Raport USDA: nieco więcej pszenicy, mniej kukurydzy
Zaktualizowane globalne prognozy pszenicy na sezon 2021/22 opracowane przez ekspertów USDA dotyczą nieznacznie rosnących zbiorów, zmniejszonej konsumpcji i eksportu oraz wzrastających zapasów. W kukurydzy za to mamy mniejsze zbiory, co w połączeniu z lekko rosnącym zużyciem i nieznacznie obniżającym się eksportem prowadzi do redukcji zapasów.
Pszenica
W styczniowym raporcie USDA dotyczącym pszenicy zmiany są niewielkie w stosunku do danych z grudnia. Wzrosty produkcji o 0,5 mln t, do 20,5 mln t w Argentynie i o 200 tys. t UE są równoważone przez obniżone o 100 tys. t zbiory w Brazylii i nieznacznie w Paragwaju. Na podstawie tych wyników amerykańscy eksperci prognozują tym razem zbiory światowe w ilości 778,6 mln t.
Na bilans ogólny wpływ ma światowe zużycie, które w aktualnej prognozie na sezon 2021/22 spadło o 1,9 miliona ton do 787,5 mln t, głównie ze względu na mniejsze zużycie na paszę w Stanach Zjednoczonych, UE i Ukrainie. Oczekuje się, że ceny pszenicy w porównaniu do zbóż paszowych obniżą globalne wykorzystanie w produkcji paszy.
Obniży się także handel światowy 2021/22, według obecnego raportu eksport spadnie o 1,1 mln ton do 204,4 mln t. USDA prognozuje redukcje wywozów z Rosji i Stanów Zjednoczonych, które są tylko częściowo kompensowane przez wyższy eksport z UE. Rosja ogłosiła niedawno, że od połowy lutego do końca czerwca br. kontyngent eksportowy pszenicy wyniesie 8 mln ton, co ma ograniczyć ich eksport w drugiej połowie roku gospodarczego. Dlatego szacunki eksportowe Rosji spadają o 1 mln ton do 35,0 mln t. Rośnie za to eksport z UE o 0,5 mln ton do 37,5 mln t.
Przewidywane na koniec sezonu 2021/22 globalne zapasy wzrastają o 1,8 mln ton do 280 mln t, przy czym wzrost dotyczy głównie Stanów Zjednoczonych, Rosji, Kazachstanu i Argentyny. Jednak globalne zapasy na koniec sezonu 2021/22 nadal są na najniższym poziomie od sezonu 2016/17.
Kukurydza
Perspektywy dla amerykańskiej kukurydzy w sezonie 2021/22 w tym miesiącu dotyczą wyższej o 1,4 mln t produkcji, większego o 2 mln t zużycia, niższego o 1,9 mln t eksportu i większych o 1,2 mln t zapasów końcowych.
Globalna produkcja kukurydzy jednak spada o 1,8 mln ton do 1 mld 207 mln t. Prognozuje się, że produkcja kukurydzy będzie niższa w Brazylii, Argentynie, Kenii, Meksyku, UE i Paragwaju, a te spadki częściowo równoważone zostaną wzrostem dla Ukrainy.
W Argentynie suchy grudzień zmniejszył perspektywy plonów wcześniej posadzonej kukurydzy w centralnym obszarze, dlatego szacuje się tam 0,5 mln t redukcji zbioru do 54 mln t. Brazylijskie zbiory są obniżane ze względu na niższe plony kukurydzy z pierwszego zbioru na południu kraju. Tu redukcja jest największa, bo sięga aż 3 mln t do 115 mln t. UE zbierze niecałe 70 mln t, o 400 tys. t mniej niż szacowano przed miesiącem, podobne spadki zbiorów ma Meksyk tym razem do 27,60 mln ton. Te obniżki w bilansie globalnym, w części tylko zwraca wzrastający o 2 mln t do 42 mln t zbiór kukurydzy na Ukrainie.
Handel światowy zmienia się nieznacznie, spada o 0,66 mln t do 204,86 mln t. Główne zmiany w eksporcie kukurydzy obejmują większą o 1 mln ton sprzedaż z Ukrainy i mniejszą jak już pisaliśmy wyżej o 1,9 mln t sprzedaż z USA.
Końcowe zapasy kukurydzy są niższe, co odzwierciedla głównie redukcje dla Brazylii, Argentyny i Pakistanu. Światowe zapasy kukurydzy wynoszące 303,1 mln ton spadły o 2,5
oprac. Juliusz Urban, Fot. archiwum taP
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Najważniejsze tematy