Ruszył zbiór kukurydzy wczesnych odmian. Zobacz wilgotność i ceny!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ruszył zbiór kukurydzy wczesnych odmian. Zobacz wilgotność i ceny!

25.09.2019autor: dr Juliusz Urban

Ruszyły żniwa kukurydzy wczesnych odmian. W czasie tegorocznej wegetacji w wielu rejonach deszcz padał punktowo, dlatego pomiędzy różnymi odmianami nawet na tym samym polu są duże różnice. Ziarno jest jednak bardzo mokre, co jest dziwne w tak suchym roku.

Rolnicy przypuszczają, że sierpniowe opady deszczu spowodowały, że rośliny zaczęły na nowo rosnąć. Ziarno w całości trafia na suszarnie. Mimo wysokich kosztów suszenia rolnicy się śpieszą, bo chcą jeszcze posiać pszenicę, a nawet jęczmień. Cena jest o ok.10 procent niższa niż przed rokiem.

Pozostałe odmiany kukurydzy będą jednak późno zbierane, bo dziś ziarno ma wilgotność około 40 procent.

O pierwszych zbiorach kukurydzy mówią: Bartłomiej Karamon – rolnik z Brynicy, Marcin Wołczański – firma Agroplon z Głuszyny oraz Dariusz Klusko – rolnik z Pągowa.

Co z cenami kukurydzy?

Ruszyły zbiory kukurydzy na mokro. Na punktach skupu są już dostawy, ale ziarno zbierane z pierwszych, wcześniejszych odmian jest jeszcze bardzo mokre. Najczęściej jest to zakres 28-32% wilgotności. Pojawia się już coraz więcej cenników na kukurydzę mokrą. Najczęściej spotykany zakres cenowy mieści się w granicach 400–430 zł/t za 30% wilgotności. Są też próby wystawiania cen z bazą 380 zł/t, ale najbardziej zainteresowani są skłonni płacić 430–450 zł/t mokrej kukurydzy.

Potrącenia i dopłaty są w cennikach bardzo różne. Czasem są one symetryczne +/-10 zł/t/%, często jednak funkcjonują zdecydowanie niższe dopłaty +6 zł/t/% i wyższe potrącenia –13 zł/t/%. Kupujący różnie też podchodzą do dolnej granicy wilgotności przy dopłatach. Czasem dopłacają do ziarna o niższej wilgotności do samego końca, a więc do 14,5%. Często jednak granica dopłat określana jest na poziomie 20%, a w niektórych przypadkach 25%. Trzeba na to zwrócić uwagę przy zawieraniu kontraktu, gdyż w zeszłym roku kukurydza zbierana w późniejszym okresie była niejednokrotnie bardziej sucha. Tak wyliczone kalkulacje cenowe dla ziarna na dosuszanie bazują na założeniu, że kukurydza „na sucho” kosztować będzie 600–650 zł/t. Tak też kształtują się obecnie ceny w firmach paszowych najczęściej jest to 620–640 zł za tonę wysuszonej już kukurydzy.

ZOBACZ REPORTAŻ!




Tekst: dr Mariusz Drożdż, Juliusz Urban
Zdjęcia: dr Mariusz Drożdż
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek rzepaku

Ceny rzepaku wciąż rosną – import z Ukrainy idzie pełną parą!

Wzrosty cen rzepaku odczuwalne są na rynku krajowym, jednak trudno jest sprzedać rzepak na bieżąco. Ten, kto chce dobrze sprzedać swój rzepak musi się uzbroić w cierpliwość.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Ceny skupu zbóż – rynek może niebawem się ożywić

Drożejąca na giełdach pszenica  ma szansę na dalsze wzrosty cenowe. W kraju ceny zapewne także zaczną iść do góry, ale będzie się to odbywało znacznie wolniej.

czytaj więcej
Kukurydza

Kukurydza w kiepskiej kondycji

Dla kukurydzy to rok skrajności. Z jednej strony mamy tak suche regiony, że kukurydza ma nie więcej niż 1 m i prawie puste kolby. Z drugiej tam, gdzie punktowo popadało, plantacje są prawie wzorcowe.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)