Jak dochodzi do rozwoju ketozy u krów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak dochodzi do rozwoju ketozy u krów?

13.09.2019

Większość krów choruje na ketozę subkliniczną, która objawia się wyjątkowo wysokim poziomem ciał ketonowych, przy braku zewnętrznych objawów. Choroba pojawia się najczęściej w dwóch pierwszych miesiącach laktacji, między 5., a 60. dniem i często dotyczy najlepszych krów w stadzie.

Przyczyny ketozy są bardzo różne, jednak najpowszechniejszą z nich są zaniedbania lub niewłaściwie przeprowadzony okres przejściowy. Najważniejszą, żywieniową przyczyną powstawania ketozy jest słabe pobranie paszy w okresie okołoporodowym i niedostateczna koncentracja energii w dawce pokarmowej w tym okresie. Najczęściej obie te przyczyny występują jednocześnie. Z kolei przyczyną słabego pobrania paszy w okresie okołoporodowym jest przede wszystkim nadmierne otłuszczenie krów, inne choroby metaboliczne i infekcyjne, a także stres i nienależyty dobrostan.

Czym jest ketoza?

W dużym uproszczeniu ketozę można określić jako nienormalnie wysoki poziom związków ketonowych (czyli kwasu β-hydroksymasłowego, acetonu oraz kwasu aceto-octowego) we krwi, moczu, mleku i wydychanym powietrzu. Poziom związków ketonowych może być wysoki lub bardzo wysoki, stąd też mówimy o różnym natężeniu choroby, która często (ale nie zawsze) wiąże się z obniżeniem poziomu glukozy we krwi.

Jak dochodzi do jej rozwoju?

Zmniejszone pobranie paszy po porodzie sprawia, że w żwaczu krowy bakterie produkują mniejszą ilość kwasu propionowego. Sytuacja ta powoduje, że w wątrobie zmniejsza się ilość glukozy, niezbędnej do zachowania wszelkich procesów życiowych. W efekcie trzustka produkuje mniej insuliny, co prowadzi do uwalniania rezerw tłuszczowych ciała. Krowy gwałtownie chudną, co powoduje, że w krwiobiegu pojawia się bardzo dużo kwasów tłuszczowych, które powinny być w wątrobie zużyte jako źródło energii. Jeżeli krowa nie je, nie ma glukozy i nie mogą utleniać się wolne kwasy tłuszczowe. W organizmie zwierzęcia rozpoczynają się niekorzystne procesy. Niecałkowite spalanie kwasów tłuszczowych oraz odtwarzanie tłuszczu (na zadzie i w wątrobie) powoduje, że w krwi, mleku i wydychanym powietrzu pojawiają się ciała ketonowe. I to one właśnie są kluczowe do identyfikowania chorych krów.

r e k l a m a
Skutki subklinicznej ketozy: zmniejszona wydajność mleka, przemieszczenia trawieńca, pogorszenie wskaźników rozrodu czy zwiększone brakowanie
  • Skutki subklinicznej ketozy: zmniejszona wydajność mleka, przemieszczenia trawieńca, pogorszenie wskaźników rozrodu czy zwiększone brakowanie
Ciała ketonowe głównie powstają w wątrobie, ale część ciał ketonowych powstaje również w wymieniu. Ciała ketonowe posiadają także zwierzęta zdrowe i powstają one w nabłonku żwacza, ale jest ich tak mało, że w żaden sposób nie zagraża to zdrowiu krów. W wypadku zwierząt chorych mamy do czynienia z przemianą w wątrobie wolnych kwasów tłuszczowych do ciał ketonowych.

Czym objawia się subkliniczna ketoza?

Krowy chorujące na subkliniczną ketozę mają zwykle zmniejszony apetyt, spada ich masa ciała oraz wydajność mleka. Często stany subkliniczne trwają przez krótki okres, po czym krowy spontanicznie wracają do zdrowia. Chorobę diagnozuje się poprzez analizę krwi, a najlepszym wskaźnikiem ketozy jest kwas β-hydroksymasłowy. Jeżeli jego zawartość wynosi powyżej 1,2 Mmola/l (milimola na litr) wtedy krowy chorują na ketozę subkliniczną. Poziom powyżej 3 Mmol/l wskazuje na ketozę kliniczną

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W jaki sposób przewidzieć problemy metaboliczne krów?

O tym, która krowa należy do grupy ryzyka zaburzeń metabolicznych, chorób infekcyjnych, kwasicy żwacza, przemieszczenia trawieńca po porodzie możemy prognozować na podstawie wielu wskaźników.

czytaj więcej

Sprzężony kwas linolowy przeciwko subklinicznej ketozie

Czy podawanie krowom przed wycieleniem sprzężonego kwasu linolowego spowoduje, że będą one chronione przed silnym spalaniem tłuszczu?

czytaj więcej

Co się dzieje, gdy bilans energetyczny staje się zbyt niski?

Znaczny niedobór energii prowadzi do  zachwiania stabilności w produkcji mleka i osłabia układ odpornościowy zwierzęcia.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)