Będą zaliczki na PROW. Kiedy rusza wypłata?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Będą zaliczki na PROW. Kiedy rusza wypłata?

30.08.2021

Wraz zaliczkami dopłat bezpośrednich rolnicy będą mogli otrzymywać zaliczki płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w kwocie ponad 2,5 mld złotych. Wypłata unijnych środków ruszy 18 października.

– W 2021 r., ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19, a także w związku z wystąpieniem suszy, znaczna część gospodarstw rolnych w Polsce doświadcza trudności finansowych i problemów z płynnością finansową, które w istotny sposób wpływają na pogorszenie zdolności gospodarstw do realizacji zobowiązań. Okoliczności te stanowią przesłankę do wypłaty zaliczek na poczet pomocy finansowej w ramach wymienionych działań objętych PROW 2014–2020 za 2021 r. – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia ministra rolnictwa.

 

Zaliczki na maksymalnym dopuszczalnym poziomie

Zasady wypłaty zaliczek określają przepisy Unii Europejskiej. Mówią one, że państwa członkowskie mogą, przed dniem 1 grudnia wypłacać zaliczki w wysokości do 75% w przypadku pomocy w ramach działań PROW 2014–2020 objętych Zintegrowanym Systemem Zarządzania i Kontroli. Wypłata zaliczek jest bowiem możliwa po przeprowadzeniu kontroli administracyjnych bez konieczności przeprowadzania kontroli na miejscu. Jednak ze względu na Covid-19 oraz inne trudności występujące w rolnictwie MRiRW chce zastosować wyjątek od tej zasady i wypłacić zaliczki w wyższej wysokości, czyli 85%, czyli na maksymalnym dopuszczalnym przepisami Unii Europejskiej poziomie.

r e k l a m a

 

Kto otrzyma zaliczki na PROW?

      Zaliczki przewiduje się w następujących działaniach PROW:
  • Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych – 2 tys. beneficjentów
  • Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne – 77 tys. beneficjentów
  • Rolnictwo ekologiczne - ok. 16,6 tys. beneficjentów
  • Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW) - ok. 750 tys. beneficjentów.

 

Wyliczenie zaliczki na podstawie powierzchni gruntów albo liczby zwierząt

Przy kalkulacji kwoty zaliczki będzie brana pod uwagę powierzchnia gruntów albo liczba zwierząt stwierdzona w ramach kontroli. Zaliczki na poczet pomocy finansowej będą wypłacane systematycznie w miarę dostępności środków na ten cel w budżecie środków europejskich i budżecie państwa. Podobnie jak w przypadku dopłat bezpośrednich wypłata zaliczek rozpocznie się 18 października. Otrzymanie zaliczki nie jest uwarunkowane złożeniem dodatkowego wniosku, a więc nie wiąże się dla rolnika z żadnymi obciążeniami formalnymi.

 

Z tytułu zaliczek z PROW rolnicy otrzymają ponad 2,5 mld złotych.

 

WK

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

PROW

Rząd przygotował nowe limity wydatków w ramach PROW

Są nowe pieniądze na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, więc rząd przygotował nowe limity wydatków w ramach poszczególnych działań. Szykują się także przesunięcia w niektórych działaniach.

czytaj więcej
PROW i prawo

Co nam się (nie) podoba w reformie WPR

Już od 2023 r. wejdą w życie nowe zasady Wspólnej Polityki Rolnej. Zobaczmy, które elementy dotychczasowego kompromisu oceniamy dobrze, a które krytykujemy.

czytaj więcej
PROW i prawo

Plan strategiczny WPR: Ardanowski nie odpuszcza

Pracujesz na roli i żyjesz z niej? Czekamy na Twój głos. Prześlij uwagi do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej Polski! Link znajdziesz na Agrarlex.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.