Sprzedaż częściowo przetworzona: czy nadal będę rolnikiem ryczałtowym?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sprzedaż częściowo przetworzona: czy nadal będę rolnikiem ryczałtowym?

15.09.2023

Rolnik ryczałtowy prowadzi gospodarstwo a także stawy karpiowe. Chce zacząć sprzedawać częściowo przetworzone produkty i zastanawia się, czy nie utraci statusu rolnika ryczałtowego? Na pytanie Czytelnika odpowiada nasz ekspert. 

Sprzedaż częściowo przetworzonych produktów

Jestem rolnikiem ryczałtowym i posiadam kilka hektarów stawów karpiowych. Dotychczas sprzedawałem karpie w całości, jednak chciałbym rozpocząć sprzedaż filetów. Czy w tej sytuacji nadal będę mógł nadal być rolnikiem ryczałtowym?

Marek T. (woj. dolnośląskie)

Kiedy rolnik traci status ryczałtowego?

Istotna jest tutaj odpowiedź, czy sprzedaż filetów rybnych mieści się w definicji działalności rolniczej art. 2.1.15 ustawy o VAT – od 2 lat nie obowiązuje już załącznik nr 1 z wykazem produktów rolnych – [15) działalności rolniczej – rozumie się przez to produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również (…) chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie (…), a także świadczenie usług rolniczych].

Drugi warunek – kryterium produktu rolnego – [20) produktach rolnych – rozumie się przez to towary pochodzące z własnej działalności rolniczej rolnika ryczałtowego oraz towary, o których mowa w art. 20, ust. 1c i 1d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych]. Art. 20, ust. 1c uznaje: za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10, ust. 1, pkt 9 uważa się również przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych. Zatem, przy założeniu, że Czytelnik nie będzie zatrudniał pracowników i rozbiór będzie dokonany w warunkach gospodarstwa – nie utraci statusu rolnika ryczałtowego.

Roman Włodarz, ekspert VAT
fot. archiwum PWR

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Zamiana gruntów między rolnikami: płatnikiem VAT i ryczałtowcem

Nasz Czytelnik jest podatnikiem czynnym i chce dokonać zamiany gruntów z sąsiadem, który jest rolnikiem ryczałtowym. W jaki sposób prawidłowo rozliczyć taką transakcję zamiany?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Czy trzeba płacić VAT za przekazanie gospodarstwa synowi na ryczałcie?

Nasz Czytelnik jest podatnikiem czynnym. Przekazał synowi, który jest rolnikiem ryczałtowym część gospodarstwa. Czy w takim przypadku konieczny jest spis z natury i zapłata podatku VAT do Urzędu Skarbowego? Odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej
Zarządzanie

Czy na sprzedawane zboże obowiązuje stawka 0% VAT?

Pytanie Czytelnika: Na początku lipca br. miałem okazję sprzedać kilkadziesiąt ton pszenżyta pośrednikowi. Zażądał ode mnie faktury ze stawką 0%, twierdząc, że zmieniły się przepisy. Czy faktycznie tak się stało po przedłużeniu obniżki VAT na produkty spożywcze do końca 2023 r.?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)