Zdrowe krowy, to dobre parametry mleka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zdrowe krowy, to dobre parametry mleka

28.09.2019autor:

Janina i Wojciech Zdrodowscy z jakością produkowanego mleka nie mają problemów. Optymalne warunki, doskonale zbilansowane żywienie i zdrowe zwierzęta procentują m.in. poziomem komórek somatycznych rzadko przekraczającym 80 tys./ml mleka i liczbą bakterii utrzymującą się na najniższym możliwym poziomie.

Z artykułu dowiesz się

  • Jaki jest koszt w pełni wyposażonego budynku na 40 stanowisk dla krów?
  • Jakie aparaty udojowe wykorzystują w swoim gospodarstwie państwo Zdrodowscy?
  • Jak wygląda żywienie krów zgodne z systemem PMR?

Gumowe maty zamiast słomy

Hodowcy sukcesywnie rozwijają i modernizują gospodarstwo. Ostatnio wybudowali nowoczesną oborę uwięziową, która znacząco poprawiła komfort pracy, a także wydajność krów. W krótkim czasie przełożyło się to na korzyści ekonomiczne.

r e k l a m a
W nowym budynku znajduje się 40 stanowisk dla krów oraz porodówka. Stanowiska wyłożone są gumowymi matami, dzięki temu gospodarze zaoszczędzili na słomie, którą często musieli dokupywać. Koszt w pełni wyposażonego budynku to ok. 650 tys. zł netto. Budowę realizowała firma Mikabo z Łap, którą gospodarz chwali za solidność i szybkość wykonania.

W nowej oborze, Janina i Wojciech Zdrodowscy nie oszczędzali na wyposażeniu. Na korytarzu paszowym zastosowano posadzkę przemysłową, która ułatwia zgarnianie paszy i utrzymanie porządku. Dój odbywa się na 6 aparatów udojowych firmy GEA, z funkcją pomiaru ilości udojonego mleka, czujnikiem pustodoju oraz trybem wstępnego masażu wymienia. Dój 36 sztuk trwa niecałe 50 min. Nowoczesne aparaty udojowe – zdaniem hodowcy – przyczyniły się do zmniejszenia zapaleń wymienia w stadzie oraz wzrostu wydajności. Gospodarz chwali również zastosowane wentylatory o dużej sile tłoczenia powietrza.

Nawet w upalne dni wydajność w stadzie utrzymywała się na optymalnym poziomie – podkreślił.

Całe obejście gospodarstwa razem z oborą jest pod kontrolą monitoringu. W każdej chwili gospodarz może sprawdzić co dzieje się w stadzie. Jest to bardzo przydatne, zwłaszcza przy obserwacji krów wysoko cielnych.

Gospodarz skorzystał ze wsparcia PROW

Jak wspomina Wojciech Zdrodowski, po ukończeniu 18. roku życia zaczął gospodarzyć z rodzicami. W miarę możliwości rozwijał gospodarstwo, jednak moment przełomowy nastąpił w 2007 i 2013 roku, kiedy skorzystał z PROW na zakup nowego parku maszynowego.

– Gdyby nie unijne fundusze, nie byłoby tak dynamicznego rozwoju w gospodarstwach – zaznaczył gospodarz, który część środków przeznaczył na zakup wozu paszowego Alimamix Evolution o pojemności 10 m3.


W gospodarstwie pracuje wóz paszowy Alimamix Evolution
  • W gospodarstwie pracuje wóz paszowy Alimamix Evolution

System żywieniowy stosowany w gospodarstwie

Dawka PMR sporządzana jest raz dziennie w ilości ok. 1700 kg. W jej skład wchodzi: kiszonka z kukurydzy i traw, pasza pełnoporcjowa, drożdże oraz witaminy. PMR jest zbilansowany na produkcję 22 litrów mleka dziennie. Dodatkowo, z ręki dawka pokarmowa uzupełniana jest paszą wysokobiałkową ok. 20% białka, w indywidualnej dla danej sztuki ilości. Jak wspomina pan Wojciech, poczynione inwestycje spowodowały oszczędność czasu i wzrost wydajności.

Nie trzeba już tak dużo pracować fizycznie jak kiedyś – dodał na koniec hodowca.

Wojciech Zdrodowski z miejscowości Zdrody Stare w gminie Poświętne, wspólnie z żoną Janiną oraz synem Piotrem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 36 ha.
  • Wojciech Zdrodowski z miejscowości Zdrody Stare w gminie Poświętne, wspólnie z żoną Janiną oraz synem Piotrem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 36 ha.
Łukasz Łuniewski
Zdjęcia: Łukasz Łuniewski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

2 lata temu przez ASF zrezygnowali ze świń i zajęli się produkcją mleka. Czy to dobry pomysł?

Jeszcze dwa lata temu byli producentami trzody chlewnej, sprzedając rocznie około 250 tuczników. Utrzymywali również bydło mleczne, jednak tylko jako dodatkowe źródło dochodu. Dziś wszystko wygląda tu zupełnie inaczej. W gospodarstwie Ewy i Sławomira Pietrzykowskich – bo właśnie o nich piszemy – nic już nie przypomina, że niegdyś trzodą ono stało, za to czołowe miejsce w obejściu zajmuje nowoczesna, uwięziowa obora.

czytaj więcej

Zasadowica żwacza u krów – jak dochodzi do choroby i jak jej zapobiegać?

Chociaż o zasadowicy żwacza pisaliśmy na łamach naszego tygodnika niejednokrotnie, to napływające do naszej redakcji pytania o genezę schorzenia i jego profilaktykę sprawiają, że do tematu wracamy.

czytaj więcej

Rolnik z Wielkopolski: Federacja podcina skrzydła zamiast pomóc

Andrzej Jagielski prowadzi ocenę użytkowości mlecznej od 20 lat z bardzo dobrymi wynikami. Obecna średnia wydajność laktacyjna wynosi niecałe 10 tys. kg mleka od sztuki. Zanim wystąpił problem suszy, a rolnik gromadził pasze objętościowe zasobniejsze w składniki pokarmowe, było jeszcze lepiej. Dla przykładu, w roku 2013 zajął II miejsce na całe województwo wielkopolskie w kategorii stad do 20 krów uzyskując wynik 10 782 kg za 305 dni laktacji od przeciętnej krowy w oborze. Co więc takiego się stało, że hodowca rozważa wyjście spod oceny?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)