Sprzężony kwas linolowy przeciwko subklinicznej ketozie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sprzężony kwas linolowy przeciwko subklinicznej ketozie

27.10.2019

Czy podawanie krowom przed wycieleniem sprzężonego kwasu linolowego spowoduje, że będą one chronione przed silnym spalaniem tłuszczu?

W doświadczeniu żywieniowym przeprowadzonym na Węgrzech, mierzono wydajność mleczną, poziom enzymów wątrobowych i metabolitów w osoczu krwi, jako informacji o bilansie energetycznym wieloródek, którym przed, i po wycieleniu podawano sprzężony kwas linolowy (conjugated linoleic acid - CLA).

Do celów badania podzielono 60 krów na trzy równe grupy.

  • Grupa 1 otrzymywała już na trzy tygodnie przed planowanym terminem porodu CLA w dawce 14
  • Grupa 2 otrzymała dodatek sprzężonego kwasu linolowego dopiero od dnia porodu
  • Obydwu grupom podawano CLA zmieszany z dawką do dnia 77 w pierwszej i 91 dnia w drugiej grupie po wycieleniu
  • Grupa 3 kontrolna, otrzymywała dawkę identyczną z obydwoma grupami z wyłączeniem dodatku CLA.

Jakie wyniki uzyskano?

Między 3 i 6 tygodniem po wycieleniu wydajność mleczna krów otrzymujących dodatek kwasu linolowego była wyższa o 4,5 kg od krów z grupy kontrolnej. Jednakże zmierzono niższą zawartość tłuszczu w mleku krów z grup doświadczalnych. BCS na początku doświadczenia był u wszystkich 60 krów relatywnie wysoki, jednak w początkowej fazie laktacji gwałtownie spadł we wszystkich trzech grupach.

Z kolei spadek wartości BCS był wyraźnie wolniejszy u krów otrzymujących paszę z dodatkiem kwasu linolowego. Po wycieleniu stężenie ciał ketonowych wzrosło gwałtownie zarówno w grupach doświadczalnych jak i w grupie kontrolnej, jednak w grupie 1 stężenie to obniżyło się szybciej, niż w pozostałych dwóch grupach.

r e k l a m a

Dodatek CLA chroni krowy przed ketozą

Wyniki pokazują, iż dodatek sprzężonego kwasu linolowego lepiej zapobiega przed intensywnym spalaniem tłuszczu po wycieleniu, a zarazem zmniejsza ryzyko wystąpienia ketozy, gdy będzie on dodawany krowom już na trzy tygodnie przed planowanym wycieleniem. Równocześnie można wywnioskować, że po zastosowaniu dodatku CLA zmniejsza się zawartość tłuszczu w mleku, jednak wydajność mleczna  na ogół rośnie. Dzieje się to niezależnie od momentu rozpoczęcia dodawania CLA.

1. Skutki podawania CLA

ZmiennaKontrolnaGrupa 1Grupa 2
Wydajność, kg/dzień40,0843,442,45
Zawartość tłuszczu,%3,793,373,3
Zawartość tłuszczu, kg/dzień1,481,451,39
Zawartość białka, %33,042,92
Zawartość białka, kg/dzień1,191,311,23
FCM (3,5%), kg/dzień41,3142,2840,9
ECM, MJ/dzień118,3117,4115,2

1) FCM mleko skorygowane o zawartości 4% tłuszczu;

2) ECM (Energy Corrected Milk)

Zdjęcie: Archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiszonka z glikolem przeciwko kwasicy

Czy tworzący się w trakcie kiszenia glikol propylenowy może zapobiec kwasicy w początkowej fazie laktacji?

czytaj więcej

Jak dochodzi do rozwoju ketozy u krów?

Większość krów choruje na ketozę subkliniczną, która objawia się wyjątkowo wysokim poziomem ciał ketonowych, przy braku zewnętrznych objawów. Choroba pojawia się najczęściej w dwóch pierwszych miesiącach laktacji, między 5., a 60. dniem i często dotyczy najlepszych krów w stadzie.

czytaj więcej

8 mało znanych faktów na temat ketozy

Na dorocznym kongresie American Dairy Science Association w Knoxville omawiane są tematy związane z produkcją mleka. Każdego roku naukowcy prezentują najnowsze wyniki badań, które pozwalają hodowcom na lepsze zrozumienie biologii i fizjologii krów mlecznych, a także poprawienie ich produkcyjności. Tym razem pod lupę badaczy wzięty został początkowy okres laktacji i występującej po wycieleniu ketozie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)