Nalot na rafinerie, czy rzepak podrożeje?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nalot na rafinerie, czy rzepak podrożeje?

16.09.2019autor: dr Juliusz Urban

Atak na rafinerie w Arabii Saudyjskiej spowodował ostry wzrost cen ropy. W najbliższych dniach możemy spodziewać się dalszych podwyżek. Czy w ślad za nimi będzie drożeć  rzepak?  

Dwie największe na świecie rafinerie firmy Aramco, umiejscowione na wschodzie Arabii Saudyjskiej stały się celem ataku bombowego przeprowadzonego za pomocą dronów. Instalacje Bukajk i Churais odpowiadają za ok. 5% całej światowej produkcji ropy naftowej. Administracja amerykańska oskarża o ten atak Iran pomimo, iż przyznały się do niego siły szyickiego ruchu rebelianckiego Huti z Jemenu. 

r e k l a m a

Giełdy na konieczność przyhamowania ponad 50% dostaw ropy wydobywanej przez Arabię Saudyjską, zareagowały natychmiast. Ropa, która jeszcze w piątek kosztowała 60,15 USD za baryłkę, po ataku początkowo wystrzeliła z 20% wzrostem cen, by po pewnym czasie ustabilizować się na poziomach 10-12% wzrostu cenowego. Obecnie ropa Brent kosztuje 66,25 dolarów, a ropa WTI 59,62 dolary za baryłkę. Eksperci szacują, że pod wpływem konieczności uruchomienia zapasów strategicznych ropy, światowe ceny wzrosną w najbliższym okresie 5-10 dolarów za baryłkę. Są to jednak najłagodniejsze scenariusze. Niektórzy specjaliści od rynków ropy twierdzą, że należy się liczyć ze wzrostem cen 15-20 dolarów, a w następnych 3 – 6 miesiącach ropa może podrożeć do poziomu 80 – 90 dolarów. Ropa jest jednym z głównych czynników wpływających na ceny oleju rzepakowego wykorzystywanego do produkcji biopaliw, dlatego w najbliższym czasie powinniśmy przyglądać się cenom rzepaku na giełdach. Zwłaszcza jeśli liczymy się ze sprzedażą w okresie do listopada, to może być dobry moment na zawarcie transakcji.

Na zamknięci Matifu w piątek, cena rzepaku na listopad wynosiła 383,50 euro/t, a na luty’2020 – 386,50 euro/t.
Kolejne otwarcie giełdy już o godz. 11.

Wszystkie ceny skupu rzepaku zobaczysz tutaj

Juliusz Urban

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Czy eksport rosyjskiej pszenicy w tym sezonie będzie niższy?

W roku dużej podaży zboża na rynkach światowych, wielkość eksportu największego dostawcy Rosji,  jest wciąż tematem numer jeden. Różne instytucje prognozują wielkość rosyjskiego eksportu na sezon 2019/20.

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Mocny tydzień dla rzepaku

W tym tygodniu rzepak drożał na giełdach pod wpływem kilku ważnych dla rynków informacji.

czytaj więcej

Wzrost cen rzepaku zahamuje import z Ukrainy?

Niższe zbiory rzepaku w Unii Europejskiej rekompensują ukraińskie dostawy. To może oznaczać wyhamowanie wzrostu cen na unijnych rynkach, w tym także na polskim. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)