W jaki sposób przewidzieć problemy metaboliczne krów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W jaki sposób przewidzieć problemy metaboliczne krów?

02.11.2019autor:

O tym, która krowa należy do grupy ryzyka zaburzeń metabolicznych, chorób infekcyjnych, kwasicy żwacza, przemieszczenia trawieńca po porodzie możemy prognozować na podstawie wielu wskaźników.

Z artykułu dowiesz się

  • Czym jest wskaźnik NEFA?
  • O czym świadczy zbyt wysoka wartość NEFA?
  • Kiedy warto zbadać NEFA?
Jednym z nich jest zawartość wolnych niezestryfikowanych kwasów tłuszczowych tzw. NEFA. Wskaźnik ten określany jest przez badanie krwi. Wartość graniczna tego wskaźnika nie jest jeszcze dokładnie określona, podaje się jednak jako wartość graniczną 0,3 mEq/litr (według innych jest to >0,5 mEq/litr) w surowicy krwi, w okresie od 14. do 3. dnia przed porodem. Zbyt wysoka wartość NEFA wskazuje na nadmierne uwalnianie rezerw tłuszczowych i możliwości zwyrodnienia tłuszczowego wątroby. Im NEFA więcej, tym większe jest zagrożenie ketozą.

r e k l a m a
Gdy przed porodem NEFA wynosi powyżej 0,3 mEq/litr to:
  • czterokrotnie zwiększone jest ryzyko lewego przemieszczenia trawieńca,
  • półtora raza zwiększone jest ryzyko zatrzymania łożyska i zapalenia macicy,
  • dwu a nawet trzykrotnie zwiększone jest ryzyko subklinicznej ketozy.

Kiedy warto zbadać NEFA?

W sytuacji, gdy mamy dużo problemów porodowych, badanie NEFA jest jak najbardziej uzasadnione, nawet wobec kosztów badania laboratoryjnego tego wskaźnika.

Wielu hodowców klasyfikując krowy do grupy ryzyka oznacza poziom ciał ketonowych we krwi. Okazuje się, że badania kanadyjskie dowiodły, że poziom ciał ketonowych u krów, które miały przemieszczenie trawieńca po porodzie o niczym nie świadczy, a zatem oznaczanie ciał ketonowych przed porodem niewiele w tym zakresie daje. W przeciwieństwie do oznaczania NEFA, które bardzo dobrze prognozuje ewentualne przyszłe problemy.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Proste i skuteczne urządzenie do wykrywania mastitis u krów

Mastitis to jeden z głównych problemów zdrowotnych wysokowydajnych krów. Wśród bakterii chorobotwórczych powodujących zapalenie gruczołu mlekowego znajdują się między innymi: gronkowce złociste, paciorkowce bezmleczności oraz Escherichia coli. Stan zapalny wymienia powoduje różnorodne zmiany jakościowe mleka, obniżające jego przydatność technologiczną oraz jest jednym z podstawowych elementów decydujących o rentowności produkcji mleka.

czytaj więcej

Kiszonka z glikolem przeciwko kwasicy

Czy tworzący się w trakcie kiszenia glikol propylenowy może zapobiec kwasicy w początkowej fazie laktacji?

czytaj więcej

Jakie korzyści daje podawanie krowom paszy treściwej w aż 7 dawkach?

W oborach uwięziowych pasza treściwa zadawana jest dwa razy dziennie. Rzadziej są to 3–4 dawki, a już powyżej 4 razy tylko w przypadku zmechanizowanego ich zadawania. W gospodarstwie Marzeny i Andrzeja Zienkiewiczów premia zadawana jest krowom 7 razy dziennie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)