Plan strategiczny WPR: Ardanowski nie odpuszcza
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Plan strategiczny WPR: Ardanowski nie odpuszcza

24.01.2021autor: dr Piotr Łuczak

Pracujesz na roli i żyjesz z niej? Czekamy na Twój głos. Prześlij uwagi do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej Polski! Link znajdziesz na Agrarlex.

W dniu 19.01. 2021 r. odbyło się spotkanie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, która omówiła projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady uważa ten projekt za najważniejszy dokument dotyczący polskiego rolnictwa na najbliższe lata.

Każdy kraj UE będzie przedstawiał swój Plan Strategiczny

Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich została powołana przez prezydenta RP w grudniu 2020 r. Jej spotkania mają odbywać się co miesiąc. W swych działaniach konsultacyjno-doradczych ma m.in. wspierać rolnictwo i obszary wiejskie  oraz organizować tematyczne okrągłe stoły, etc.

Konsultacje rady ws. projektu Planu Strategicznego, które odbyły się 19.01 br. będą kontynuowane na innych posiedzeniach Rady, m.in. przed wysłaniem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej do Brukseli.

Zgodnie z wytycznymi UE, każdy kraj należący do wspólnoty europejskiej musi przedstawić własny plan rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.  Jego finansowanie ma się odbywać w ramach środków z kilku obszarów, a mianowicie z pieniędzy Wspólnej Polityki Rolnej i z innych polityk UE oraz środków krajowych.

Trwają konsultacje społeczne nad dokumentem

Obecnie odbywają się konsultacje społeczne nad dokumentem, który został przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Na minionym spotkaniu gremium zastanawiało się, czy cele i zasady ogólne projektu Planu Strategicznego są zgodne z potencjałem polskiego rolnictwa, a także jak te cele realizować.

Ardanowski podkreśla, że dopóki trwają konsultacje nad tym dokumentem, każda organizacja rolnicza powinna się w jego sprawie wypowiedzieć i zgłosić ewentualne poprawki, póki jest to możliwe. Czas mija w połowie lutego!

Po zatwierdzeniu Planu możliwości korekty będą niewielkie w czasie 7 lat jego realizacji. Dobre uszczegółowienie propozycji ma zapewnić odpowiednie wsparcie dla rolnictwa i obszarów wiejskich na poziomie unijnym i krajowym.

Jeśli chcesz przedstawić swe uwagi w zakresie Planu, kliknij tutaj.

Natalia Marciniak-Musiał, opr. pł


autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowa WPR - więcej wymagań i mniej pieniędzy dla rolników

Wielkopolska Izba Rolnicza bardzo poważnie podeszła do kwestii opiniowania projektu Planu Strategicznego dla Polski, według którego będzie realizować Wspólną Politykę Rolną od 2023 roku. Jak mówił podczas Wielkopolskiego Forum Rolniczego dla powiatów kępińskiego, ostrowskiego oraz ostrzeszowskiego dr Andrzej Przepióra, największym zagrożeniem dla rolników jest niewystarczająca pula pieniędzy przewidziana na realizację uwzględnionych w projekcie działań.

czytaj więcej
PROW i prawo

Co nam się (nie) podoba w reformie WPR

Już od 2023 r. wejdą w życie nowe zasady Wspólnej Polityki Rolnej. Zobaczmy, które elementy dotychczasowego kompromisu oceniamy dobrze, a które krytykujemy.

czytaj więcej
PROW i prawo

Będą zaliczki na PROW. Kiedy rusza wypłata?

Wraz zaliczkami dopłat bezpośrednich rolnicy będą mogli otrzymywać zaliczki płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w kwocie ponad 2,5 mld złotych. Wypłata unijnych środków ruszy 18 października.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)