Suszowe 2023 - terminy i stawki pomocy, jakie zmiany proponuje rząd?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Suszowe 2023 - terminy i stawki pomocy, jakie zmiany proponuje rząd?

12.07.2023autor: wk

Ministerstwo rolnictwa szykuje się na tegoroczną suszę. Możliwe będzie dodatkowe szacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów. Końcowy protokół będzie więc oparty na trzech źródłach danych dotyczących wysokości szkód w uprawach. Jak kształtuje się aktualna sytuacja na polach? Jakie zmiany proponuje rząd? Kiedy zostanie ogłoszony termin naboru i stawki pomocy?

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów „zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa”. 

Jaka jest definicja suszy?

Zgodnie z obowiązującym przepisami ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich „suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb”. A zatem, w obojętnie którym okresie sześciodekadowym zostanie stwierdzona susza, to plony ostateczne dla upraw objętych suszą będą niższe przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.


Zobacz także: Niemal 100-proc. ewapotranspiracja - woda paruje z gleby, mamy suszę rolniczą

r e k l a m a

Jaka jest aktualna sytuacja na polach? 

Tegoroczne warunki pogodowe obecnej wiosny z uwagi na wysokie usłonecznienie, dużą prędkość wiatru oraz małe opady atmosferyczne sprawiły, że wystąpił na terenie kraju duży deficyt wody dla roślin uprawnych powodujący straty plonów wynoszące przynajmniej 20% w stosunku do plonów uzyskiwanych w latach o przeciętnych warunkach pogodowych w 15 województwach. Nie notowano tych strat w województwie podkarpackim.
W tym bieżącym roku stwierdzono niedobory wody powodujące obniżenie plonów przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskiwanych w średnich warunkach pogodowych dla upraw:
  • Zbóż jarych,
  • Zbóż ozimych,
  • Krzewów owocowych,
  • Truskawek,
  • Rzepaku i rzepiku,
  • Roślin strączkowych,
  • Kukurydzy na ziarno,
  • Kukurydzy na kiszonkę,
  • Drzew owocowych,
  • Tytoniu,
  • Warzyw gruntowych,
  • Chmielu,
  • Ziemniaka,
  • Buraka cukrowego.
- Jednocześnie występują intensywne zjawiska atmosferyczne niszczące uprawy rolne takie jak np. huragany, deszcz nawalny czy grad. Do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi napływają wnioski organizacji rolniczych o umożliwienie szacowania szkód powstałych w wyniku suszy, przez komisje powoływane przez wojewodów tak jak to miało miejsce przed 2020 r. – czytamy w rozporządzeniu. 

Zobacz również: Raport IUNG - gdzie stwierdzono największe niedobory wody?

Jakie zmiany proponuje rząd? 

W projekcie proponuje się, m.in.:
  • wprowadzenie zmian w szacowaniu szkód powstałych w wyniku suszy poprzez umożliwienie dodatkowego szacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów tak aby końcowy protokół oszacowania szkód był oparty o 3 źródła danych dotyczących wysokości szkód w uprawach:
a) danych podanych we wniosku w aplikacji przez rolnika,
b) danych z raportu oszacowania komisji na miejscu oraz
c) danych Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego;
  • wprowadzenie przepisów regulujących ogólne warunki udzielania pomocy dla producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r.:
a) gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, które zostały oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę i wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej, lub
b) suszy w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, które zostały obliczone za pośrednictwem publicznej aplikacji i wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej.

Terminy i stawki pomocy suszowej 2023

Termin składania wniosków o powyższą pomoc oraz wysokość stawki tej pomocy minister właściwy do spraw rolnictwa ogłosi w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu, z tym że wysokość stawki zostanie ogłoszona najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.

wk
fot. archiuwm 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Pomoc suszowa 2023: Aplikacja do szacowania strat ma działać od 20 lipca

Odkąd w wielu regionach Polski susza znów zabiera plon rolnicy pytają resort rolnictwa o to kiedy będzie można zgłaszać tegoroczne straty suszowe, ponieważ ich szacowanie w aplikacji nadal nie jest możliwe. – Aplikacja jest obecnie poprawiana i ponownie ruszy około 20 lipca - zapowiedział dziś podczas briefingu prasowego w siedzibie MRiRW minister Robert Telus. A co z wypłatą pomocy suszowej za 2022 i 2023 rok?    

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Rosyjskie drony atakowały terminal zbożowy w Odessie

W nocy z 10 na 11 lipca Rosja przeprowadziła masowy atak dronami na terminal zbożowy w jednym z portów w Odessie. Atak miał na celu zaszkodzić ukraińsko-irańskiej transakcji handlowej. Siły obrony powietrznej południa Ukrainy zestrzeliły 22 drony, a 2 spadły na teren portu.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty bezpośrednie 2023: Ile wniosków i o jakie wsparcie złożyli rolnicy w ARiMR?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła nabór wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych. Ostateczny termin składania wniosków był wydłużony w tym roku aż do 30 czerwca. Jeszcze do 25 lipca aplikować mogą spóźnialscy z potrąceniem płatności, ale ich liczba co roku jest niewielka. Sprawdziliśmy ilu rolników i o jakie płatności wnioskuje w tym roku do ARiMR.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)