Od 1 stycznia 2021 r. wyższe kary za nieprawidłowe stosowanie nawozów naturalnych!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Od 1 stycznia 2021 r. wyższe kary za nieprawidłowe stosowanie nawozów naturalnych!

17.11.2021

Łódzka Izba Rolnicza alarmuje, że szykują się podwyżki kar za naruszenie przepisów dotyczących zanieczyszczenia wód azotanami. Nowe stawki zostały przygotowane przez ministerstwo infrastruktury i zaczną obowiązywać od Nowego Roku. Samorząd rolniczy protestuje przeciwko ich podniesieniu. 

Obwieszczenie ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w sprawie wysokości maksymalnych stawek opłaty za naruszenie "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" zostało podpisane 6 października a zacznie obowiązywać 1 stycznia 2022 r. 

 

Jakie są nowe stawki kar?

Minister Adamczyk działając na podstawie ustawy prawo wodne ustalił następującą wysokość maksymalnych stawek opłaty:

  • 2192,40 zł za stosowanie nawozów niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne, zwanej dalej "ustawą", lub z planem nawożenia azotem;
  • 3288,61 zł za przechowywanie nawozów naturalnych niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy;
  • 548,10 zł za prowadzenie dokumentacji realizacji "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy albo za jej brak;
  • 548,10 zł za brak planu nawożenia azotem.

 

r e k l a m a

 

Protest samorządu

Bronisław Węglewski prezes Łódzkiej Izby Rolniczej skierował do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza pismo w sprawie podjęcia działań mających na celu niepodnoszenie stawki kar dla rolników za naruszenie.

 

Zasady stosowania nawozów naturalnych

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" określa m.in:

  • rolnicze wykorzystanie nawozów na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą lub przykrytych śniegiem,
  • wykorzystania nawozów w pobliżu wód powierzchniowych,
  • dozwolone okresy nawożenia,
  • warunki przechowywania nawozów naturalnych oraz postępowanie z odciekami dawki i sposoby nawożenia azotem,
  • sposób dokumentowania realizacji programu nawożenia.

 

WK

 

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Stabilizacja na rynku nawozów jest krucha. Ceny znów wzrosną?

Na przełomie października i listopada szaleńcze wzrosty cen nawozów mineralnych wyhamowały. Jednak taka stabilizacja jest pozorna i szybko możemy znów zobaczyć gwałtowne podwyżki cen nawozów. Od czego to zależy i jakie zyski mają producenci nawozów? 

czytaj więcej

Producenci drobiu otrzymają pomoc finansową w obliczu HPAI?

950 producentów sektora drobiarskiego złożyło wnioski o pomoc do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z tytułu strat, jakie ponieśli w wyniku epidemii grypy ptaków. Rząd opracowuje wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia.

czytaj więcej

Będzie rejestr organizacji prozwierzęcych oraz większe prawa właścicieli zwierząt?

Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje zmiany w ustawie o ochronie zwierząt. Ich celem ma być wzmocnienie praw właścicieli zwierząt oraz powstanie centralnego rejestru organizacji prozwierzęcych, których członkowie będą musieli udokumentować swoje kwalifikacje do zajmowania się zwierzętami.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.