Czy eksport rosyjskiej pszenicy w tym sezonie będzie niższy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy eksport rosyjskiej pszenicy w tym sezonie będzie niższy?

24.09.2019autor: dr Juliusz Urban

W roku dużej podaży zboża na rynkach światowych, wielkość eksportu największego dostawcy Rosji,  jest wciąż tematem numer jeden. Różne instytucje prognozują wielkość rosyjskiego eksportu na sezon 2019/20.

Według USDA w roku gospodarczym 2019/20 rosyjskie dostawy pszenicy mogą osiągnąć 41 milionów ton. Jest to prawie dwukrotnie więcej niż sprzedaż z Unii Europejskiej (23 miliony ton), czy Stanów Zjednoczonych (24,5 miliona ton). 

W ostatnich 5 latach eksport rosyjskiego zboża na rynek światowy wzrósł o 60%. Z poziomu 23 milionów ton w sezonie 2014/15, do 37 milionów ton w roku gospodarczym 2018/19. Można spodziewać się, że w sezonie 2019/20 liczba ta może osiągnąć 40 milionów ton, w szczególności ze względu na wzrost eksportu rosyjskiej pszenicy do Chin­ – szacuje S&P Global Platts.

Jednocześnie, przy rosnących kosztach atrakcyjność ziarna z Basenu Morza Czarnego dla największego importera pszenicy Indonezji, w porównaniu z pszenicą z Australii i innych krajów, może się zmniejszyć. W ubiegłym roku Rosja i Ukraina stały się głównymi dostawcami pszenicy na rynek Indonezji, eksportując 3,6 mln ton, podczas gdy Australia dostarczyła 2,4 mln ton.

Natomiast FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) przewiduje spadek eksportu rosyjskiej pszenicy. W roku gospodarczym 2019/20 udział Rosji w światowym handlu pszenicą spadnie o 3 miliony ton w porównaniu z sezonem 2018/19, do 32,5 miliona ton, ze względu na ograniczone możliwości eksportowe.

Zbiory pszenicy w Rosji szacuje na 75,5 miliona ton, czyli o 7% więcej niż średnie wartości z ostatnich lat ze względu na wzrost plonów. Zgodnie z prognozą FAO, całkowita produkcja zbóż w Rosji w 2019 r. wyniesie 116,3 mln ton, czyli nieco więcej niż średnia z ostatnich pięciu lat.

Zupełnie inaczej na realne poziomy eksportu swojego zboża patrzą sami Rosjanie. Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej przewiduje zbiory zbóż w Rosji w 2019 roku na poziomie 118 milionów ton (w tym pszenicy - na poziomie 75 milionów ton). Według Ministerstwa Rolnictwa eksport zbóż, w bieżącym sezonie wyniesie 45 milionów ton (w tym 36 milionów ton pszenicy).

W tym sezonie rosyjscy farmerzy nie byli skłonni sprzedawać znacznych ilości swojej pszenicy, gdy ceny zaczęły spadać od początku żniw. Dopiero w reakcji na umocnienie kursu rubla i spadek rynkowej podaży  na rosyjskim rynku wewnętrznym, w minionym tygodniu nastąpił wzrost cen pszenicy w eksporcie z dostawą do rosyjskich portów. Średnia cena pszenicy o zawartości 12.5% białka wyniosła 187 USD/t i była o 2 USD/t wyższa od ceny zanotowanej tydzień wcześniej.  Czy to pobudzi rosyjski handel zagraniczny? Konkurencja jest duża, Ukraina ma wyeksportować w tym sezonie prawie 18 mln ton, z czego 7 mln już wypłynęło. Europa też nie zasypia gruszek w popiele. Z planowanych na ten sezon 23 milionów, z krajów UE sprzedano 6 mln ton pszenicy już w pierwszych 12 tygodniach nowego roku gospodarczego. Szkoda, że  z Polski było to jedynie 326 tys. ton, przy większych wolumenach ceny krajowe mogły by być wyższe.

 Juliusz Urban

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Francja liderem w unijnym eksporcie, będzie milion z Polski?

W dwóch poprzednich sezonach Unia Europejska eksportowała pszenicę w ilościach nieco ponad 23 mln ton. Na ten rok prognozy zakładają wywóz 29 mln ton. Dotychczas najbardziej aktywna w eksporcie pszenicy, ze wszystkich krajów UE jest Francja.

czytaj więcej
Rynek zbóż

W kraju ceny zbóż stabilne, rosną ceny w portach

Ceny zbóż w krajowym skupie są stabilne, ale ożywiający się eksport powoduje podwyżki cen pszenicy w portach.

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Ceny rzepaku wciąż rosną – import z Ukrainy idzie pełną parą!

Wzrosty cen rzepaku odczuwalne są na rynku krajowym, jednak trudno jest sprzedać rzepak na bieżąco. Ten, kto chce dobrze sprzedać swój rzepak musi się uzbroić w cierpliwość.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)