Czy na sprzedawane zboże obowiązuje stawka 0% VAT?
Pytanie Czytelnika: Na początku lipca br. miałem okazję sprzedać kilkadziesiąt ton pszenżyta pośrednikowi. Zażądał ode mnie faktury ze stawką 0%, twierdząc, że zmieniły się przepisy. Czy faktycznie tak się stało po przedłużeniu obniżki VAT na produkty spożywcze do końca 2023 r.?
Zobacz także: Czy małe gospodarstwa muszą mieć zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę?
Zgodnie z ww. rozporządzeniem § 8. 1. Obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do towarów spożywczych wymienionych w poz. 1−18 załącznika nr 10 do ustawy, innych niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56).
Zboża znajdują się w poz. 10 kod CN 10. Wątpliwości co do prawa obniżenia stawki VAT na zboża typowo paszowe (tutaj pszenżyto) wynikają z użycia słów „towarów spożywczych” w ww. rozporządzeniu, dlatego już od momentu wprowadzenia obniżonych stawek w 2022 r. pojawiały się sprzeczne opinie co do stawki VAT na zboża niespożywcze, w tym także wyjaśnienia MRiRW. Obecnie linia interpretacyjna zmierza do uznania prawa do obniżki VAT na wszystkie zboża, niezależnie od przeznaczenia. Wynika to m.in. z wyjaśnień Krajowej Administracji Skarbowej dla MRiRW. Zgodnie z tą informacją w odniesieniu do wszystkich zbóż klasyfikowanych w dziale 10. Wspólnotowej Taryfy Celnej, obciążenie stawką podatku VAT wynosi 5%, ale obecnie obowiązuje czasowe obniżenie stawki do wysokości 0% – na podstawie tzw. tarczy antyinflacyjnej.
Nie ma żadnego warunku, od którego byłaby uzależniona stawka obniżona w tej właśnie wysokości (np. przeznaczenie zbóż). Niezależnie od tego zwracamy uwagę, że nie ma w tej sprawie interpretacji ogólnej MF, co oznacza, że odpowiedzialność za użycie właściwej stawki VAT spoczywa na sprzedawcy, a jedyną formą zabezpieczenia się przed skutkami karno-skarbowymi jest wystąpienie do KAS o interpretację indywidualną.
Fot: Sierszeńska