Rosyjskie drony atakowały terminal zbożowy w Odessie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rosyjskie drony atakowały terminal zbożowy w Odessie

11.07.2023autor: Maryia Khamiuk

W nocy z 10 na 11 lipca Rosja przeprowadziła masowy atak dronami na terminal zbożowy w jednym z portów w Odessie. Atak miał na celu zaszkodzić ukraińsko-irańskiej transakcji handlowej. Siły obrony powietrznej południa Ukrainy zestrzeliły 22 drony, a 2 spadły na teren portu.

Rosja nie ustaje w próbach destabilizacji sytuacji na południu Ukrainy. W nocy z 10 na 11 lipca Rosjanie wysłali kilkadziesiąt dronów Shahed-136 z Morza Czarnego. Ich celem był terminal zbożowy w jednym z odesskich portów, gdzie przechowywano ziarno.

- Biorąc pod uwagę szantaż rosyjskich terrorystów, którzy chcą zatrzymać porozumienie zbożowy – podkreśliła rzeczniczka dowództwa operacyjnego „Południe” Natalia Gumeniuk.

Wcześniej do Moskwy z Teheranu przybył samolot transportowy, więc dowództwo operacyjne oczekiwało tego rosyjskiego ataku. Jednocześnie, jak podkreśliła rzeczniczka, nie wyklucza się kolejny atak rakietowy na południe Ukrainy w najbliższych dniach.

W nocy 11 lipca siły obrony powietrznej Ukrainy nie dały się zaskoczyć: zestrzelono 22 drony, a inne 2 spadły na teren portu, nie wyrządzając większych szkód.

Rosja blokuje eksport ukraińskiego zboża drogą morską

Rosyjska agresja nie ogranicza się tylko do ataków dronami. Rosja również blokuje eksport ukraińskiego zboża droga morską. Od 26 czerwca Rosjanie odmawiają inspekcji statków płynących do ukraińskich portów. 29 statków z ponad 1,4 miliona ton produktów rolnych jest zablokowanych na wodach terytorialnych Turcji.

- Całkowite zatrzymanie eksportu ukraińskiego zboża drogą morską doprowadzi do wzrostu cen żywności i pogłębi kryzys w biednych krajach. Świat to rozumie, nasi partnerzy to rozumieją. Od kilku miesięcy korytarz zbożowy prawie nie działa. Teraz wspólnie z partnerami dokładamy wszelkich starań, aby ukraińskie zboże trafiało na rynki w ilości niezbędnej dla świata – powiedział wicepremier ds. odbudowy Ukrainy Aleksander Kubrakow.

W okresie od 1 czerwca do 10 lipca z planowanych 150 inspekcji statków odbyło się tylko 70. Następna inspekcja zaplanowana jest na 14 lipca. Obecnie w strefie kontroli pozostała tylko flota przychodząca. Od 1 sierpnia 2022 roku wyeksportowano ponad 33 miliony ton produktów ukraińskich rolników do 45 krajów świata.

Mkh na podst. Oleg Kiper/Telegram, Ministerstwo Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy/Facebook

Fot. Envato Elements

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Rekordowe zapasy zbóż i susza rolnicza – czy skup się w ogóle odbędzie?

To może być bardzo trudy sezon dla polskich producentów zbóż. Historycznie wysokie zapasy na przednówku oraz kończące się 15 września embargo na ukraińskie ziarno mogą spowodować, że firmy nie podejdą do skupu albo bardzo go ograniczą. Na to wszystko nakłada się rosnący problem suszy.

czytaj więcej
Aktualności

Umowa zbożowa i ataki na Odesse. Jak świat reaguje na decyzję Rosji?

17 lipca Rosja ogłosiła wycofanie się z umowy zbożowej, która dotychczas gwarantowała bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne. Ta decyzja wywołała lawinę reakcji na całym świecie, zarówno ze strony rządów, jak i organizacji międzynarodowych. Kreml o kontynuacji umowy zbożowej bez udziału Rosji - "Wszystkie statki w drodze do ukraińskich portów na Morzu Czarnym będą traktowane jako potencjalni przewoźnicy ładunków wojskowych".

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Suszowe 2023 - terminy i stawki pomocy, jakie zmiany proponuje rząd?

Ministerstwo rolnictwa szykuje się na tegoroczną suszę. Możliwe będzie dodatkowe szacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów. Końcowy protokół będzie więc oparty na trzech źródłach danych dotyczących wysokości szkód w uprawach. Jak kształtuje się aktualna sytuacja na polach? Jakie zmiany proponuje rząd? Kiedy zostanie ogłoszony termin naboru i stawki pomocy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)