Biogazownia rolnicza ogrzewa wieś pod Poznaniem. Mieszkańcy oszczędzą aż 800 ton węgla
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Biogazownia rolnicza ogrzewa wieś pod Poznaniem. Mieszkańcy oszczędzą aż 800 ton węgla

23.11.2022

Właściciele 58 mieszkań we wsi Przybrody nie musi martwić się cenami węgla czy gazu. Właśnie zyskali ogrzewanie dzięki biogazowni rolniczej działającej w gospodarstwie doświadczalnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od ogrzewania wykorzystywany jest m.in. obornik czy resztki owoców zamiast 800 ton węgla. 

Mieszkańcy wsi Przybrody oszczędzą na 800 tonach węgla, dzięki biogazowni rolniczej

W poniedziałek 21 listopada w Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Przybroda należącym do UP odbyło się uroczyste otwarcie systemu ciepłowniczego dla mieszkańców wsi Przybroda zasilanego "zielonym ciepłem" z biogazowni rolniczej działającej w ramach tego gospodarstwa. Instalacja biogazowni produkuje rocznie tyle ciepła, ile uzyskalibyśmy ze spalenia 800 ton węgla!

Ciepłociąg idzie z silnika biogazownie do trzech starych kotłowni, w których są węzły ciepłownicze: pierwszy znajduje się w jednym z pomieszczeń inwentarskich gospodarstwa, drugi w zabytkowym pałacyku, gdzie jest biuro zakładu, a trzeci w jednym z bloków, gdzie jeszcze niedawno znajdował się ogromny piec na węgiel. Z tej ostatniej kotłowni ciepło z biogazowni rozprowadzane jest na znaczną część mieszkań w Przybrodzie.

– Jest to wydarzenie niezwykle ważne dla naszej uczelni. Pokazuje, że dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ważna jest nie tylko uprawa roślin czy chów zwierząt, ale także rozwój ekoenergii z wykorzystaniem różnych odnawialnych źródeł energii – przekonywał prof. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor UP.

r e k l a m a

Mieszkańcy Przybród nie sprzeciwiali się biogazowni

Podkreślił on także rolę Filipa Mazura, dyrektora gospodarstwa doświadczalnego oraz prof. Jacka Dacha, kierownika Pracowni Ekoenergetyki na UP w powstanie takiej biogazowni i jej połączenie z wsią. Podziękowania dla UP przekazał także Bartosz Derech, wójt gminy Rokietnica.

– Nasza wieś stanie się nie tylko zero emisyjna, ale tak naprawdę będzie produkować energię w nadwyżce. To jest tak dobry pomysł, że chcemy zbudować podobną instalację, tym razem przy naszej oczyszczalni ścieków – mówił Bartosz Derech.

Jestem także niezmiernie wdzięczny mieszkańcom Przybród za ich postawę wobec instalacji, gdyż wykazali się dużym zaufaniem dla uczelni i nie dali się zaangażować w jakiekolwiek negatywne emocje polityczne, o które łatwo przy takich inwestycjach – dodaje wójt Rokietnicy.

Biogazownia rolnicza w Przybrodach jest "wszystkożerna", jak określa prof. Jacek Dach. Znaczna część substratów pochodzi z gospodarstwa UP, w tym z obornika od 300 szt. bydła oraz resztek owoców, ale część jest przywożona do Przybród z okolicy, w tym resztki poubojowe.

– Ważne, aby były to odpady pochodzenia rolniczego, gdyż poferment z biogazowni wykorzystujemy jako nawóz na nasze pola – podkreślał Filip Mazur.

Prof. Jacek Dach: w Polsce może powstać do 12 tys. biogazowni rolniczych

Z kolei prof. Jacek Dach wskazał, że w Polsce na razie jest około 140 biogazowni rolniczych, ale nasz kraj może zacząć gonić pod tym względem Europę Zachodnią. Wynika to z dużej bazy odpadów rolniczych, które mogą stać się paliwem dla tego typu instalacji.

– Szacuję, że podobnych biogazowni w całej Polsce może powstać od 10 do 12 tys. One mogłyby zasilać ekologicznym i tanim ciepłem okolicznych mieszkańców wsi i miast – mówił prof. Dach.

Kolejną inwestycją związaną z biogazownią w Przybrodach ma być zamontowanie agregatu trigeneracyjnego, który pozwala jednocześnie wytwarzać energię elektryczną, ciepło oraz chłód. Ta instalacja ma posłużyć do chłodzenia owoców w chłodniach gospodarstwa UP.

Paweł Mikos
Fot. Paweł Mikos

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W Brodach powstanie pierwsza w Polsce biogazownia rolnicza produkująca biometan

W Brodach (pow. nowotomyski, woj. wielkopolskie) ma powstać pierwsza w Polsce biogazownia wytwarzająca biometan, która nie będzie emitować uciążliwych zapachów. Co to oznacza dla mieszkańców oraz okolicznych rolników?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)