Raport USDA: nieco więcej pszenicy, mniej kukurydzy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport USDA: nieco więcej pszenicy, mniej kukurydzy

13.01.2022autor: dr Juliusz Urban

Zaktualizowane globalne prognozy pszenicy na sezon 2021/22 opracowane przez ekspertów USDA dotyczą nieznacznie rosnących zbiorów, zmniejszonej konsumpcji i eksportu oraz wzrastających zapasów. W kukurydzy za to mamy mniejsze zbiory, co w połączeniu z lekko rosnącym zużyciem i nieznacznie obniżającym się eksportem prowadzi do redukcji zapasów.

Pszenica

W styczniowym raporcie USDA dotyczącym pszenicy zmiany są niewielkie w stosunku do danych z grudnia. Wzrosty produkcji o  0,5 mln t, do 20,5 mln t w Argentynie i o 200 tys. t UE są równoważone przez obniżone o 100 tys. t zbiory w Brazylii i nieznacznie w Paragwaju. Na podstawie tych wyników amerykańscy eksperci prognozują tym razem zbiory światowe w ilości 778,6 mln t.

Na bilans ogólny wpływ ma światowe zużycie, które w aktualnej prognozie na sezon 2021/22 spadło o 1,9 miliona ton do 787,5 mln t, głównie ze względu na mniejsze zużycie na paszę w Stanach Zjednoczonych, UE i Ukrainie. Oczekuje się, że ceny pszenicy w porównaniu do zbóż paszowych obniżą globalne wykorzystanie w produkcji paszy.

Obniży się także handel światowy 2021/22, według obecnego raportu eksport spadnie o 1,1 mln ton do 204,4 mln t. USDA prognozuje redukcje wywozów z Rosji i Stanów Zjednoczonych, które są tylko częściowo kompensowane przez wyższy eksport z UE. Rosja ogłosiła niedawno, że od połowy lutego do końca czerwca br. kontyngent eksportowy pszenicy wyniesie 8 mln ton, co ma ograniczyć ich eksport w drugiej połowie roku gospodarczego. Dlatego szacunki eksportowe Rosji spadają o 1 mln ton do 35,0 mln t. Rośnie za to eksport z UE o 0,5 mln ton do 37,5 mln t.

Przewidywane na koniec sezonu 2021/22 globalne zapasy wzrastają o 1,8 mln ton do 280 mln t, przy czym wzrost dotyczy głównie Stanów Zjednoczonych, Rosji, Kazachstanu i Argentyny. Jednak globalne zapasy na koniec sezonu 2021/22 nadal są na najniższym poziomie od sezonu 2016/17.

Kukurydza

Perspektywy dla amerykańskiej kukurydzy w sezonie 2021/22 w tym miesiącu dotyczą wyższej o 1,4 mln t produkcji, większego o 2 mln t zużycia, niższego o 1,9 mln t eksportu i większych o 1,2 mln t zapasów końcowych.

Globalna produkcja kukurydzy jednak spada o 1,8 mln ton do 1 mld 207 mln t. Prognozuje się, że produkcja kukurydzy będzie niższa w Brazylii, Argentynie, Kenii, Meksyku, UE i Paragwaju, a te spadki częściowo równoważone zostaną wzrostem dla Ukrainy.

W Argentynie suchy grudzień zmniejszył perspektywy plonów wcześniej posadzonej kukurydzy w centralnym obszarze, dlatego szacuje się tam 0,5 mln t redukcji zbioru do 54 mln t. Brazylijskie zbiory są obniżane ze względu na niższe plony kukurydzy z pierwszego zbioru na południu kraju. Tu redukcja jest największa, bo sięga aż 3 mln t do 115 mln t. UE zbierze niecałe 70 mln t, o 400 tys. t mniej niż szacowano przed miesiącem, podobne spadki zbiorów ma Meksyk tym razem do 27,60 mln ton.  Te obniżki w bilansie globalnym, w części tylko zwraca wzrastający o 2 mln t do 42 mln t  zbiór kukurydzy na Ukrainie.

Handel światowy zmienia się nieznacznie, spada o 0,66 mln t  do 204,86 mln t. Główne zmiany w eksporcie kukurydzy obejmują większą o 1 mln ton sprzedaż z Ukrainy i mniejszą jak już pisaliśmy wyżej o 1,9 mln t sprzedaż z USA.

Końcowe zapasy kukurydzy są niższe, co odzwierciedla głównie redukcje dla Brazylii, Argentyny i Pakistanu. Światowe zapasy kukurydzy wynoszące 303,1 mln ton spadły o 2,5 miliona.

oprac. Juliusz Urban, Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kukurydza

Zakaz uprawy kukurydzy GMO przedłużony, będą kontrole gospodarstw?

Będzie kontynuacja zakazu uprawy genetycznej zmodyfikowanej kukurydzy. Zdaniem rządu jest to konieczne, aby uniknąć zagrożeń zdrowia ludzi, zwierząt, roślin oraz dla środowiska. W Polsce jest możliwa uprawa tylko konwencjonalnych odmian kukurydzy.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: nie pracują redlery, nie zmieniają się ceny

Spadki cen pszenicy na światowym rynku powodują, że zaczynają się telefony z pytaniami, ale ruch w skupach jest jeszcze niewielki. Wciąż nie słychać w elewatorach szumiących redlerów bo rolnicy przyzwyczaili się do wyższych propozycji i po ostatnich korektach nie są skorzy do sprzedaży.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Kukurydzy zebraliśmy więcej­ – co może stać się z cenami zbóż?

Tuż przed świętami GUS opublikował „Wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2021 r.” Z danych opracowanych przez krajowych statystyków wynikają ciekawe dla dalszego rozwoju sytuacji na zbożowym rynku wnioski.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)