Prawo sąsiedzkie: drzewa i rowy przy granicy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Prawo sąsiedzkie: drzewa i rowy przy granicy

10.01.2021autor: Wojciech Lignowski

W jakiej odległości od granicy działki gruntu sąsiada mogę posadzić drzewa lub wykopać rów? Prawem sąsiedzkim w Agrarlex interesuje się rolnik z Wielkopolski.

Z artykułu dowiesz się

  • Czy są przepisy regulujące odległości kopania rowów od granicy posesji?
  • Jakie przepisy regulują sadzenie roślin od granicy nieruchomości?
  • Kiedy możesz przycinać gałęzie i korzenie roślin sąsiada?
Sąsiedzkie konflikty co rusz pojawiają się w pytaniach do redakcji Agrarlex. Informujemy, że nie ma przepisów, które normowałyby wprost konkretne odległości nasadzeń bądź kopania rowów. Pozostają przepisy Kodeksu cywilnego (kc), tzw. prawa sąsiedzkiego.
Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się więc od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Właścicielowi nie wolno dokonywać robót ziemnych w taki sposób, żeby to groziło nieruchomościom sąsiednim utratą oparcia. 

Sadzenie i pielęgnacja zieleni

Można obcinać zwieszające się gałęzie i przechodzące z sąsiedniej posesji korzenie od roślin sąsiada, ale trzeba wcześniej wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia. Prawo zatem pozwala na usunięcie gałęzi, ale pamiętajmy, że stanowią one własność sąsiada, której nie wolno zniszczyć. 
Najlepiej sadzić drzewa czy krzewy w takiej odległości, aby rozrośnięte gałęzie nie wykraczały poza teren działki. 
Pamiętać trzeba także, że drzewa mogą po pewnym czasie zacieniać dom lub ogród sąsiada. Jeżeli będzie to ponad przeciętną miarę utrudniało korzystanie z działki sąsiedniej jej właściciel może domagać się usunięcia roślinności znajdującej się przy granicy jego działki. 
r e k l a m a

Orzekanie na podstawie ROD

Sądy przy orzekaniu posiłkowo sięgają do regulacji Regulaminu Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) plik do pobrania (kliknij), w którym mowa o tym, że: 
  • drzewa owocowe i karłowe – ogólna zasada nakazuje, aby sadzić je w odległości co najmniej 2 m od granicy;
  • w przypadku moreli należy zachować odległość co najmniej 3 metrów; 
  • czereśnia i orzech włoski nie mogą być sadzone w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, z wyjątkiem szczepionych na podkładach słabo rosnących, które można sadzić w odległości nie mniejszej niż 3 m;
  • krzewy owocowe – wymagają sadzenia w odległości 1 m od granicy, a krzewy leszczyny 3 metrów;
  • drzewa i krzewy ozdobne (w tym iglaki) – wymają minimum 2 m od granic działki, w tej odległości także wysokość drzew i krzewów ozdobnych nie powinna osiągać więcej niż 3 m, z tym zastrzeżeniem, że:
  • dopuszcza się sadzenie drzew ozdobnych w odległości 1 m od granicy działki, o ile ich wysokość nie przekroczy 2 m;
  • krzewy ozdobne silnie rosnące należy sadzić w odległości co najmniej 2 m, a krzewy słabo rosnące i płożące formy iglaków co najmniej 1 m od granic działki;
  • żywopłoty – na granicy działek, za pisemną zgodą użytkownika sąsiedniej działki, można zakładać żywopłoty, których wysokość ustalają sąsiadujący użytkownicy.
Wojciech Lignowski
Radca prawny
Wielkopolska Izba Rolnicza


Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.
Podstawa prawna:
autor Wojciech Lignowski

Wojciech Lignowski

Wojciech Lignowski, radca prawny Wielkopolskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Reklamacja

Tajniki umowy gwarancji

Kupiłeś sprzęt to gospodarstwa lub do domu, a on się psuje. Wydanie kilkudziesięciu czy kilkuset złotych można jeszcze jakoś przeboleć, ale co zrobić, gdy na gwarancji psuje się ciągnik czy inna samobieżna maszyna – i to w czasie żniw? Oto materiał Agrarlex.

czytaj więcej
Przepisy prawne

Obowiązkowa od 2023 roku definicja rolnika aktywnego

Od przyszłego roku w życie wejdzie obowiązkowa definicja rolnika aktywnego zawodowo, dzięki której możliwe będzie staranie się o dopłaty bezpośrednie. Rząd wraz z UE dąży w ten sposób do zlikwidowania finansowania dużych podmiotów będących w posiadaniu ziemi, lecz które nie zajmują się produkcją rolną.

czytaj więcej
Przepisy prawne

NGO- co się zmieni w ich funkcjonowaniu?

Zobowiązanie organizacji pozarządowych do podawania do wiadomości informacji dotyczących wsparcia zdobytego z zagranicy to założenie projektu ustawy, którego przygotowaniem obecnie zajmują się posłowie Solidarnej Polski. W sytuacji, gdyby informacje te nie zostały przekazane, kary finansowe będą nałożone na organizacje, a w sytuacji ostatecznej- dany podmiot zostanie zlikwidowany.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)