Wzrost cen rzepaku zahamuje import z Ukrainy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wzrost cen rzepaku zahamuje import z Ukrainy?

11.09.2019autor: Magdalena Szymańska

Niższe zbiory rzepaku w Unii Europejskiej rekompensują ukraińskie dostawy. To może oznaczać wyhamowanie wzrostu cen na unijnych rynkach, w tym także na polskim. 

Jak podaje UkrAgroConsult, w pierwszym miesiącu nowego sezonu 2019/2020 Ukraina wyeksportowała 487,2 tys. ton rzepaku. Jest to wynik bardzo wysoki, jak na ten czas. W porównaniu z ubiegłym rokiem Unia Europejska zakupiła na początku tegorocznego sezonu o ponad 70% więcej czarnych nasion. Zakupy opiewały na 451,5 tys. ton – rok temu było to 265,2 tys. ton. 

r e k l a m a

Które kraje importują najwięcej rzepaku z Ukrainy?

Import rzepaku zwiększyły głównie Francja oraz Belgia, ale także Polska. Do Francji wjechało 282% więcej czarnych nasion niż przed rokiem, do Belgii 167% więcej, a do Polski – 23% więcej. To może oznaczać zapełnienie magazynów i ograniczenie zakupów na lokalnych rynkach. Pomimo słabszych zbiorów spowolnienie importu odnotowały Niemcy, które kupiły z Ukrainy 19% mniej czarnych nasion. Kraje członkowskie UE są gównym odbiorcą ukraińskiego rzepaku – ich zakupy stanowią 93% tego eksportu.

Warunki pogodowe (susza) powodują, iż ukraińscy latyfundyści wstrzymują się z zasiewami rzepaku. Jeśli areał uprawy faktycznie będzie mniejszy, może to oznaczać osłabienie eksportu w kolejnym sezonie. Z drugiej jednak strony, wówczas zwiększy się areał zasiewu roślin jarych, w tym kukurydzy oraz słonecznika.


Magdalena Szymańska
fot. Pixino
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Import produktów rolnych z Ukrainy wzrósł o ok. 200 mln euro

Komisja Europejska opublikowała dane dotyczące eksportu i importu produktów rolno-spożywczych dla całej Unii Europejskiej za sierpień 2019 roku. Z tych informacji wynika, że w ostatnim czasie wartość importu żywności i produktów rolnych z Ukrainy wzrosła o 198 mln euro. 

czytaj więcej

Tania kukurydza z Ukrainy sprowadzana do Polski bez kontroli rujnuje nasze gospodarstwa

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministerstwa rolnictwa z prośbą o wprowadzenie regulacji, która zatrzyma niekontrolowany napływ kukurydzy do Polski. Przez to polscy rolnicy dostają niższą cenę kukurydzy niż w normalnych warunkach.

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Nalot na rafinerie, czy rzepak podrożeje?

Atak na rafinerie w Arabii Saudyjskiej spowodował ostry wzrost cen ropy. W najbliższych dniach możemy spodziewać się dalszych podwyżek. Czy w ślad za nimi będzie drożeć  rzepak?  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)