Zasadowica żwacza u krów – jak dochodzi do choroby i jak jej zapobiegać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zasadowica żwacza u krów – jak dochodzi do choroby i jak jej zapobiegać?

14.10.2019autor:

Chociaż o zasadowicy żwacza pisaliśmy na łamach naszego tygodnika niejednokrotnie, to napływające do naszej redakcji pytania o genezę schorzenia i jego profilaktykę sprawiają, że do tematu wracamy.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są objawy zasadowicy żwacza u krów?
  • Jakie są przyczyny niestrawności zasadowej?
  • Jak leczyć zasadowicę u krów?
Prawidłowe pH żwacza wynosi 6,2–6,8. Gdy pH wzrasta powyżej 7,0, wówczas pojawia się zasadowica. Przy klinicznej postaci schorzenia pH osiągnąć nawet 8,5. Pierwszym sygnałem, wskazującym na zmianę odczynu treści żwacza w kierunku zasadowym, jest oddawanie dużych ilości ciemnego, wodnistego i pieniącego się kału, a biegunkom towarzyszą także wzdęcia. Tendencje do pienienia się ma również mocz. Krowy nagle tracą apetyt, stają się nadpobudliwe, temperatura ciała obniża się o 1°C. Często zauważyć można też chwiejny chód oraz sztywność kończyn.

Odczyn treści żwacza zmienia się w kierunku zasadowym

Zasadowica żwacza nazywana też niestrawnością zasadową, to schorzenie, w którym odczyn treści żwacza zmienia się w kierunku zasadowym, a dzieje się tak na skutek nadmiernej produkcji amoniaku. Z sytuacją taką mamy do czynienia wtedy, gdy skarmiane pasze zawierają duże ilości białka (pasze treściwe, młoda trawa, lucerna, koniczyna, również mocznik), przy niedostatecznej ilości włókna strawnego (siano, słoma) i łatwo strawnych węglowodanów. W żwaczu białko rozkładane jest do amoniaku. Znaczne jego ilości wykorzystują drobnoustroje do syntezy wartościowego białka zwierzęcego. Z pozostającej nadwyżki, część amoniaku zostaje zamieniona w wątrobie na mocznik i wydalona wraz z moczem. Detoksykacja wątrobowa ma jednak swoje granice i nadmiar niewykorzystanego i niewydalonego amoniaku dostaje się do płynów ustrojowych – zmienia ich pH i zatruwa organizm. W środowisku zasadowym żwacza szybko rozwija się gnilna flora bakteryjna (bakterie grupy Coli i Proteus), a ich toksyny oraz produkty rozpadu białek wywołują stany zapalne układu pokarmowego.

Jak leczyć niestrawność zasadową u krów?

Gdy zasadowica zostanie zdiagnozowana, zabiegami, które stosunkowo szybko mogą poprawić stan zdrowia krowy są na przykład: lewarowanie żwacza, wlewki dożwaczowe z 1–3% roztworu kwasu octowego w ilości 10–15 l lub 50–70 ml kwasu mlekowego rozpuszczonego w 5–10 l wody. W łagodniejszej formie choroby można podać́ 200–400 ml melasy.

r e k l a m a
Zasadowicę żwacza wywołują błędy żywieniowe, dlatego też nic tak nie uchroni naszych krów przed chorobą, jak przestrzeganie zasad prawidłowego żywienia. W przypadku zasadowicy polegają one na: unikaniu podawania dużych ilości wysokobiałkowych pasz treściwych: śruty sojowej i rzepakowej, bogatych w białko mieszanek treściwych i koncentratów; stosowaniu zielonek uprawianych na polach i użytkach zielonych intensywnie nawożonych azotem lub gnojowicą, nieumiejętnym stosowaniu w żywieniu mocznika, amoniakowanych wysłodków buraczanych czy mocznikowanej melasy, skarmianiu pasz słabej jakości, zanieczyszczonych ziemią i zagrzanych. I chociaż do wiosny jeszcze bardzo daleko, to warto pamiętać, że również wypasanie krów na pastwiskach wczesną wiosną bez przygotowania ich do żywienia zielonkami może skutkować podwyższeniem pH żwacza i konsekwencjami z tego wynikającymi.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Subkliniczna hipokalcemia u krów mlecznych – jak jej zapobiegać?

Subkliniczna hipokalcemia, przy której zawartość wapnia spada poniżej 2mmol/l, pojawia się u 40–54% krów w drugiej i wyższej laktacji. W pierwszej laktacji schorzenie występuje u około 25% mlecznic. Przyczyną występowania choroby (w tym również porażenia poporodowego) jest wysoki poziom wapnia i potasu w dawce pokarmowej w okresie zasuszenia.

czytaj więcej

W jaki sposób przewidzieć problemy metaboliczne krów?

O tym, która krowa należy do grupy ryzyka zaburzeń metabolicznych, chorób infekcyjnych, kwasicy żwacza, przemieszczenia trawieńca po porodzie możemy prognozować na podstawie wielu wskaźników.

czytaj więcej

Rozjuszony byk zabił rolnika pod Nidzicą

52-letni rolnik został zaatakowany przez byka na pastwisku w gospodarstwie pod Nidzicą. Jego obrażenia były tak poważne, że pomimo prowadzonej reanimacji, gospodarz zmarł. Byk trafił do izolatki. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)