Pomoc suszowa 2023: Aplikacja do szacowania strat ma działać od 20 lipca
Odkąd w wielu regionach Polski susza znów zabiera plon rolnicy pytają resort rolnictwa o to kiedy będzie można zgłaszać tegoroczne straty suszowe, ponieważ ich szacowanie w aplikacji nadal nie jest możliwe. – Aplikacja jest obecnie poprawiana i ponownie ruszy około 20 lipca - zapowiedział dziś podczas briefingu prasowego w siedzibie MRiRW minister Robert Telus. A co z wypłatą pomocy suszowej za 2022 i 2023 rok?
Wczoraj informowaliśmy na naszym portalu, że w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów „zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa”. Projekt zakłada zmiany w zakresie szacowania strat suszowych w uprawach. Dziś do tego tematu pomocy suszowej odniósł się minister rolnictwa Robert Telus podczas briefingu prasowego w siedzibie MRiRW.
Szacowanie strat w uprawach przez aplikację
Podobnie jak w ostatnich latach straty suszowe generalnie będzie trzeba zgłaszać w aplikacji suszowej „Zgłoś szkodę rolniczą” na portalu gov.pl przez profil zaufany rolnika. Według zapewnień ministra Telusa aplikacja zostanie ponownie uruchomiona około 20 lipca br.
– Aplikacja jest obecnie poprawiana i ponownie ruszy około 20 lipca. Odpowiadając na pytania rolników, informuję, że nie przeszkadza, jeżeli zebrali już zboże. Jeżeli chodzi o aplikację, to można oszacować szkody również po zbiorach. Naszym celem jest wypracowanie takiej aplikacji, aby była ona funkcjonalna i pozwalała na obiektywne szacowanie strat – powiedział minister Robert Telus.
Komisja powołana przez wojewodę też może szacować straty
W minionym roku wielu rolników było niezadowolonych z szacowania strat suszowych przez aplikację. Ich zdaniem rzeczywiste straty w uprawach były wyższe niż wskazywała to aplikacja. Dzięki zmianom w przepisach teraz jeżeli poszkodowany w wyniku suszy rolnik chciałby, aby oszacowania szkód dokonała również komisja powołana przez wojewodę, to wówczas powinien zgłosić to, tak jak w przypadku pozostałych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w terminie umożliwiającym ich oszacowanie. Na podstawie wniosku rolnika i raportu oszacowania szkód sporządzonego przez komisję aplikacja „sporządzi” protokół lub kalkulację.
– Jeżeli różnica między szacunkami aplikacji i komisji nie będzie większa niż 25 proc., będziemy wypłacać wyższą kwotę odszkodowania – zadeklarował podczas briefingu prasowego szef MRiRW i dodał, że przepisy prawa z zakresie powoływania komisji szacujących straty są obecnie na końcowym etapie procedowania.
Minister @RobertTelus: Szkody powstałe w wyniku suszy ocenią, niezależnie od siebie, specjalna aplikacja i powołana przez wojewodę komisja. Jeśli różnica między szacunkami nie przekroczy 25 proc. - rolnik otrzyma wyższą pomoc.
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) July 13, 2023
📢 Przepisy prawa z zakresie powoływania komisji szacujących straty powstałe w wyniku suszy są obecnie na końcowym etapie procedowania. Rozporządzenie w tej sprawie będzie podpisane jutro. pic.twitter.com/X12gEcWU4T
— Robert Telus (@RobertTelus) July 13, 2023
Terminy i stawki pomocy suszowej 2023
Co z pomocą suszową za 2022 rok?
oprac. bcz na podst. MRiRW
Fot. MRiRW
Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online
Najważniejsze tematy