Z artykułu dowiesz się
Finansowanie nowej Wspólnej Polityki Rolnej – ruszyły prace legislacyjne. Co będzie w ustawie i rozporządzeniach?
Wart 25 mld euro Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej został już zatwierdzony przez Brukselę. Teraz czas na przyjęcie ustaw i dziesiątków rozporządzeń, które wprowadzą go w życie. W ministerstwie rolnictwa trwają prace nad ustawą o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Ostatniego dnia sierpnia Komisja Europejska zatwierdziła polski Krajowy Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023–2027. Polska znalazła się wśród pierwszych 7 krajów, które mają już swoje plany zatwierdzone. PS WPR gwarantuje polskim rolnikom transfer 25 miliardów euro w najbliższych 5 latach.
Po co Polsce ustawa o Wspólnej Polityce Rolnej na lata 2023 - 2027?
Teraz ruszają prace legislacyjne, które wprowadzą dokument w życie. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się informacja o trwających pracach nad projektem ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Polska musi przygotować taką ustawę, aby zgodnie z unijnymi przepisami wyznaczyć instytucję, która będzie wydawać unijne dotacje oraz określić zasady uruchamiania środków na finansowanie i współfinansowanie wspólnej polityki rolnej. Krajowe przepisy są także konieczne, aby zapewnić wyprzedzające finansowania z budżetu państwa beneficjentom Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej.
Jakie zasady finansowania polskiego rolnictwa będzie zawierać ustawa o WPR?
Projektowana ustawa będzie określać:
· właściwość organów w zakresie uruchamiania unijnych dotacji pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji, zwanego dalej „EFRG”, oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, zwanego dalej „EFRROW”;
· zasady uruchamiania środków,
· zasady uruchamiania krajowych środków publicznych przeznaczonych na finansowanie w ramach wspólnej polityki rolnej w części podlegającej refundacji ze środków EFRG i EFRROW oraz współfinansowanie Wspólnej Polityki Rolnej;
· zasady uruchamiania środków na wyprzedzające finansowanie kosztów kwalifikowalnych oraz wyprzedzające finansowanie pomocy ramach interwencji objętych Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej,
· zasady uruchamiania zaliczek dla rolników.
Ile pieniędzy dla rolników zawiera Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej?
MRiRW przewiduje uruchomienie wsparcia w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej od 2023 r. Będzie ono realizowane ze środków pochodzących z UE, w kwotach: 17,3 mld euro w ramach I filara WPR, 4,7 mld euro w ramach II filara WPR oraz ponad 3,2 mld euro w ramach środków krajowych. Razem ponad 25 mld euro.
- Zaproponowane mechanizmy wyprzedzającego finasowania kosztów kwalifikowalnych, wyprzedzającego finansowania pomocy oraz zaliczek ma na celu umożliwienie rozpoczęcia realizacji operacji bez konieczności oczekiwania na zwrot środków – czytamy w uzasadnieniu ustawy.
Planowany termin przyjęcia projektu ustawy przez Radę Ministrów to III kwartał 2022 r.
wk
Fot. Envato Elements
Najważniejsze tematy