Import produktów rolnych z Ukrainy wzrósł o ok. 200 mln euro
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Import produktów rolnych z Ukrainy wzrósł o ok. 200 mln euro

05.11.2019autor: Paweł Mikos

Komisja Europejska opublikowała dane dotyczące eksportu i importu produktów rolno-spożywczych dla całej Unii Europejskiej za sierpień 2019 roku. Z tych informacji wynika, że w ostatnim czasie wartość importu żywności i produktów rolnych z Ukrainy wzrosła o 198 mln euro. 

Ponad 12 mld euro wyniosła wartość eksportu unijnej żywności

Pod koniec października 2019 roku Komisja Europejska poinformował o wartość eksportu produktów rolno-spożywczych UE w sierpniu 2019 roku. Jego wartość osiągnęła aż 12,07 mld euro. Jest to wartość wyższa o 5,6% w porównaniu do sierpnia 2018 roku. 

Z kolei nieznacznie zmalała wartość importu w tym okresie do poziomu 9,14 mld euro (spadek o 0,2%). Oznacza to, że Unia Europejska wypracował nadwyżkę w handlu rolno-spożywczym w sierpniu 2019 roku o wartości 2,93 miliarda euro, co stanowi wzrost aż o 29% w porównaniu do poprzedniego roku.

 

r e k l a m a

Rośnie sprzedaż produktów rolno-spożywczych do Chin

W porównaniu do sierpnia 2018 roku w sierpniu 2019 roku najbardziej wzrosła wartość eksportu produktów rolno-spożywczych do Chin. Jest to w dużym stopniu związane z panującym w Państwie Środka wirusem ASF i tym samym znacznie większym zapotrzebowaniem tego rynku na wieprzowinę. 

Oto państwa, do których w największym stopniu wzrosła wartość eksprtu unijnej żywności: 

  • Chiny –wzrost o 283 mln euro;
  • USA – wzrost o 192 mln euro;
  • Japonia –wzrost o 69 mln euro.

Za to w największym stopniu zmalała wartość eksportu żywności z UE do Hongkongu (spadek o 66 mln euro), Libii (spadek o 66 mln euro) oraz Algierii (spadek o 48 mln euro).

 

Top 20 największych odbiorców unijnej żywności

Oto jakie państwa są największymi odbiorcami produktów rolno-spożywczych z UE:

  1. USA,
  2. Chiny,
  3. Szwajcaria,
  4. Japonia, 
  5. Rosja, 
  6. Norwegia,
  7. Kanada, 
  8. Arabia Saudyjska 
  9. Australia, 
  10. Hong Kong, 
  11. Korea Południowa,
  12. Turcja, 
  13. Algieria,
  14. Zjednoczone Emiraty Arabskie,
  15. Singapur, 
  16. Ukraina,
  17. Izrael, 
  18. Republika Południowej Afryki, 
  19. Egipt, 
  20. Brazylia.  

 

Pszenica i wieprzowina z największym wzrostem eksportu

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w sierpniu 2019 roku (w porównaniu do sierpnia 2018 roku) największy wzrost wartości eksportu nastąpił w przypadku: 

  • pszenicy – wzrost o 142 miliony euro;
  • wieprzowiny – wzrost o 132 miliony euro; 
  • napojów spirytusowych i likierów –wzrost o 125 milionów euro;
  • mleka w proszku i serwatki – wzrost o 82 miliony euro; 
  • serów – wzrost o 52 miliony euro.

Natomiast największy spadek eksportu żywności odnotowano w odniesieniu do: żywych zwierząt (74 mln euro), buraków i trzciny cukrowej (spadek o 52 mln euro), surowych skór i skórek (31 mln euro), olejów roślinnych ( spadek o 21 milionów euro) i piwa (spadek o 20 milionów euro).

 

Import produktów rolno-spożywczych z Ukrainy wzrosła o ok. 200 mln euro

W sierpniu 2019 roku w porównaniu do poprzedniego roku znacznie wzrosła wartość importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Dla całej Unii Europejskiej wartość importu z Ukrainy wzrosła aż o 198 mln euro! To więcej niż wynosi wzrost eksportu unijnej żywności na rynek Stanów Zjednoczonych. 

Na drugim miejscu uplasował się Brazylia, która powiększyła wartość sprzedanych do UE produktów rolnych o 94 mln euro. Na trzecim miejscu znalazła się Kanada – tu wartość importu żywności wzrosła o 74 miliony euro. 

Z kolei najbardziej spadła wartość importu z USA (o 153 miliony euro), Republiki Południowej Afryki (spadek o 59 milionów euro) i Indonezji (spadek o 51 milionów euro).

Największy wzrost importu odnotowano w przypadku nasion oleistych – wzrost o 147 mln euro, zbóż – wzrost o 113 mln euro, etanolu – wzrost o 42 mln euro, pszenicy – o 42 mln euro oraz cukru z buraków cukrowych i trzciny cukrowej – wzrost o 41 mln euro.  

Skąd Unia importuje żywność?

Oto 20 państw, z których w największym stopniu UE kupuje produkty rolno-spożywcze:

  1. USA,
  2. Brazylia, 
  3. Ukraina, 
  4. Chiny,
  5. Argentyna, 
  6. Szwajcaria,
  7. Turcja, 
  8. Indonezja, 
  9. Wybrzeże Kości Słoniowej,
  10. Indie, 
  11. Republika Południowej Afryki, 
  12. Tajlandia, 
  13. Peru, 
  14. Wietnam, 
  15. Maroko, 
  16. Chile, 
  17. Nowa Zelandia, 
  18. Kolumbia, 
  19. Kanada, 
  20. Malezja. 

 

Paweł Mikos

Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ptasia grypa uderza w Wielkopolsce. 65 tys. kur do wybicia. Nowe ognisko też na Lubelszczyźnie

Ognisko ptasiej grypy zostało stwierdzone w gospodarstwie w południowej Wielkopolsce pod Ostrowem Wlkp. Ze względu na wirus H5N8 zostanie zutylizowanych aż 65 tys. kur niosek. Nowe ognisko ptasiej grypy pojawiło się znów na Lubelszczyźnie.

czytaj więcej

Dokąd trafia ukraińska kukurydza?

Polscy rolnicy zwracają uwagę na problemy związane z niekontrolowanym importem kukurydzy z Ukrainy. Na tę kwestię zwracały uwagę już izby rolnicze, a ostatnio podjął ją polski minister rolnictwa na forum UE. Co na to Komisja Europejska? Do których państw członkowskich trafia najwięcej ukraińskiej kukurydzy?

czytaj więcej

Tania kukurydza z Ukrainy sprowadzana do Polski bez kontroli rujnuje nasze gospodarstwa

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministerstwa rolnictwa z prośbą o wprowadzenie regulacji, która zatrzyma niekontrolowany napływ kukurydzy do Polski. Przez to polscy rolnicy dostają niższą cenę kukurydzy niż w normalnych warunkach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)