Odpowiedzialność majątkowa w spółce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Odpowiedzialność majątkowa w spółce

17.01.2021autor: Wojciech Lignowski

Mój mąż został członkiem zarządu w spółce z o.o. założonej przez naszą grupę producencką. Jak przedstawia się jego odpowiedzialność majątkowa? Czy nasze wspólne gospodarstwo lepiej zabezpieczyć  małżeńską wspólnością majątkową czy rozszerzoną wspólnością? – pyta redakcję Agrarlex z troską rolniczka z Wielkopolski.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak zabezpieczyć majątek małżeński, gdy żona lub mąż pełnią funkcję członka zarządu sp. z o.o.?
  • Czy wybrać wspólność pomiędzy małżonkami?
  • Czy zdecydować się na rozdzielność majątkową?
Z punktu widzenia członka zarządu sp. z o.o. najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest ustrój zwykłej ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej. Jeżeli bowiem:
  • małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo 
  • zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, 
wówczas wierzyciel może żądać zaspokojenia długów:
  • z majątku osobistego dłużnika, 
  • z wynagrodzenia za pracę, 
  • z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, w tym z praw autorskich i pokrewnych.
Dotyczy to sytuacji, gdy wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

Rozszerzenie wspólności majątkowej

Rozszerzenie wspólności majątkowej przede wszystkim ma skutek wtedy, kiedy zostanie zgłoszone do akt rejestrowych spółki w KRS. Małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome. Poza tym należy pamiętać, że rozszerzenie nie może dotyczyć takich elementów jak:
  • przedmioty majątkowe, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny;
  • prawa majątkowe, które wynikają ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom);
  • prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
  • wierzytelności z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia, o ile nie wchodzą one do wspólności ustawowej, jak również wierzytelności z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę;
  • niewymagalne jeszcze wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej każdego z małżonków.
W razie wątpliwości uważa się, że przedmioty służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków nie zostały włączone do wspólności.
Przy rozszerzonej wspólności zasady odpowiedzialności członków zarządu pozostają takie same. Jeżeli umowa małżeńska rozszerzająca wspólność została zgłoszona w KRS, to przy ewentualnej egzekucji jej zapisy będą miały zastosowanie. 
Jeżeli zgłoszenia nie będzie, to przyjmuje się, że w małżeństwie członka zarządu panuje ustawowy ustrój wspólności.
r e k l a m a

Rozszerzenie wspólności chroni majątek małżonków

Rozszerzenie wspólności może jeszcze lepiej chronić majątek małżonków, bo można rozszerzyć wspólność – czyli wyłączyć spod ewentualnej egzekucji – takie elementy jak korzyści z praw autorskich i pokrewnych, wymagalne wierzytelności z wynagrodzenia za pracę lub innej działalności zarobkowej. 

Co istotne jednak, nie można rozszerzyć wspólności na niewymagalne jeszcze wierzytelności z umowy o pracę lub innej działalności zarobkowej. Toteż nie można zastrzec, że wspólnością będą objęte wierzytelności z wynagrodzenia, których termin wypłaty jeszcze nie nadszedł, czyli będą podlegały takie wierzytelności ewentualnej egzekucji. 

Ważnym jest również data powstania odpowiedzialności małżonka i data rozszerzenia wspólności, jeżeli odpowiedzialność powstała wcześniej, to zapisy intercyzy nie będą miały znaczenia.
A zatem: wbrew pozorom, wspólność pomiędzy małżonkami, z których jeden pełni funkcję członka zarządu sp. z o.o. jest bardziej korzystna niż rozdzielność majątkowa.

Wojciech Lignowski
Radca prawny
Wielkopolska Izba Rolnicza
Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.
Podstawa prawna: Kodeks rodzinny i opiekuńczy  – ustawa z 25 lutego 1964 r.
autor Wojciech Lignowski

Wojciech Lignowski

Wojciech Lignowski, radca prawny Wielkopolskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik w spółce

Usunięcie kiepskiego udziałowca ze spółki: dwa sposoby

Jesteśmy grupą producencką zorganizowaną w ramach spółki z o.o. Jeden z naszych udziałowców nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec spółki, więc chcielibyśmy się go pozbyć. Jakie są możliwości prawne? Oto porada w Agrarlex.

czytaj więcej
Rolnik w spółce

Rolnik udziałowcem w spółce: płacić KRUS czy ZUS?

Czy rolnik może być udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? Co z opodatkowaniem dochodów i ubezpieczeniem zdrowotnym i emerytalnym? Agrarlex radzi.

czytaj więcej
Rolnik w spółce

Dokumentacja cen transferowych: obowiązek dla grup producentów rolnych?

Jeżeli rolnik-ojciec jest członkiem zarządu w jednej spółce, a jego syn pełni funkcję członka zarządu w drugim podmiocie, to mimo braku istnienia powiązań kapitałowych, transakcje realizowane pomiędzy tymi podmiotami będą objęte przepisami o cenach transferowych. Czytaj o tym w Agrarlex.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)