Czy na sprzedawane zboże obowiązuje stawka 0% VAT?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy na sprzedawane zboże obowiązuje stawka 0% VAT?

01.08.2023autor: Roman Włodarz

Pytanie Czytelnika: Na początku lipca br. miałem okazję sprzedać kilkadziesiąt ton pszenżyta pośrednikowi. Zażądał ode mnie faktury ze stawką 0%, twierdząc, że zmieniły się przepisy. Czy faktycznie tak się stało po przedłużeniu obniżki VAT na produkty spożywcze do końca 2023 r.?

Odpowiedź Eksperta: Z punktu widzenia przepisów VAT od 1 lipca na obniżone stawki VAT – stan prawny nie zmienił się – nadal obowiązuje rozporządzenie MF z 2 grudnia 2022 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023, a zmieniła się tylko data ich obowiązywania.


Zobacz także: Czy małe gospodarstwa muszą mieć zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę?


Zgodnie z ww. rozporządzeniem § 8. 1. Obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do towarów spożywczych wymienionych w poz. 1−18 załącznika nr 10 do ustawy, innych niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56).

Zboża znajdują się w poz. 10 kod CN 10. Wątpliwości co do prawa obniżenia stawki VAT na zboża typowo paszowe (tutaj pszenżyto) wynikają z użycia słów „towarów spożywczych” w ww. rozporządzeniu, dlatego już od momentu wprowadzenia obniżonych stawek w 2022 r. pojawiały się sprzeczne opinie co do stawki VAT na zboża niespożywcze, w tym także wyjaśnienia MRiRW. Obecnie linia interpretacyjna zmierza do uznania prawa do obniżki VAT na wszystkie zboża, niezależnie od przeznaczenia. Wynika to m.in. z wyjaśnień Krajowej Administracji Skarbowej dla MRiRW. Zgodnie z tą informacją w odniesieniu do wszystkich zbóż klasyfikowanych w dziale 10. Wspólnotowej Taryfy Celnej, obciążenie stawką podatku VAT wynosi 5%, ale obecnie obowiązuje czasowe obniżenie stawki do wysokości 0% – na podstawie tzw. tarczy antyinflacyjnej.

Nie ma żadnego warunku, od którego byłaby uzależniona stawka obniżona w tej właśnie wysokości (np. przeznaczenie zbóż). Niezależnie od tego zwracamy uwagę, że nie ma w tej sprawie interpretacji ogólnej MF, co oznacza, że odpowiedzialność za użycie właściwej stawki VAT spoczywa na sprzedawcy, a jedyną formą zabezpieczenia się przed skutkami karno-skarbowymi jest wystąpienie do KAS o interpretację indywidualną.

Fot: Sierszeńska
autor Roman Włodarz

Roman Włodarz

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Sprzedaż częściowo przetworzona: czy nadal będę rolnikiem ryczałtowym?

Rolnik ryczałtowy prowadzi gospodarstwo a także stawy karpiowe. Chce zacząć sprzedawać częściowo przetworzone produkty i zastanawia się, czy nie utraci statusu rolnika ryczałtowego? Na pytanie Czytelnika odpowiada nasz ekspert. 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Niezapłacona faktura za zboże: co zrobić w tej sytuacji?

Rolnik w kwietniu 2023 r. sprzedał dużą partię zboża do spółdzielni. Niestety, aż do chwili obecnej nie dostał zapłaty. Co teraz może zrobić?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Czy rolnik świadczący usługi rolnicze może sprzedać auto bez VAT?

Rolnik, prowadzący także działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych, kupił samochód osobowy z rozliczeniem mieszanym VAT 50/50%. Czy teraz może sprzedać auto bez VAT? Odpowiada nasz ekspert.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)