Pomoc suszowa 2023: Aplikacja do szacowania strat ma działać od 20 lipca
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pomoc suszowa 2023: Aplikacja do szacowania strat ma działać od 20 lipca

13.07.2023autor: Bartłomiej Czekała

Odkąd w wielu regionach Polski susza znów zabiera plon rolnicy pytają resort rolnictwa o to kiedy będzie można zgłaszać tegoroczne straty suszowe, ponieważ ich szacowanie w aplikacji nadal nie jest możliwe. – Aplikacja jest obecnie poprawiana i ponownie ruszy około 20 lipca - zapowiedział dziś podczas briefingu prasowego w siedzibie MRiRW minister Robert Telus. A co z wypłatą pomocy suszowej za 2022 i 2023 rok?    

Wczoraj informowaliśmy na naszym portalu, że w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów „zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa”.  Projekt zakłada zmiany w zakresie szacowania strat suszowych w uprawach. Dziś do tego tematu pomocy suszowej odniósł się minister rolnictwa Robert Telus podczas briefingu prasowego w siedzibie MRiRW.

Szacowanie strat w uprawach przez aplikację


Podobnie jak w ostatnich latach straty suszowe generalnie będzie trzeba zgłaszać w aplikacji suszowej „Zgłoś szkodę rolniczą” na portalu gov.pl przez profil zaufany rolnika. Według zapewnień ministra Telusa aplikacja zostanie ponownie uruchomiona około 20 lipca br.

– Aplikacja jest obecnie poprawiana i ponownie ruszy około 20 lipca. Odpowiadając na pytania rolników, informuję, że nie przeszkadza, jeżeli zebrali już zboże. Jeżeli chodzi o aplikację, to można oszacować szkody również po zbiorach. Naszym celem jest wypracowanie takiej aplikacji, aby była ona funkcjonalna i pozwalała na obiektywne szacowanie strat – powiedział minister Robert Telus.

r e k l a m a

Komisja powołana przez wojewodę też może szacować straty

W minionym roku wielu rolników było niezadowolonych z szacowania strat suszowych przez aplikację. Ich zdaniem rzeczywiste straty w uprawach były wyższe niż wskazywała to aplikacja. Dzięki zmianom w przepisach teraz jeżeli poszkodowany w wyniku suszy rolnik chciałby, aby oszacowania szkód dokonała również komisja powołana przez wojewodę, to wówczas powinien zgłosić to, tak jak w przypadku pozostałych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w terminie umożliwiającym ich oszacowanie. Na podstawie wniosku rolnika i raportu oszacowania szkód sporządzonego przez komisję aplikacja „sporządzi” protokół lub kalkulację.

– Jeżeli różnica między szacunkami aplikacji i komisji nie będzie większa niż 25 proc., będziemy wypłacać wyższą kwotę odszkodowania – zadeklarował podczas briefingu prasowego szef MRiRW i dodał, że przepisy prawa z zakresie powoływania komisji szacujących straty są obecnie na końcowym etapie procedowania.



Rozporządzenie w tej sprawie będzie podpisane w piątek 14 lipca br.

Terminy i stawki pomocy suszowej 2023

Zgodnie z projektem rozporządzenia termin składania wniosków o przyznanie pomocy suszowej oraz wysokość stawki tej pomocy minister właściwy do spraw rolnictwa ogłosi w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu, z tym że wysokość stawki zostanie ogłoszona najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem terminu składania wniosków o przyznanie pomocy. To oznacza, że na tym etapie nie poznamy ani stawek "suszowego" za 2023 rok ani terminu wypłaty pomocy.


Co z pomocą suszową za 2022 rok?

Rolnicy przypominają, że poprzedni szef MRiRW Henryk Kowalczyk obiecał jesienią 2022 roku wypłatę w 2023 roku pomocy suszowej. W grudniu ARiMR wypłacała każdemu rolnikowi niezależnie od liczby posiadanych hektarów i strat w uprawach tzw. nadzwyczajna pomoc suszową w wysokości 2600 zł na wnioskodawcę, która miała charakter socjalny. Rolnicy otrzymali ją przed Świętami Bożego Narodzenia. Na początku 2023 roku miał być ogłoszony nabór wniosków o przyznanie pomocy suszowej w wysokości uzależnionej od strat poniesionych w gospodarstwie i miały te środki pochodzić z puli pomocy de minimis w rolnictwie. To się jednak nie stało i żadnych nowych informacji w tym zakresie nie ma. ROlnicy liczą jednak na to, że podobnie jak w 2022 roku, gdy mogli się starać i otrzymać pomoc za 2021 rok, także i w 2023 roku będą mogli wnioskować o wsparcie z tytułu strat suszowych poniesionych w 2022 roku.

oprac. bcz na podst. MRiRW
Fot. MRiRW
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Pomoc suszowa 2023: aplikacja nie działa prawidłowo. Jakie błędy najczęściej występują?

  Podlaska Izba Rolnicza wymienia szereg nieprawidłowości, które występują podczas wypełniania wniosków suszowych w aplikacji. Z czym rolnicy mają największe problemy?

czytaj więcej
Pogoda

Susza rolnicza - prawie 270-mm deficyt opadowy

W 7. okresie raportowania suszy przez IUNG – PIB, obejmującym okres od 21 maja do 20 lipca br., obserwujemy dramatyczny obraz monitorowanego zjawiska. Maksymalna wartość klimatycznego bilansu wodnego wynosiła –269 mm. To nie rekord, ale lato jeszcze trwa…

czytaj więcej
Aktualności

1,5 mld zł na wsparcie suszowe 2023: jak będą szacowane straty?

Znamy szczegółowe zasady szacowania i przyznawania pomocy finansowej za straty suszowe w 2023 r. Rząd na ten cel chce przeznaczyć w budżecie państwa 1,5 mld złotych. Jakie straty w uprawach zgłaszają rolnicy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)