Niezapłacona faktura za zboże: co zrobić w tej sytuacji?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niezapłacona faktura za zboże: co zrobić w tej sytuacji?

05.09.2023

Rolnik w kwietniu 2023 r. sprzedał dużą partię zboża do spółdzielni. Niestety, aż do chwili obecnej nie dostał zapłaty. Co teraz może zrobić?

Niezapłacona faktura za zboże

W kwietniu br. sprzedałem pewnej spółdzielni zajmującej się hodowlą dużą partię zboża. Fakturę VAT rozliczyłem w maju br. Do chwili obecnej nie otrzymałem zapłaty. Co mam zrobić w tej sytuacji?

Grzegorz T. (woj. wielkopolskie)

Co można teraz zrobić?

Brak zapłaty za dostarczone towary rodzi skutki na gruncie cywilnoprawnym (kwota netto) oraz na gruncie VAT (podatek należny). Czytelnik nie określił, z jaką stawką VAT sprzedał zboże – można przyjąć, że była to stawka 0%. Zatem formalnie podatek należny wyniósł 0 zł i literalnie nie ma czego odzyskiwać. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, jeżeli wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności, określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a, ust. 1a ustawy o VAT).

Ulga na złe długi umożliwia wierzycielowi (tj. sprzedawcy) odzyskanie kwoty podatku należnego od dokonanej czynności, za którą nie otrzymał zapłaty. Natomiast nabywca zobowiązany jest do korekty odliczonej kwoty VAT, wynikającej z niezapłaconej faktury.

Biorąc pod uwagę, że podatek należny miał tutaj wartość 0 zł, wystawianie faktury korygującej za zboże w tej procedurze jest formalnie możliwe, ale faktycznie bezcelowe. Poszkodowanemu rolnikowi przysługuje zatem wyłącznie droga cywilna w celu odzyskania kwoty netto. Przede wszystkim należy ustalić, czy dłużnik nie ma już postępowania układowego lub upadłościowego. Jeśli nie (wskazuje na to fakt prowadzenia przez dłużnika hodowli), na początek można spróbować np. uzyskać zobowiązanie uregulowania płatności w ratach w uzgodnionym odstępie czasowym.

Dla celów dowodowych należy ustalenia dotyczące ugody zawrzeć na piśmie. Takie zabezpieczenie będzie działać motywująco na kontrahenta oraz pomoże udowodnić nasze racje i wspólny zamiar stron, w przypadku gdyby kontrahent postanowił nadal uchylać się. Potem pozostaje procedura tzw. przedsądowego wezwania do zapłaty – jeśli kwota roszczenia jest duża, warto zatrudnić prawnika. Można też rozważyć ewentualną sprzedaż faktury firmie windykacyjnej, niestety ze stratą.

Roman Włodarz, ekspert VAT
fot. Sierszeńska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Rolniku, kontrahent nie zapłacił? Walcz o swoje należności!

Jeśli twój kontrahent nie wywiązuje się z zapłaty należności, nie odpuszczaj. Pilnuj terminów, reaguj i wykorzystuj wszystkie możliwości, by dociskać swojego wierzyciela. Podpowiadamy, jak tego dopiąć.

czytaj więcej
Zarządzanie

Skutki VAT przekształcenia MOL w spółkę

Pytanie Czytelnika: Prowadzę gospodarstwo rolne z hodowlą trzody oraz MOL – przetwórstwa mięsa w formie spółki cywilnej z członkiem rodziny. Planujemy rozwój przetwórstwa i rozważamy przekształcenie spółki cywilnej w sp. z o.o. Jakie będą skutki VAT takiego przekształcenia?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Czy trzeba płacić VAT za przekazanie gospodarstwa synowi na ryczałcie?

Nasz Czytelnik jest podatnikiem czynnym. Przekazał synowi, który jest rolnikiem ryczałtowym część gospodarstwa. Czy w takim przypadku konieczny jest spis z natury i zapłata podatku VAT do Urzędu Skarbowego? Odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)