Jakie technologie sprawdzają się przy chowie ponad 1000 krów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie technologie sprawdzają się przy chowie ponad 1000 krów?

26.02.2020

Aby wykorzystać możliwości jednej z największych w kraju hal udojowych, jaka pracuje w Stadninie Koni Pępowo, trwa budowa bliźniaczej obory do tej, która funkcjonuje razem z dojarnią karuzelową GEA na 60 krów od 16 stycznia 2018 roku. Po oddaniu nowego skrzydła powstanie kompleks podobny do tego, jaki jest w Kombinacie Rolnym Kietrz i będzie przeznaczony tylko dla krów rasy hf. Z kolei krowy rasy simentalskiej utrzymywane są w starszym obiekcie, gdzie chodzą na halę udojową 2 x 12 rybia ość od firmy A-Lima-Bis.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak zmieni się nowa obora w stosunku starszej, bliźniaczej obory
  • Czym są plastry modu dla krów
  • Które cieliczki cieszą się obecnie większym zainteresowaniem: simental czy HF

Bliźniacza obora, ale ze zmianami

Właściwie nowa obora, którą budujemy ma być taka sama jak ta funkcjonująca od 2 lat, ale nie do końca, bo jesteśmy mądrzejsi o pewne doświadczenia i dlatego wprowadzamy zmiany mające pomóc zarówno nam, jak i zwierzętom – powiedziała główna hodowczyni Marta Grabowska.

r e k l a m a
Przede wszystkim więcej będzie zautomatyzowanego sprzętu, m.in. świetlik kalenicowy oraz boczne kurtyny sterowane przez pogodynkę w zależności od warunków pogodowych z uwzględnieniem wiatru, deszczu i temperatury. W starszym skrzydle, gdzie postawiono na wentylację grawitacyjną poprzez wąski świetlik kominowy wystąpił problem z nadmiernym skraplaniem się wody na stół paszowy. To sprawiło kłopot sprawnemu poruszaniu się robota GEA podgarniającego paszę. Dlatego w nowym obiekcie będzie to szeroki świetlik kalenicowy. Trzeba też nadmienić, że nowsze kurtyny będą znacznie obszerniejsze od tych zastosowanych przed dwoma laty. Właściwie bocznych ścian nie będzie a jedynie kilkudziesięciocentymetrowy murek wystający nad grunt, a dalej całą przestrzeń do zadaszenia wypełnią kurtyny, latem zupełnie podnoszone i dające ogromną powierzchnię wymiany powietrza.

Plastry miodu dla krów

Wymiary nowego skrzydła będą identyczne jak tego już funkcjonującego, czyli 155 x 37 m, jednak będzie tu 20 legowisk mniej, na korzyść szerszych przepędów komunikacyjnych przy poidłach. W dwuletnim obiekcie jest 598 legowisk.

Nie zmieni się najprawdopodobniej sam system ściołowy. Będą to nadal boksy legowiskowe z materacami słomiano-wapiennymi, czyli wypełnione w odpowiednio dobranych proporcjach mieszanką sieczki słomy, wapna i wody.

 – Pojawia się wiele nowych technologii co do samej ściółki, jedną z nich bardzo ciekawą, ale i niestety drogą są tzw. plastry miodu. Są to specjalne maty posiadające system otworów przypominający wyglądem plaster miodu. Ich zadaniem jest utrzymywanie mieszanki słomy, wapna i wody w legowisku. Dzięki temu mamy mniej pracy, ale też zużywamy znacznie mniej słomy. Jesteśmy na etapie liczenia ile tej słomy będzie można zaoszczędzić i czy w ogóle ten system nam się opłaci – wyjaśniła Marta Grabowska, dodając, że w gankach gnojowych zastosowana będzie posadzka tradycyjna ze zgarniaczami typu delta.


  • Po lewej stronie nowe skrzydło kompleksu

Kolejki po simentala

Co ciekawe, krowy rasy simental utrzymywane w starszych obiektach mają boksy legowiskowe wypełnione piaskiem.

 – U nas nie da się rzetelnie porównać piasku do materacy słomiano-wapiennych, gdyż hf-y i simentale to dwa różne typy bydła. Dobrze sprawdzają się nam oba te systemy ponieważ w obu przypadkach krowy mają do dyspozycji wygodny obszar legowiskowy, dopasowujący się do ich ciała – powiedziała Marta Grabowska.


Wóz paszowy Alimamix wyposażono w funkcjonalny system regulacji wysokości ścian wozu, aby mógł wjechać także do starszych i niższych obór
  • Wóz paszowy Alimamix wyposażono w funkcjonalny system regulacji wysokości ścian wozu, aby mógł wjechać także do starszych i niższych obór

Ostatnio obserwujemy niesamowity popyt na jałówki rasy simentalskiej, dlatego nasienie seksowane stosujemy także przy simentalach. Sprzedajemy wiele jałówek tej rasy do obór w całym kraju. Zarówno w hf-ie, jak i w simentalu każda pierwsza inseminacja odbywa się przy użyciu nasienia seksowanego i to bez różnicy czy mamy do czynienia z jałówką czy z krową wieloródką. 80% procent noworodków to cieliczki – kontynuowała główna hodowczyni.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co powinna zawierać nowoczesna obora uwięziowa?

Chociaż większość nowo powstających obecnie obór stanowią obiekty z wolnostanowiskowym utrzymaniem zwierząt, to nadal spora grupa hodowców inwestuje w obory uwięziowe, preferując jak najbardziej indywidualne traktowanie krów. I właśnie do tej grupy należą Grażyna i Sławomir Florkowie.

czytaj więcej

Obora uwięziowa na 50 krów pozwala na indywidualne traktowanie bydła

Budowa wre mimo zimowej pory, aczkolwiek zima łaskawa i nie taka ostra. To cieszy Tadeusza Koniecznego, który zdecydował się wybudować nowy obiekt dla krów rasy simentalskiej, z hodowli których znany jest w regionie świętokrzyskim. Hodowcę martwi jednak ogromna drożyzna usług i materiałów budowlanych.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)