- Jakie są zalety rasy hf odmiany czerwono-białej?
- Jakim nasieniem inseminowane są krowy we Francji?
- Jaki procent populacji krów w Holandii stanowi rasa hf odmiany czerwono-białej?
Organizatorzy spotkania w Głogówku w dniu 9 października zadbali też o część merytoryczną, którą m.in. poprowadzili zagraniczni goście: David Girod z francuskiej firmy Evolution oraz Arjan van der Vlis z Euro Genes z Holandii. Ich głównym zadaniem było przedstawienie zalet, za które hodowcy w ich krajach doceniają bydło rasy hf odmiany czerwono-białej. Wszak konferencja odbywała się pod hasłem: „Perspektywy rozwoju rasy holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czerwono-białej”. Jednak w dyskusji nie brakowało pytań dotyczących także bardziej ogólnych aspektów. Jeden z obecnych rolników zapytał zagranicznych gości, czy w ich krajach gospodarstwo z 40 krowami mlecznymi jest w stanie utrzymać rodzinę, a David Girod odpowiedział, że nie jest to łatwe i że są dwie drogi wyjścia dla takich gospodarstw, postawienie na jakość produktu lub szukanie alternatywnych źródeł dochodu jak np. produkcja energii odnawialnej.
Na szkolenie przybyło kilkaset osób, w tym wielu hodowców. Wszystkich powitali organizatorzy: prezes OHZ Głogówek Dariusz Horodyski oraz prezes MCB w Krasnem Agnieszka Pawlak. Zaś dyrektor generalny KOWR Grzegorz Pięta odczytał list od ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który wydarzenie to objął patronatem honorowym. Wśród patronów medialnych znalazła się także nasza redakcja „TPR” oraz dwumiesięcznik „Elita Dobry Hodowca”.
Inseminacja krów we Francji
Jak zaznaczył David Girod, we Francji 85% krów mlecznych inseminowane jest nasieniem od buhajów genomowych. Nasienie seksowane stanowi 9% ogółu, a 20% krów mlecznych krytych jest nasieniem od buhajów ras mięsnych. Nasienie od buhajów mięsnych francuscy hodowcy stosują na najsłabsze krowy w stadzie, których córek nie chcą odchowywać na sztuki produkcyjne. Uzyskane w ten sposób mieszańce są opasane i przynoszą dodatkowy dochód.
W ciągu ostatnich 10 lat we Francji spadło użycie nasienia rasy hf odmiany czarno-białej o 9%, natomiast wzrosło aż o 52 % użycie nasienia odmiany czerwono-białej, zwanej tam Pie Rouge. Ta odmiana zdecydowanie zyskuje w kraju sera i wina na popularności, ponieważ ma bardzo korzystną zawartość tłuszczu i białka w mleku. Przeciętna krowa czerwono-biała we Francji daje mleko o parametrach: 3,5% białka i 4,3% tłuszczu, zaś jej czarno-biała koleżanka ma niższe parametry: 3,4 % białka oraz 4,0% tłuszczu. Jednak zdaniem Davida Giroda, ważniejsze jest jeszcze to, że krowy czerwono-białe częściej zacielają się podczas pierwszej inseminacji, a więc mniejszy odsetek krów musi być inseminowany po raz drugi. Ponadto większy procent krów czerwono-białych niż czarno-białych dożywa 4 laktacji i dalszych, a ta różnica wynosi 7%.
Czerwono-białe hf-y w Holandii
W Holandii populacja krów rasy hf odmiany czerwono-białej (rw) jest duża i wielu hodowców się z nią identyfikuje, krowy tej odmiany stanowią 16% całej populacji, co daje 182 tys. sztuk. Średnia laktacyjna produkcja mleka od krowy rw w 2017 roku wyniosła tam 9503 kg, przy zawartości tłuszczu 4,5% oraz białka 3,65%. To daje przewagę nad czarno-białym hf-em rzędu 0,21% w przypadku tłuszczu i 0,11% w przypadku białka.
Arjan van der Vlis szczególnie zwrócił uwagę na to, że holenderskie krowy hf odmiany rw mają znacznie lepszą budowę ocenianą w skali BCS niż hf-y czarno-białe, a to oznacza mniej kłopotów w okresie okołoporodowym. Ponadto według oceny żywotności cieląt, jaka prowadzona jest w Holandii, cielęta czerwono-białe są bardziej żywotne od czarno-białych i to aż o 2 punkty w stosowanej skali.
- Arjan van der Vlis z Holandii
Wśród topowych jałówek, jakie OHZ Głogówek zakupił wraz z MCB Krasne z Holandii, najwyższy indeks gPF 145 posiada Saba ET, póki co pozyskano od niej 9 zarodków: 7 po buhaju Jacuzzi i 2 po buhaju Starello RC. Zarówno tę jałówkę, jak i inne sztuki, w tym także matki buhajów szczegółowo podczas pokazu zwierząt omówiła Grażyna Białek z MCB w Krasnem, a za przygotowanie bydła do pokazu odpowiadał Dariusz Kumorek z OHZ w Głogówku.
Więcej o spostrzeżeniach zagranicznych gości oraz o prezentowanych zwierzętach rasy hf odmiany czerwono-białej napiszemy w naszym dwumiesięczniku „Elita Dobry Hodowca”.
- Uczestnicy konferencji podczas pokazu krów i jałówek na fermie Zawada wchodzącej w skład OHZ Głogówek
Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski