Kiedy i jak rozliczyć VAT od sprzedaży kombajnu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy i jak rozliczyć VAT od sprzedaży kombajnu?

03.08.2023

Nasz Czytelnik jest rolnikiem i w ramach "Różnicowania" prowadzi działalność usługową kombajnem. Po żniwach zawiesza działalność gospodarczą, w tym czasie sprzedaje stary kombajn i kupuje nowy. Kiedy i w jaki sposób musi rozliczyć VAT?

Kiedy i w jaki sposób należy rozliczyć VAT?

Jestem rolnikiem na ok. 120 ha oraz prowadzę działalność usługową w ramach "Różnicowania", w zakresie zbioru kombajnem. Bezpośrednio po żniwach kukurydzy chcę zawiesić działalność gospodarczą aż do następnych żniw i w tym czasie chcę sprzedać kombajn i kupić nowy. Kiedy i w jaki sposób należy rozliczyć VAT od tych transakcji?

Aleksander T. (woj. mazowieckie)

VAT od sprzedaży kombajnu

Zawieszenie działalności gospodarczej jest instytucją określoną w ustawie Prawo przedsiębiorców i dotyczy wyłącznie przedsiębiorców niezatrudniających pracowników na podstawie umowy o pracę. Działalność rolnicza jest wyłączona z pojęcia "działalność gospodarcza". Na dodatek nasz Czytelnik wykonuje wyłącznie "działalność rolniczą" w rozumieniu ustawy o VAT (działalność usługowa w zakresie usług rolniczych jest działalnością gospodarczą, ale jest równocześnie działalnością rolniczą).

W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji JPK-VAT za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Czytelnik oczywiście nie zamierza rezygnować z działalności rolniczej. Zawieszenie działalności gospodarczej dotyczy tutaj tylko działalności w zakresie usług rolniczych – pod kątem podatku dochodowego i (ewentualnie) ZUS. Działalność rolnicza nadal będzie prowadzona, a co za tym idzie – powinny być składane deklaracje JPK-VAT za każdy kolejny miesiąc prowadzenia tej działalności (patrz: interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 7 listopada 2012 r., IPTPP1/443-694/12-2/MG).

Zatem, z punktu widzenia VAT, zawieszenie przez naszego Czytelnika działalności gospodarczej w tym przypadku będzie mało efektywne. Po ewentualnym złożeniu deklaracji o zawieszeniu działalności gospodarczej, z punktu widzenia VAT nic się nie zmieni – będzie można sprzedawać i kupować środki trwałe na zwykłych zasadach.

Roman Włodarz, ekspert VAT
fot. Sierszeńska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Barter między rolnikami: czy wystarczy umowa wymiany słomy za obornik?

Nasz Czytelnik umówił się z sąsiadem na zamianę słomy za obornik w stosunku 1,5: 1. W jaki sposób należy dokumentować taką transakcję między rolnikami ryczałtowymi? Czy wystarczy tylko umowa? Jaka obowiązuje stawka VAT na słomę i obornik?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Niezapłacona faktura za zboże: co zrobić w tej sytuacji?

Rolnik w kwietniu 2023 r. sprzedał dużą partię zboża do spółdzielni. Niestety, aż do chwili obecnej nie dostał zapłaty. Co teraz może zrobić?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Czy trzeba płacić VAT za przekazanie gospodarstwa synowi na ryczałcie?

Nasz Czytelnik jest podatnikiem czynnym. Przekazał synowi, który jest rolnikiem ryczałtowym część gospodarstwa. Czy w takim przypadku konieczny jest spis z natury i zapłata podatku VAT do Urzędu Skarbowego? Odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)