Szykują się zmiany w oznaczeniach geograficznych produktów rolnych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szykują się zmiany w oznaczeniach geograficznych produktów rolnych

10.11.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Rząd przyjął projekt ustawy o stworzenie regulacji o oznaczeniach geograficznych dla trzech sektorów rolnictwa. Jakie szczegóły zawiera ustawa i jakich produktów dotyczy?

Chodzi o sektory: produktów rolnych i środków spożywczych, napojów spirytusowych oraz win.

Nowe przepisy projektu ustawy przedłożonej przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi dotyczą:

  • rejestracji i ochrony nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych i środków spożywczych, win lub napojów spirytusowych,
  • produktów tradycyjnych.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Obecnie obowiązujące w tym zakresie prawo jest zbyt rozdrobnione przez co jest trudne do interpretacji w sprawach administracyjnych i stanowi znaczne utrudnienie dla producentów. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wyjaśnia, że jednocześnie ujednolicenie zasad, które znajdą się w jednym akcie prawnym umożliwi lepszą kontrolę i egzekwowanie ochrony przysługującej nazwom zarejestrowanym w Unii Europejskiej.

r e k l a m a

Jakie zapisy znalazły się w tym projekcie?

W projektowanej ustawie określone zostaną:

  • warunki ochrony w Polsce nazw pochodzenia,
  • oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych lub środków spożywczych,
  • oznaczeń geograficznych win i napojów spirytusowych,
  • określeń tradycyjnych produktów sektora wina,
  • certyfikacja produktów.

Na jakiej zasadzie jest przewidziane nadawanie certyfikatów produktom chronionym?

Nowe przepisy wskazują także jakie jest przewidziany wykaz zadań oraz właściwość organów i jednostek organizacyjnych w kwestii kontroli i certyfikacji artykułów rolno-spożywczych.

Obejmują one artykuły, które mają chronioną nazwę pochodzenia, chronione oznaczenie geograficzne albo są gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami.

W tym celu powołana zostanie Rada do Spraw Oznaczeń Geograficznych i Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności. Jej zadaniem ma być wydawanie opinii na temat wniosków o rejestrację lub o cofniecie rejestracji, wnioski o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji produktu, a także sprzeciwy krajowe do wniosków o rejestrację.

Zgodnie z definicją i w ustawą Prawo własności przemysłowej, oznaczenia geograficzne, są to oznaczenia słowne odnoszące się bezpośrednio lub pośrednio do nazwy miejsca, miejscowości, regionu lub kraju (teren), które identyfikują towar jako pochodzący z tego terenu, jeżeli określona jakość, dobra opinia lub inne cechy towaru są przypisywane przede wszystkim pochodzeniu geograficznemu tego towaru. 

Jaka jest różnica między Chronią Nazwą Pochodzenia, Chronionym Oznaczeniem Geograficznym, a Gwarantowaną Tradycyjną Specjalnością?

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego mamy trzy kategorie nazw produktów rolnych czy spożywczych objętych unijną ochroną:

  • Chroniona Nazwa Pochodzenia (w jęz. ang. Protected Designation of Origin – PDO);
  • Chronione Oznaczenie Geograficzne (w języku ang. Protected Geographical Indications – PGI);
  • Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

Pierwsze dwa mogą objąć takie produkty jak: piwo, czekolada i produkty pochodne, chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze, herbatniki i inne wyroby piekarnicze, napoje z ekstraktów roślinnych, makarony czy sól.

Jak podaje Urząd Patentowy RP, główna różnica między tymi rodzajami oznaczeń polega na tym na ile dany produkt jest związany z konkretnym obszarem geograficznym. Te najbardziej powiązane są zarezerwowane dla Chronionej Nazwy Pochodzenia. Żeby dany produkt mógł otrzymać taką ochronę, to zarówno produkcja surowców, jak i wszystkie etapy produkcji danego wyrobu muszą się odbywać w jednym regionie.
W przypadku Chronionego Oznaczenia Geograficznego produkt musi być wytwarzany w regionie, ale obniżone są kryteria co do etapów wytwarzania żywności w danym regionie - wystarczy, aby co najmniej jedna z trzech faz produkcji (produkcja, przetwarzanie lub przygotowanie) odbywała się na danym obszarze.
Z kolei Gwarantowana Tradycyjna Specjalność nie musi być wytwarzana w regionie, z którego oryginalnie pochodzi, ale za to musi posiadać specjalny oparty na tradycji zespół cech.

Jakie polskie produkty regionalne są chronione w UE?

Jak na razie Polska zarejestrowała w Komisji Europejskiej 44 produkty chronione jednym z trzech oznaczeń. Wśród nich są m.in.:

  • Bryndza Podhalańska,
  • Oscypek,
  • Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich,
  • Półtorak staropolski tradycyjny,
  • Dwójniak staropolski tradycyjny,
  • Rogal Świętomarciński,
  • Jabłko Grójeckie,
  • Jabłka łąckie,
  • Wielkopolski ser smażony,
  • Andruty kaliskie,
  • Truskawka kaszubska,
  • Redykołka,
  • Wiśnia nadwiślańska,
  • Fasola korczyńska,
  • Chleb prądnicki,
  • Ser koryciński swojski,
  • Kiełbasa biała parzona wielkopolska,
  • kiełbasa piaszczańska.
oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Fot. Jabłka grójeckie/Facebook.com
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy geodeta może ustalić granice między działkami pod nieobecność właściciela gruntu?

Na naszym terenie jest prowadzona modernizacja gruntów. Wyznaczony został dzień wykonania pomiarów geodezyjnych działki mojej i sąsiada, ale byłem chory i nie mogłem być przy tym obecny. Mimo tego pomiary zostały przeprowadzone i, jak się dowiedziałem, granica działek została przesunięta na moją niekorzyść. Czy geodeci mieli prawo tak postąpić?

czytaj więcej

Czy idea superfunduszu promocji produktów rolnych przemawia do rolników?

Poseł Jarosław Sachajko proponuje powstanie jednego superfunduszu promocji żywności, zamiast 9, które funkcjonują obecnie. Organizacje rolnicze protestują, za wyjątkiem jednej, której przewodniczący jest Sławomir Izdebski. W jaki sposób miały funkcjonować superfundusz?  

czytaj więcej

Skandal! Aż 80 proc. produktów rolnych z Ukrainy zostaje w Polsce

Ukraińska żywność nadal zalewa Polskę. Niestety, korytarze solidarnościowe okazały się niewypałem, a UE nie pomaga nam w wywozie ziarna. W efekcie aż 80 proc. produktów rolnych z Ukrainy zostaje w naszym kraju. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)