W Brodach powstanie pierwsza w Polsce biogazownia rolnicza produkująca biometan
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W Brodach powstanie pierwsza w Polsce biogazownia rolnicza produkująca biometan

30.11.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

W Brodach (pow. nowotomyski, woj. wielkopolskie) ma powstać pierwsza w Polsce biogazownia wytwarzająca biometan, która nie będzie emitować uciążliwych zapachów. Co to oznacza dla mieszkańców oraz okolicznych rolników?

6 mikrogazowni już działa, teraz powstaje pełnowymiarowa

To przedsięwzięcie było omawiane na konferencji w centrum badawczym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W wydarzeniu wziął udział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Projekt „Innowacyjna biogazownia” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest realizowany od przełomu maja i czerwca 2022 roku. Środki na ten cel pochodzą z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój, a także Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także z innych programów europejskich (KPO, Krajowego Planu Strategicznego dla WPR, PROW - okres przejściowy będzie trwał jeszcze 2 lata, a także z opłat za emisję CO2.

W ramach projketu działa 6 eksperymentalnych mikrogazowni, które powstały w centrum badawczym poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Brodach Poznańskich. Kolejnym krokiem jest zaplanowanie prac związanych z budową uniwersalnej biogazowni wytwarzającej biometan. Ponadto w ramach konkursu „Innowacyjna biogazownia” wybrano wykonawców, którzy zajmują się opracowaniem technologii produkcji biogazu.

r e k l a m a

Jak ma wyglądać prototyp biogazowni w Brodach?

Do zaprojektowania jest prototypowa instalacja, która będzie samowystarczalna pod kątem energii elektrycznej i ciepła dzięki wykorzystaniu części produkowanego biogazu.

Nowa technologia będzie służyła wytwarzaniu biometanu z wykorzystaniem substratów o charakterze odpadowym, dzięki czemu nie będzie ona wydzielała do środowiska uciążliwych dla człowieka zapachów. Z czego na pewno ucieszą się okoliczni mieszkańcy.

Realizowane przedsięwzięcie może być modelem do zastosowania na uczelniach. Pokazuje na przykładzie po pierwsze, że biogazowni nie trzeba się bać, a po drugie, że przynosi ona znakomitą korzyść. Najlepsza motywacja to niska cena ciepła dla mieszkańców wsi – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Zalety biogazowni dla mieszkańców

Henryk Kowalczyk wymienił korzyści jaki niesie za sobą biogazownia dla lokalnej społeczności. Oprócz korzystnej ceny ciepła, należą do nich wykorzystanie odpadów biodegradowalnych z rolnictwa. Tym samym spadnie cena ogrzewania, a zarazem koszt utylizacji odpadów rolniczych. Powstanie biogazowni pozwoli miejscowości na stanie się samowystarczalną.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie MRIRW

Fot. MRiRW

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Biogazownia rolnicza ogrzewa wieś pod Poznaniem. Mieszkańcy oszczędzą aż 800 ton węgla

Właściciele 58 mieszkań we wsi Przybrody nie musi martwić się cenami węgla czy gazu. Właśnie zyskali ogrzewanie dzięki biogazowni rolniczej działającej w gospodarstwie doświadczalnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od ogrzewania wykorzystywany jest m.in. obornik czy resztki owoców zamiast 800 ton węgla. 

czytaj więcej

Czy biogazownie rolnicze i fotowoltaika na wsi pozwolą nam obniżyć koszty energii?

W obliczu panującego kryzysu energetycznego ważna kwestią wydaje się sprawdzenie np. czy obszary wiejskie mają szansę uzyskać samowystarczalność energetyczną. Takie tematy będą poruszane 21 października 2022 podczas V. edycji Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”. Co jeszcze znajduje się w planie wydarzenia?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)