Zamiana lasu w użytki rolne. Jaka jest procedura?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zamiana lasu w użytki rolne. Jaka jest procedura?

03.07.2022autor: Alicja Moroz

Chciałbym przeznaczyć część posiadanych gruntów leśnych pod plantację borówki amerykańskiej, żeby zwiększyć dochody z gospodarstwa. Czy muszę uzyskać na to pozwolenie. Jeśli tak, to jak je załatwić?

Kto wydaje pozowlenie?

W tej sytuacji konieczne jest uzyskanie decyzji starosty. Wątpliwe jednak, aby była ona dla Pana korzystna. Samowolna zmiana lasu na uprawę rolną stanowi, w myśl art. 160 Kodeksu wykroczeń, wykroczenie podlegające karze grzywny.

r e k l a m a

Kiedy możlwa jest zamiana lasu na użytek rolny?

Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy z 28 września 1991 r. o lasach, zmiana lasu na użytek rolny jest dopuszczalna w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów. W stosunku do lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa decyzję w tej sprawie wydaje starosta na wniosek właściciela lasu.

Powyższe sformułowanie oznacza, że zmiana lasu na użytek rolny dopuszczalna jest w zupełnie wyjątkowych sytuacjach. Nie wystarczy przy tym istnienie po stronie właściciela lasu jakiejkolwiek zwykłej potrzeby przekształcenia terenu leśnego na użytek rolny, ale musi to być potrzeba wyjątkowa, kwalifikowana, uzasadniona szczególnymi okolicznościami, które w sytuacji konkretnego właściciela przeważają nad zasadą ochrony i trwałości utrzymania lasu.

Jak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 lutego 2020 r. (sygn. akt: II OSK 779/18), zmiana przeznaczenia lasu na użytek rolny musi być dla właściciela tego lasu czymś niezbędnym w danej sytuacji, przy czym potrzeba ta powinna być uzasadniona nie tylko z jego subiektywnego punktu widzenia, ale przede wszystkim przy zastosowaniu obiektywnych kryteriów oceny sytuacji strony i jej argumentów.

Z kolei w wyroku z 25 listopada 2021 r. (sygn. akt: I OSK 51/21) NSA stwierdził, że potrzeba zwiększenia dochodu właściciela lasu nie stanowi okoliczności nadzwyczajnej i zarazem niezbędnej, która pozwalałaby na dokonanie wyjątku od zasady utrzymania lasu i zapewnienia ciągłości jego użytkowania.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zielony Ład: KE prowadzi konsultacje w sprawie lepszego gospodarowania składnikami odżywczymi

Pod koniec maja wystartowały konsultacje online, nadzorowane przez Komisję Europejską, których celem jest zebranie opinii społeczeństwa i zainteresowanych stron na temat planu działania UE w zakresie zintegrowanej gospodarki składnikami odżywczymi. Czy rolnicy mogą wziąć udział w badaniach KE i wyrazić swoją opinię?

czytaj więcej

Andrzej z Rolnicy Podlasie sieje kukurydzę. Na polu maszyny za PÓŁ MILIONA złotych

Na kanale Andrzeja i Gienka z Plutycz w serwisie YouTube pojawił się filmik z siewu kukurydzy. Młodszy z rolników jakiś czas temu prosił o pomoc w tej kwestii i udało mu się ją uzyskać. Jakie maszyny zagościły na polu Andrzeja?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)