Na czym polega remediacja w przypadku zakupu gruntów rolnych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na czym polega remediacja w przypadku zakupu gruntów rolnych?

17.06.2022autor: dr Aneta Suchoń

Kupiłem grunty rolne z domem i ogrodem. Po rozpoczęciu prac ogrodowych okazało się, że w gruncie są zanieczyszczenia. Podobno potrzebna jest remediacja. Co to oznacza?

Z artykułu dowiesz się

  • co to jest remediacja?
  • kto powinien przeprowadzić remediację gleby?
  • jak ocenić stopień zanieczyszczenia gleby?

Co to jest remediacja?

Według art. 2 pkt 31 Prawa ochrony środowiska, pod pojęciem remediacji rozumie się poddanie gleby, ziemi i wód gruntowych działaniom prowadzącym do usunięcia lub zmniejszenia ilości substancji powodujących ryzyko, ich kontrolowanie oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się. Chodzi o to, aby teren zanieczyszczony przestał stwarzać zagrożenie dla zdrowia ludzi lub stanu środowiska, z uwzględnieniem obecnego i, o ile jest to możliwe, planowanego w przyszłości sposobu użytkowania terenu. Remediacja może polegać na samooczyszczaniu, jeżeli przynosi największe korzyści dla środowiska.

r e k l a m a

Kto powinien przeprowadzić remediację gleby?

Według art. 101h Prawa ochrony środowiska, remediację powinien przeprowadzić władający powierzchnią ziemi, na której występuje historyczne zanieczyszczenie. Jeżeli natomiast wykaże on, że po dniu objęcia przez niego władania dokonał je inny wskazany podmiot, obowiązek przeprowadzenia remediacji spoczywa na innym sprawcy.

Jak ocenić stopień zanieczyszczenia gleby?

Artykuł 101a wymienionej ustawy określa, że zanieczyszczenie powierzchni ziemi ocenia się na podstawie przekroczenia dopuszczalnych zawartości substancji pochodzenia nienaturalnego powodujących ryzyko w glebie lub w ziemi.

Sposób prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi określa rozporządzenie Ministra Środowiska z 1 września 2016 r. w tej sprawie.

Czy zanieczyszczenie ziemi trzeba zgłosić?

Artykuł 101e Prawa ochrony środowiska wskazuje, że władający powierzchnią ziemi, który stwierdził historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi na terenie, jest obowiązany niezwłocznie zgłosić ten fakt regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska. Zgłoszenie oprócz danych osobowych zawiera adres i numer zanieczyszczonej działki ewidencyjnej. Należy także wskazać w nim czas wystąpienia zanieczyszczenia, w tym, w miarę możliwości, dołączyć do niego dokumenty uprawdopodobniające, że zgłoszenie dotyczy historycznego zanieczyszczenia powierzchni ziemi. Chodzi o nazwy substancji powodujących ryzyko oraz wyniki badań zanieczyszczenia wykonanych przez laboratorium.

Potencjalne historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi można zgłosić także staroście.

Reasumując, jeżeli stwierdził Pan historyczne zanieczyszczenia w gruncie, musi Pan zgłosić ten fakt do regionalnego dyrektora ochrony środowiska, dodatkowo jeszcze do starosty oraz złożyć na piśmie wyjaśnienie, że kupił Pan ten grunt i że zanieczyszczenie spowodował inny podmiot – prawdopodobnie poprzedni właściciel.

dr. hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. archiwum RDOŚ

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sankcje na Maga Foods, przetwórcę warzyw uderzyły... w pracowników i rolników [WIDEO]

Na listę firm objętych sankcjami ze względu na możliwe powiązania z Rosją, trafił duży odbiorca warzyw od polskich rolników. Zdaniem zarządu i pracowników firmy to błąd urzędników MSWiA. Jednak ta decyzja odbija się także na rolnikach, w tym na Michale Kołodziejczaku z AgroUnii, który nie może otrzymać zapłaty za dostarczoną kapustę.

czytaj więcej

Wysokie ceny oleju opałowego i gazu uderzą w rolników

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych apeluje o zabezpieczenie gazu i oleju opałowego na potrzeby rolnictwa. Związek chce także, aby rolnicy byli objęcie taryfami na ceny gazu takimi samymi jak gospodarstwa domowe oraz instytucje publiczne. Jeśli tak się nie stanie, kolejne elementy produkcji żywności będą coraz droższe.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)