samym polu są duże różnice. Ziarno jest jednak bardzo mokre, co jest dziwne w tak suchym roku.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Czy eksport rosyjskiej pszenicy w tym sezonie będzie niższy?

W roku dużej podaży zboża na rynkach światowych, wielkość eksportu największego dostawcy Rosji,  jest wciąż tematem numer jeden. Różne instytucje prognozują wielkość rosyjskiego eksportu na sezon 2019/20.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)