- Gdzie szukać odpowiedzi na pytanie, które roboty budowlane wymagają pozwolenia na budowę, które zgłoszenia do starosty, a które możemy wykonywać bez jakichkolwiek formalności?
- Jakich formalności wymaga budowa zbiorników na gnojówkę, lub gnojowicę, niecek dezynfekcyjnych, silosów na kiszonkę, mikroinstalacji biogazu rolniczego i zbiorników do przechowywania paliw?
O tym, które roboty budowlane wymagają pozwolenia na budowę, które zgłoszenia, a które możemy wykonywać bez jakichkolwiek formalności decydują wielokrotnie nowelizowane przepisy art. 29 i art. 30 ustawy Prawo budowlane.
Prawo budowlane - gąszcz przepisów
W wersji obowiązującej przed ostatnią nowelizacją był to prawdziwy gąszcz odesłań i wyjątków. Przepis, który stanowił, że „Zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3 i 4 (…) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1 lit. b-d i f, pkt 1a-2b. 3, 3a, 9, 11, 12, 14, 16, 19, 19a, 20b, 28 oraz 30, skutecznie odstraszał większość czytelników bez prawniczego przygotowania.
Znowelizowane Prawo budowlane jest pod tym względem znacznie bardziej przyjazne. Zawiera czytelnie oddzielone od siebie katalogi:
- obiektów, których budowa nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, ale wymaga zgłoszenia (art. 29 ust. 1),
- obiektów, których budowa nie wymaga ani decyzji o pozwoleniu na budowę, ani zgłoszenia (art. 29 ust. 2),
- robót budowlanych, których wykonywanie nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, ale wymaga zgłoszenia (art. 29 ust. 3),
- robót budowlanych, których wykonywanie nie wymaga ani decyzji o pozwoleniu na budowę, ani zgłoszenia (art. 29 ust. 4).
Dzięki temu znacznie łatwiej znaleźć odpowiedź na pytanie, czy w konkretnej sprawie potrzebujemy pozwolenia na budowę, zgłoszenia, czy też nie musimy dopełnić żadnych formalności.
Ustawodawca wprowadził również szereg zmian, które mogą zainteresować rolników:
- nie wymaga pozwolenia na budowę (wymaga zgłoszenia) oczyszczalnia ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę,
- budowa szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę wymaga jedynie zgłoszenia, niezależnie od ich pojemności (dotychczas zbiorniki o pojemności większej niż 25 m3 wymagały pozwolenia na budowę),
- nie wymaga pozwolenia (wymaga zgłoszenia) budowa niecek dezynfekcyjnych w ramach dostosowywania gospodarstw do zasad bioasekuracji w związku z występowaniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF),
- nie wymaga pozwolenia (wymaga zgłoszenia) budowa silosów na kiszonkę związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej,
- nie wymaga pozwolenia, ani zgłoszenia instalacja naziemnych zbiorników do przechowywania paliw o pojemności do 5 m3,
- nie wymaga pozwolenia, ani zgłoszenia budowa stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m położonych w całości na gruntach rolnych,
- zgłoszenia wymaga budowa mikroinstalacji biogazu rolniczego.
Zmiana upraszczająca procedury budowy szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę ma na celu ułatwienie dostosowania się rolników do wymagań rozporządzenia Rady Ministrów z 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (Dz. U. 2018 poz. 1339).
Andrzej Polaszek
Podstawa prawna:
ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186, z późn. zm.)