- Jak wygląda kwestia udziału rolnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?
- Co z opodatkowaniem dochodów i dywidend?
- Gdzie powinien się ubezpieczyć: w KRUS czy ZUS?
Należy rozróżnić dwie sytuacje dla rolnika działającego spółce z ograniczoną odpowiedzialnością:
- spółka z o.o., w której jest dwóch lub więcej wspólników i
- spółka z o.o. jednoosobowa, gdzie jest tylko jeden wspólnik – udziałowiec.
Jeżeli spółka ma przynajmniej 2 wspólników, to rolnik może objąć udział i nie będzie to kolidowało z KRUS. Wówczas dochód uzyskany z dywidendy od posiadanego udziału będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W wypadku jednak spółki z o.o. jednoosobowej, sytuacja się zmienia, albowiem wówczas jedyny udziałowiec takiej spółki traktowany jest jako prowadzący działalność gospodarczą. Co do zasady więc podlegał będzie pod ZUS.
Opodatkowanie rolnika-udziałowcy
Jeżeli rolnik jest udziałowcem w spółce z o.o. wieloosobowej i uzyska przypadającą na jego udział dywidendę, to zostanie ona opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatek pobierze sama spółka jako płatnik w momencie wypłaty dywidendy. Jeżeli rolnik jest jedynym wspólnikiem w spółce z o.o., to również podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, ale na zasadach dotyczących przedsiębiorców. Są to różne formy opodatkowania:
- karta podatkowa,
- ryczałt lub
- zasady ogólne.
Rolnik – prezes na umowę o pracę lub zlecenie będzie podlegał podatkowi dochodowemu od osób fizycznych jako pracownik lub zleceniobiorca nie prowadząca działalności gospodarczej.
Możliwa jest również sytuacja, kiedy rolnik – prezes zakłada działalność gospodarczą i zawiera umowę zlecenia ze spółką z o.o. na prowadzenie spraw spółki jako prezes zarządu. Wówczas rozliczać się będzie z fiskusem w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych jako przedsiębiorca. W tych wszystkich wypadkach będzie opłacał ZUS.
Wojciech Lignowski
Radca prawny
Wielkopolska Izba Rolnicza
Podstawa prawna: Kodeks cywilny
Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.