r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek rzepaku>Ceny rzepaku wciąż rosną – import z Ukrainy idzie pełną parą!
Ceny rzepaku wciąż rosną – import z Ukrainy idzie pełną parą!
26.09.2019autor: dr Juliusz Urban
Wzrosty cen rzepaku odczuwalne są na rynku krajowym, jednak trudno jest sprzedać rzepak na bieżąco. Ten, kto chce dobrze sprzedać swój rzepak musi się uzbroić w cierpliwość.
Do Europy szerokim strumieniem napływa rzepak z Ukrainy. Przywieziono już prawie 2 mln ton. Jest to jednak wciąż za mało, gdy potrzeby importowe Unii Europejskiej przekraczają w tym roku 5 mln ton. Drugi co do wielkości dostawca rzepaku do Europy planuje większe zbiory i rosnące zapasy. Kanadyjski Departament Rolnictwa zwiększył prognozę zbiorów canoli do 19,36 mln ton, a zapasów końcowych w sezonie 2019/20 o 0,7 mln do poziomu 4,5 mln ton. Kanadyjski eksport canoli na osiągnąć w tym sezonie 9,2 mln ton.
Na giełdach rzepak zachowuje się stabilnie w stosunku do poprzedniego tygodnia. Po nieznacznych kilkudniowych regularnych spadkach dziś odbudowuje poziom 387 euro za tonę na notowaniu listopadowym. Spodziewane są dalsze wzrosty cen giełdowych. Ceny w kraju rosną, gdyż wspierane są one słabnącą złotówką. Dziś za jedno euro trzeba zapłacić 4,38 zł. Największe zakłady tłuszczowe kupują rzepak z dostawami aż na grudzień, w cenach 1650-1685 zł/t – zależnie od lokalizacji fabryki. Najtaniej jest na wschodzie kraju. Ciekawą jest propozycja ZT Kruszwicy z dostawami na luty osiągająca cenę 1700 zł/t. Firmy przetwórstwa rzepaku, które jeszcze mają miejsce w swych elewatorach płacą prawie o 100 zł taniej i korzystają z faktu, iż inni nie mogą zaproponować bieżącego odbioru i szybkiej płatności.
r e k l a m a
- ZT Kruszwica dostawy do Brzegu na listopad –1685 zł/t
- ADM Szamotuły dostawy grudzień – 1685 zł/t
- Komagra Tychy na październik – 1580 zł/t
- Glencore Bodaczów na grudzień – 1647 zł/t
- Bestoil Lasocice na bieżąco – 1580 zł/t
Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.
Juliusz Urban
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a