Apel do ministra rolnictwa o pilne rekompensaty dla gospodarstw mlecznych i mleczarń
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Apel do ministra rolnictwa o pilne rekompensaty dla gospodarstw mlecznych i mleczarń

22.04.2020autor: Paweł Mikos

Sytuacja z koronawirusem odbija się także na rolnictwie, w tym na producentach i przetwórcach mleka. Dlatego branża mleczarska wspólnie wystosowała apel do ministra rolnictwa, Jana Krzysztofa Ardanowskiego, o jak najszybsze uruchomieni mechanizmu wypłat rekompensat dla gospodarstw mleczarskich i mleczarń. Kto miałby otrzymać dotację? 

Poniżej przytaczamy pełną treść apelu jaki wspólnie wystosował cztery organizacje branży mleczarskiej do ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z prośbą o wdrożenie mechanizmów wsparcia zarówno dla gospodarstw mlecznych oraz dla zakładów mleczarskich dotkniętych przez epidemię koronawirusa. 

 

Apel branży mleczarskiej do ministra rolnictwa

Szanowny Panie Ministrze,

W imieniu reprezentowanej przez nasze organizacje branży mleczarskiej zwracamy się do  Pana Ministra z prośbą o pilne wdrożenie i uruchomienie mechanizmu wypłaty rekompensat dla gospodarstw mleczarskich, które w związku z epidemią COVID-19 nie mogą lub nie będą mogły dostarczać mleka do zakładów przetwórczych tj. w przypadku objęcia danego gospodarstwa kwarantanną, ewentualnego objęcia obszaru, na którym znajduje się gospodarstwo restrykcjami w przemieszczaniu się lub w przypadku objęcia zakładu odbierającego mleko kwarantanną.

Zwracamy się również z prośbą o uruchomienie mechanizmu wsparcia dla zakładów mleczarskich, które w związku z epidemią będą musiały zaprzestać produkcji (czy to z powodu kwarantanny czy ewentualnie wprowadzonych ograniczeń w przemieszczeniu się).

Zgodnie z Komunikatem Komisji Europejskiej „Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19” (Dz.U. UE 2020/C 91 I/01) prawodawstwo UE dopuszcza tymczasową pomoc państw członkowskich, między innymi w podstawowej produkcji rolnej, w postaci dotacji bezpośrednich, jednakże nie pozwala uzależniać jej wysokości od cen lub ilości towarów dostarczanych na rynek.

 

Pod tym apelem podpisali się przedstawiciele czterech organizacji branży mleczarskiej:

  • Marcin Hydzik,  Prezes Zarządu Związku Polskich Przetwórców Mleka
  • mgr inż. Waldemar Broś, Prezes Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich
  • dr inż. Klemens Ciesielski, Prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy
  • Leszek Hądzlik, Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Apel branży mleczarskiej do ministra rolnictwa 

Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na ratunek mleczarniom - interwencyjny skup masła i mleka w proszku powinien trwać przez 3 miesiące

–Agencja Rezerw Materiałowych powinna przez 3 miesiące prowadzić interwencyjny skup mleka w proszku i masła z polskich mleczarń - uważa Grzegorz Gańko, prezes OSM Sierpc. Z kolei Jerzy Borucki z POLSMLEK-u uważa, że BGK powinno udzielać mleczarniom gwarancji kredytowych. 

czytaj więcej

Na ratunek mleczarniom - Branży mleczarskiej i ludziom pracującym na jej rzecz należy się istotna pomoc

– Ceny produktów mleczarskich na rynkach światowych spadają, a o większości naszych przychodów stanowi eksport, dlatego też od 1 kwietnia obniżamy ceny mleka w skupie. - alarmuje Prezes OSM Koło. Jak wygląda obecna sytuacja na rynku mleka?

czytaj więcej

Na ratunek mleczarniom - Nie można pozwolić na nieodbieranie mleka od rolników

– Nie można zostawić mleka w gospodarstwie rolnika, nie można też nie doić krów. To jest wręcz oczywista oczywistość. Dlatego niezwłocznie trzeba uruchomić plan przerzutów mleka, na wypadek wyłączenia z produkcji jakiegoś zakładu. Jeżeli się tego nie zrobi, to chłopi pójdą z torbami. – stwierdza Tadeusz Badach, prezes OSM w Krasnymstawie. Jak zmienia się sytuacja na polskim rynku mleka w dobie panującej pandemii koronawirusa?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)