2 litry siary dla cielęcia to stanowczo za mało
r e k l a m a
Partnerzy portalu

2 litry siary dla cielęcia to stanowczo za mało

27.09.2021autor: Beata Dąbrowska

Przez długi czas standardowe postępowanie z cielęciem po porodzie dotyczyło podawania oseskowi dwóch litrów siary. Dziś wiadomo, że 2 litry siary, to zdecydowanie za mało, gdyż śmiertelność cieliczek do końca drugiego miesiąca życia jest skorelowana nie z ilością siary, lecz liczbą pobranych immunoglobulin.

100 g przeciwciał w pierwszej godzinie życia

Zasadą, którą bezwzględnie należy przestrzegać jest zapewnienie cielęciu minimum 100 g przeciwciał w pierwszej godzinie życia. Przy braku znajomości ilości immunoglobulin w siarze zaleca się podanie w pierwszej godzinie życia 4 litrów siary, podzielonych na 3–4 porcje.

Jak się bowiem okazuje ilość podanej siary ma duży wpływ na przyszłą wydajność. Amerykańskie doświadczenia dowiodły, że istnieje dodatnia korelacja ilości wypitej pierwszej siary i przyszłej produkcji mleka. Różnice te wynoszą 1000 kg mleka w pierwszej i 1600 kg w drugiej laktacji. W hodowlanej praktyce, po okresie siarowym, hodowcy stosują zarówno preparat mlekozastępczy, jak i mleko pełne.

r e k l a m a

  • Nowo urodzone cielęta mają w pełni wykształcony układ odpornościowy. Niestety, ale nie w pełni on funkcjonuje, chociażby dlatego, że zdolność osesków do produkcji przeciwciał jest do 3 tygodnia życia mocno

Od czego zależy tempo przyrostów cielęcia?

Niemniej jednak, jak niejednokrotnie wykazano, tempo przyrostów cieląt zależy od dwóch głównych czynników, czyli spożywanego preparatu i od spożycia paszy starterowej. Od około 30. dnia życia cielęcia, większy udział dobowego przyrostu masy ciała wynika z faktu pobierania paszy starterowej niż picia preparatu mlekozastępczego.

Jeśli odchowujemy cielęta w budkach typu igloo, zapotrzebowanie cieląt na energię zwiększa się szczególnie, gdy temperatura spada do minus 10° C. Oznacza to, że jeśli np. w temperaturze 20°st. C wystarczy podać cielęciu około 350 g proszku preparatu mlekozastępczego, to już w temperaturze minus 10° C trzeba podać go dwa razy więcej.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zapobiegać obsysaniu się cieląt?

Dwie praktyczne rady – jak zapobiegać wzajemnemu obsysaniu podczas odchowu cieląt lub jak łatwo je przerwać?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła ­– chcieli obniżyć, a rynek zweryfikował

Skupujący w ubiegłym tygodniu zapowiadali obniżki, tak jak podejrzewaliśmy tylko "straszyli". Niektóre zakłady próbowały obniżyć stawki, ale nie wyszło to im na dobre, tylko stracili dostawców. 

czytaj więcej

Budki to inwestycja w zdrowie cieląt

Wiosną zakupił 5 indywidualnych budek typu igloo do odchowu cieląt na zewnątrz budynków, a dziś to rozwiązanie Lucjan Rogaś uważa za najlepsze z możliwych, ograniczające zarówno występowanie chorób płucnych, jak i przede wszystkim biegunek.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)