Czy embriotransfer w małych gospodarstwach ma sens?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy embriotransfer w małych gospodarstwach ma sens?

10.11.2019autor:

Danuta i Andrzej Ficakowie produkcją mleka zajmują się od 1979 roku i – co ciekawe – od tego czasu hodowcy nigdy nie zakupili żadnej krowy z zewnątrz. Budowali stado wyłącznie w oparciu o kolejne sztuki z własnego chowu. W ostatnim czasie w gospodarstwie rozpoczęto przeprowadzanie zabiegów embriotransferów.

Z artykułu dowiesz się

  • Czy warto wykonywać embriotransfery w małych gospodarstwach?
  • Od czego zależy skuteczność embriotransferu?
  • Jak żywić krowy przed zabiegiem?
Jak to się stało, że zdecydowaliśmy się na embriotransfer? – Namówił nas do tego obsługujący nasz teren doradca hodowlany Mirosław Anaczkowski z PFHBiPM. Wszystkie urodzone w gospodarstwie jałówki przechodzą ocenę genomową. Po otrzymaniu wyników, okazało się, że jedna z nich została wysoko wyceniona. 8-miesięczną jałówką pod względem embriotransferu zainteresował się SHiUZ Bydgoszcz i plan był taki, że urodzony byczek zostanie buhajkiem hodowlanym, jałówka zaś matką buhaja – opowiada Piotr Ficak – syn hodowców, który całkowicie popiera tę metodę postępu genetycznego.

Embriotransfer nie tylko dla dużych hodowli

Mniejsze gospodarstwa myślą, że embriotransfer jest tylko dla dużych hodowli, ale tak nie jest. Tym bardziej, że można liczyć na pomoc i zaangażowanie SHiUZ, dzięki temu mniejsze gospodarstwa mają szansę na szybszy postęp hodowlany – dodaje młody hodowca.

r e k l a m a
Światowe wyniki pokazują, że skuteczność embriotransferu w 80% zależy od żywienia zwierząt. Zasada niby prosta, a jednak zagadnienie jest bardziej skomplikowane. Z jednej strony, dawka nie może być za bardzo energetyczna, ale nie może być też za bardzo białkowa. Z drugiej strony, nie może być niedoborów energii i białka. Możliwości zwiększenia koncentracji energii w dawkach dla wysokowydajnych krów są też ograniczone, bowiem często pojawiają się problemy metaboliczne. W gospodarstwie państwa Ficaków miesiąc przed wykonaniem embriotransferu, w ramach przygotowań, wybranej sztuce została zmieniona pasza.

Podawaliśmy Bovino Power Omega, w dawce 500 g/sztukę/dzień. Jest to mieszanka paszowa uzupełniająca, przeznaczona dla krów i jałówek w okresach niedoborów energetycznych. Poza Omega Power podawano też sianokiszonkę i 0,5 kg śruty rzepakowej. Jałówka nie była odstawiana gdzieś na bok i specjalnie traktowana. Wciąż stała między swoimi rówieśniczkami – wyjaśnia młody hodowca.

Danuta i Andrzej Ficakowie wraz z synem Piotrem prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości Bogaczewo, w gminie Elbląg.
  • Danuta i Andrzej Ficakowie wraz z synem Piotrem prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości Bogaczewo, w gminie Elbląg.

Przyczyny nieskutecznego embriotransferu u krów

Niestety, pierwszy embriotransfer nie powiódł się. Szukając przyczyn niepowodzenia Piotr Ficak sądzi, że wpływ na to miała m.in. temperatura.

26 września – planowany termin embriotransferu – był za ciepły i nawet jak już temperatura przez kilka dni była niższa, to i tak niewiele to dało. Należy pamiętać, że na jajniki wpływ ma temperatura 90 dni poprzedzających zabieg i dokładnie wtedy mieliśmy fale upałów. Dopiero pod koniec września można było mówić o komforcie temperaturowym. Teraz myślę, że to też mogło wpłynąć na taki, a nie inny wynik, ale nie ma co się poddawać, popracujemy nad tematem, będę starał się wszystko odpowiednio ustawić, zsynchronizować i zrobimy kolejne podejście – planuje rozmówca.

Budynek, w którym państwo Ficakowie utrzymują zwierzęta jest stosunkowo nowy, bo oddany do użytku w 2012 roku. Stado żywione jest w technologii TMR, który zbilansowany jest na produkcję 30 l mleka od krowy i składa się z sianokiszonki, kiszonki z kukurydzy, słomy, śruty sojowej i rzepakowej. W zależności od wydajności, krowy dostają premię z ręki. Z takim premiowaniem nie ma problemu, bo krowy są na uwięzi, więc wiadomo, której ile dać i czy zjadła.

Gospodarstwo sprzedaje wysoko cielne jałówki, średnio jest to około 10 sztuk rocznie. Pomysły, chęci i zaangażowanie młodego hodowcy Piotra nie słabną, a nawet coraz bardziej się „rozkręcają”. Od roku sam inseminuje krowy, osiągając między 60–70% skuteczności w pierwszym zabiegu.

Dwa miesiące temu zamontowaliśmy w oborze system wykrywania rui, myślę, że to też ułatwi mi pracę, poza tym, to kolejny krok w rozwoju, kolejna porcja wiedzy i doświadczenia – podkreśla hodowca.

Budynek, w którym przebywają zwierzęta oddano do użytku po modernizacji i rozbudowie w 2012 roku, w najbliższych planach jest utwardzenie placu wokół obory
  • Budynek, w którym przebywają zwierzęta oddano do użytku po modernizacji i rozbudowie w 2012 roku, w najbliższych planach jest utwardzenie placu wokół obory
Dr inż. Monika Kopaczel–Radziulewicz
Zdjęcia: Dr inż. Monika Kopaczel–Radziulewicz


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Suszone ziarno kukurydzy sposobem na zatuczone krowy

Szacuje się, że każde dodatkowe 50 kg masy ciała krowy przy wycieleniu obniża jej produkcyjność w ciągu całej laktacji przeciętnie o 500–750 kg mleka. Z kolei nagła utrata 1 kg rezerw tłuszczu z „grzbietu” krowy, w okresie okołowycieleniowym, to o około 7–10 kg mniej mleka dziennie.

czytaj więcej

Mechanik samolotów doi krowy

W małym gospodarstwie też można osiągać bardzo dobre wyniki produkcyjne, a najlepszym przykładem jest Józef Jagielski, który utrzymując 9 krów, od przeciętnej sztuki doi ok. 10 tys. kg mleka w 305 dni laktacji. Co ciekawe, wcale nie miał być rolnikiem, wszak na ojcowiźnie osiadł brat. On zaś wykonywał specjalistyczny i odpowiedzialny zawód mechanika lotniczych przyrządów pokładowych w Poznaniu. Jednak wilka ciągnie do lasu, więc zakupił gospodarstwo i zamienił hangar na oborę.

czytaj więcej

Krowy rasy HF odmiany czerwono-białej zyskują na znaczeniu. Dlaczego?

OHZ Głogówek i MCB w Krasnem wspólnie podjęli decyzję o zakupie 4 topowych jałówek z Holandii po najlepszych rodzicach w celu stworzenia nowych żeńskich linii rodzicielskich rasy hf odmiany czerwono-białej. Te wspaniałe zwierzęta oraz inne pieczołowicie przygotowane do pokazu mogli zobaczyć wszyscy obecni na konferencji zorganizowanej właśnie przez te dwie spółki – hodowlaną i inseminacyjną.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)