Barter między rolnikami: czy wystarczy umowa wymiany słomy za obornik?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Barter między rolnikami: czy wystarczy umowa wymiany słomy za obornik?

03.10.2023

Nasz Czytelnik umówił się z sąsiadem na zamianę słomy za obornik w stosunku 1,5: 1. W jaki sposób należy dokumentować taką transakcję między rolnikami ryczałtowymi? Czy wystarczy tylko umowa? Jaka obowiązuje stawka VAT na słomę i obornik?

Zamiana słomy na obornik 1,5:1

Jestem rolnikiem ryczałtowym na ok. 80 ha i zajmuję się głównie produkcją zwierzęcą. Ponieważ brakuje mi słomy, podpisałem umowę z sąsiadem ryczałtowym na zamianę słomy za obornik w stosunku 1,5: 1. W jaki sposób należy dokumentować taką transakcję, czy wystarczy tylko umowa? Jaka obowiązuje stawka VAT na słomę i obornik?

Jacek S. (woj. podlaskie)

Umowa i faktura między rolnikami ryczałtowymi

W omawianej sytuacji mamy do czynienia z barterem, czyli wymianą towar za towar. W aspekcie prawa cywilnego taka wymiana to transakcja w formie bezgotówkowej (ekwiwalentnej), jednak przepisy VAT podchodzą to barteru jako do równoczesnych lub następujących po sobie oddzielnych transakcji kupna sprzedaży.

Jednocześnie obornik jest traktowany na gruncie VAT jako produkt rolny, co ma znaczenia dla wystawiania faktur. Formalnie obie strony powinny zawrzeć umowę cywilnoprawną na dostawy wzajemne, co jest też potrzebne w związku z realizacją w obu gospodarstwach planów nawożenia oraz, ewentualnie, w osobnym dokumencie można zawrzeć postanowienia dotyczące odroczonej płatności z tytułu faktury VAT-RR (standardowo jest to 14 dni), a także oświadczenia, w trybie art. 116 ustawy o VAT, o dostawach cyklicznych.

Strona będąca rolnikiem ryczałtowym nie wystawia żadnej faktury na zbycie słomy. Może co najwyżej wystawić rachunek w trybie art. 87 Ordynacji podatkowej. Podatnik czynny, wystawia na obornik zwykłą fakturę VAT i/lub rejestruje sprzedaż na kasie fiskalnej – jeśli aktualnie ma taki obowiązek. Sposób zapłaty (tutaj ze strony rolnika ryczałtowego) nie ma znaczenia z punktu widzenia VAT i leży w zakresie ustaleń stron.

Z kolei na dostawy słomy przez rolnika ryczałtowego nabywca wystawia fakturę VAT-RR z rygorami płatności bezgotówkowych. Odbiorca produktów rolnych i wystawca faktury VAT-RR może odliczyć zwrot zryczałtowany, pod warunkiem dokonania przelewu bankowego za całość należności (ze zwrotem zryczałtowanym). Na podstawie art. 116, pkt 8 przelew bankowy może dotyczyć tylko tej części zapłaty, która stanowi różnicę między kwotą należności za dostarczone produkty rolne a kwotą należności za towary i usługi dostarczone rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych produktów rolnych.

Zatem teoretycznie dla takich transakcji istnieje możliwość skompensowania bezgotówkowego wzajemnych dostaw w ciągu miesiąca rozliczeniowego.

Roman Włodarz, ekspert VAT
fot. Sierszeńska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dofinansowanie do wymiany dachów z azbestu. Terminy, stawki i zasady udzielenia wsparcia

  Poprzedni nabór na to działanie z KPO, cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród rolników, aplikacja nie nadążała przyjmować wniosków, a dostępny budżet wsparcia okazał się za mały. Od razu resort rolnictwa zapowiedział, że ruszy kolejny nabór wniosków. Jakie zasady w tym naborze?

czytaj więcej
Aktualności

Wezwania do wojska na 2024 r. Co ze służbą rolników?

Pojawiło się rozporządzenie ministra obrony narodowej odnośnie wzywania cywilów do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w roku 2024. Czy rolnicy będą musieli odbyć służbę wojskową?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Kiedy i jak rozliczyć VAT od sprzedaży kombajnu?

Nasz Czytelnik jest rolnikiem i w ramach "Różnicowania" prowadzi działalność usługową kombajnem. Po żniwach zawiesza działalność gospodarczą, w tym czasie sprzedaje stary kombajn i kupuje nowy. Kiedy i w jaki sposób musi rozliczyć VAT?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)