Wysokie ceny oleju opałowego i gazu uderzą w rolników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wysokie ceny oleju opałowego i gazu uderzą w rolników

16.06.2022autor: Patrycja Bernat

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych apeluje o zabezpieczenie gazu i oleju opałowego na potrzeby rolnictwa. Związek chce także, aby rolnicy byli objęcie taryfami na ceny gazu takimi samymi jak gospodarstwa domowe oraz instytucje publiczne. Jeśli tak się nie stanie, kolejne elementy produkcji żywności będą coraz droższe.

Polski Związek Producentów Roślin w oficjalnym piśmie zwrócił się z prośbą do Henryka Kowalczyka, wicepremiera i ministra rolnictwa o interwencję w celu zabezpieczenia ilości gazu oraz oleju napędowego wykorzystywanego w rolnictwie. W cenach, które gwarantowałyby opłacalność produkcji.

r e k l a m a

Niedosuszenie płodów rolnych jest marnotrawstwem

Aktualna sytuacja geopolityczna, z której wynikają ostatnie bardzo wysokie podwyżki cen gazu, przekłada się nie tylko na ceny nawozów. Gaz, a także olej opałowy, wykorzystywany jest również w suszeniu rzepaku, kukurydzy oraz zbóż.

Panie Premierze, to rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której rolników nie będzie stać na zakup gazu do suszarni, a niedosuszone ziarno rzepaku czy zbóż zmarnuje się w procesie przechowywania. Naszego kraju nie stać na takie marnotrawstwo, tym bardziej że to polskie zboże właśnie może pomóc zapobiec wystąpieniu klęski głodu w krajach, które do tej pory były odbiorcami ziarna z objętej wojną Ukrainy. Należy zrobić wszystko, aby wykorzystać ten potencjał eksportowy, a temu powinno służyć m.in. wsparcie polskich rolników w zbijaniu niebotycznych cen nośników energii – czytamy w piśmie do wicepremiera Wojciechowskiego.

W marcu 2022 roku w obliczu działań Rosji rząd zdecydował o przedłużeniu ochrony taryfowej cen gazu w odniesieniu do cen gazu prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na odbiorców domowych oraz instytucje pożytku publicznego aż do 2027 r.

Rolników też powinna objąć taryfa ochronna w ramach instytucji pożytku publicznego

Ochrona taryfowa objęła gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz jednostki użyteczności publicznej, jak szpitale czy szkoły.

PZPRZ wniósł o ustanowienie takiej taryfy ochronnej w odniesieniu do cen gazu dla rolnictwa i przyłączenie rolników pod instytucję pożytku publicznego. Jak argumentują „w końcu są odpowiedzialni za bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju”.

Bernat Patrycja
fot. Pixabay

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na czym polega remediacja w przypadku zakupu gruntów rolnych?

Kupiłem grunty rolne z domem i ogrodem. Po rozpoczęciu prac ogrodowych okazało się, że w gruncie są zanieczyszczenia. Podobno potrzebna jest remediacja. Co to oznacza?

czytaj więcej

Szantaż zbożowy skuteczniejszy od gazowego

Unijni decydenci nie mogą dojść do porozumienia w sprawie embarga na rosyjskie paliwa i chociaż jedność być powinna, to Putin trzyma mocny atut w ręku. Grozi odcięciem do rosyjskiego zboża. Czy grozi nam jeszcze droższa żywność?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)