Rolnik udziałowcem w spółce: płacić KRUS czy ZUS?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnik udziałowcem w spółce: płacić KRUS czy ZUS?

25.01.2021autor: Wojciech Lignowski

Czy rolnik może być udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? Co z opodatkowaniem dochodów i ubezpieczeniem zdrowotnym i emerytalnym? Agrarlex radzi.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak wygląda kwestia udziału rolnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?
  • Co z opodatkowaniem dochodów i dywidend?
  • Gdzie powinien się ubezpieczyć: w KRUS czy ZUS?
Należy rozróżnić dwie sytuacje dla rolnika działającego spółce z ograniczoną odpowiedzialnością: 
  • spółka z o.o., w której jest dwóch lub więcej wspólników i 
  • spółka z o.o. jednoosobowa, gdzie jest tylko jeden wspólnik – udziałowiec. 
Jeżeli spółka ma przynajmniej 2 wspólników, to rolnik może objąć udział i nie będzie to kolidowało z KRUS. Wówczas dochód uzyskany z dywidendy od posiadanego udziału będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. 
W wypadku jednak spółki z o.o. jednoosobowej, sytuacja się zmienia, albowiem wówczas jedyny udziałowiec takiej spółki traktowany jest jako prowadzący działalność gospodarczą. Co do zasady więc podlegał będzie pod ZUS.

Opodatkowanie rolnika-udziałowcy

Jeżeli rolnik jest udziałowcem w spółce z o.o. wieloosobowej i uzyska przypadającą na jego udział dywidendę, to zostanie ona opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatek pobierze sama spółka jako płatnik w momencie wypłaty dywidendy. Jeżeli rolnik jest jedynym wspólnikiem w spółce z o.o., to również podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, ale na zasadach dotyczących przedsiębiorców. Są to różne formy opodatkowania: 
  • karta podatkowa, 
  • ryczałt lub 
  • zasady ogólne.
Rolnik – prezes na umowę o pracę lub zlecenie będzie podlegał podatkowi dochodowemu od osób fizycznych jako pracownik lub zleceniobiorca nie prowadząca działalności gospodarczej.
Możliwa jest również sytuacja, kiedy rolnik – prezes zakłada działalność gospodarczą i zawiera umowę zlecenia ze spółką z o.o. na prowadzenie spraw spółki jako prezes zarządu. Wówczas rozliczać się będzie z fiskusem w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych jako przedsiębiorca. W tych wszystkich wypadkach będzie opłacał ZUS.
Wojciech Lignowski
Radca prawny
Wielkopolska Izba Rolnicza
Podstawa prawna: Kodeks cywilny
Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.
autor Wojciech Lignowski

Wojciech Lignowski

Wojciech Lignowski, radca prawny Wielkopolskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Z czego wynika wskaźnik części uzupełniającej emerytury?

Mój ojciec przeszedł 5 lat temu na wcześniejszą emeryturę, która była co roku podwyższana. Teraz pobiera ją już w pełnej wysokości, ale dostaje mniej niż sąsiad, który w tym samym czasie przekazał synowi gospodarstwo. Okazało się, że ma on wyższy wskaźnik części uzupełniającej. Z czego to może wynikać, skoro obaj są w tym samym wieku i w tym samym czasie przeszli na emeryturę?

czytaj więcej

Jakie powinny być dotacje PROW i dopłaty bezpośrednie? Rolnicy mogą zgłaszać swoje uwagi

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi czeka na propozycje rolników w związku z Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

czytaj więcej
Rolnik w spółce

Usunięcie kiepskiego udziałowca ze spółki: dwa sposoby

Jesteśmy grupą producencką zorganizowaną w ramach spółki z o.o. Jeden z naszych udziałowców nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec spółki, więc chcielibyśmy się go pozbyć. Jakie są możliwości prawne? Oto porada w Agrarlex.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)