W UE spada produkcja mięsa, a rośnie import. Gdzie spada chów świń i bydła?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W UE spada produkcja mięsa, a rośnie import. Gdzie spada chów świń i bydła?

05.11.2022autor: Magdalena Szymańska

Kolejne dane opublikowane przez Komisję Europejską potwierdzają odwrócenie trendu wzrostowego w produkcji mięsa w Unii. Pomimo jednak przewidywanego spadku produkcji, Wspólnota nadal zachowa samowystarczalność w tym segmencie.

Więcej importu, nie tylko mięsa

Co jednak niepokojące, będziemy importować z krajów trzecich więcej zarówno żywych zwierząt, jak i mięsa. Przeczy to aspiracjom Komisji Europejskiej do większego zużycia nawozów naturalnych jako antidotum na drożejące mineralne nawozy azotowe i ograniczeniom przewozu towarów na duże odległości.

r e k l a m a

Produkcja mięsa rok do roku spadnie

W porównaniu z ubiegłym rokiem w tym produkcja mięsa w UE spadnie o 3%, a import żywych zwierząt zwiększy się o ponad 11%. Na teren Unii wjedzie też aż o 26% więcej mięsa. W przyszłym roku import zwierząt ma pozostać na tegorocznym poziomie, aczkolwiek przywóz mięsa wzrośnie o kolejne 7%. O ponad 11% zmniejszy się również eksport – i to zarówno żywych zwierząt, jak i mięsa. Spożycie mięsa spadnie natomiast o 1,5% do 66,9 kg na osobę. Warto dodać, iż jeszcze w 2019 roku mieszkaniec UE konsumował około 68,5 kg mięsa, tj. o ponad 2,3% więcej.

Dlaczego producenci nie chcą produkować mięsa?

Spadek produkcji mięsa w Unii to konsekwencja zarówno chorób zwierzęcych, jak i wzrostu kosztów produkcji. Produkcja wieprzowiny spadnie najbardziej w Niemczech, Polsce, Belgii, Rumunii i we Włoszech. Jeśli chodzi o wołowinę, to spadek obejmie głównie Francję i Niemcy, czyli czołowych producentów tego mięsa. Unia więcej kupuje coraz więcej tego mięsa z Wielkiej Brytanii i Brazylii. Ptasia grypa zdziesiątkowała najwięcej drobiu we Francji, Włoszech i na Węgrzech. Z drugiej strony zawieszenie ceł na produkty pochodzące z Ukrainy sprzyja importowi tamtejszego drobiu.

Produkcja mięsa w EU

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na południu Polski ceny byków wzrosły nawet o 90 gr. Jakie są ceny bydła na koniec listopada?

Ostatni tydzień przyniósł wzrost cen bydła na południu Polski. Tam jeden z zakładów mięsnych podniósł o 90 gr stawkę za byki. Po ile obecnie skupowane jest bydło w innych częściach kraju? Sprawdź w naszej cotygodniowej SONDZIE POD ARTYKUŁEM!  

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ile kosztują wyroby i mięso bezpośrednio od rolników?

Inflacja dotyka każdy dział gospodarki w kraju. Koszty produkcji także rosną. Czy w gospodarstwach, gdzie sprzedawane i wytwarzane są wędliny i mięso obserwujemy wzrost kosztów produkcji i cen? Zapytaliśmy rolników, jak wygląda sytuacja. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Sztuczne mięso to nie jest mięso: Copa-Cogeca o niemięsnych nazwach produktów

Mięso z laboratorium nie jest mięsem, ale jadalnym produktem białkowym – przekonują polskie organizacje rolnicze. Ich zdaniem, kwestie nazewnictwa takiej „żywności”, powinny być restrykcyjnie rozstrzygnięte na poziomie unijnej legislacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)